Dworzec będzie jak nowy.

Reklamy

W połowie czerwca powinniśmy poznać firmę, która na zlecenie PKP SA rozpocznie w tym roku przebudowę dworca kolejowego w Sochaczewie. Sama inwestycja potrwa do końca 2021 roku i całkowicie zmieni ten rejon Sochaczewa.

Jeszcze w maju spółka PKP SA ma ogłosić przetarg na wyłonienie wykonawcy modernizacji zabytkowego budynku dworca kolejowego w Sochaczewie. Wykonawca inwestycji zagospodaruje także teren wokół budynku.

Całkowita zmiana

Przebudowa sochaczewskiego dworca, to jeden z elementów rządowego programu inwestycji dworcowych. Jego celem jest modernizacja dworców w małych miejscowościach. Dzięki czemu ma się poprawić komfort obsługi podróżnych, którzy coraz chętniej wybierają kolej jako niezawodny środek transportu, wykorzystywany w codzienny dojazdach do miejsc pracy czy szkół.

W ramach zaplanowanej inwestycji budynek dworca w Sochaczewie zostanie poddany gruntownej modernizacji. Przebudowane  będzie całkowicie wnętrze budynku w celu lepszej obsługi pasażerów. Zaś sam obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. A ten w założeniach ma pełnić funkcję węzła obsługującego ruch kolejowy, autobusowy, rowerowy i pieszy. W planach jest również zagospodarowanie terenu wokół samego dworca, gdzie planowana jest budowa nowych miejsc postojowych, w tym parkingu typu „Parkuj i Jedź”.

Koncepcja modernizacji dworca w Sochaczewie została opracowana przez poznańską firmą Demiurg. A sama inwestycja, której koszt ocenia się na kilka milionów złotych, powinna się zakończyć w grudniu 2021 roku, a na czas remontu podróżni będą korzystać z dworca tymczasowego.

Przypomnijmy, że sochaczewski dworzec przeszedł już remont w 2016 roku. Ograniczył się on jednak do prac mających na celu zachowanie historycznego wyglądu budynku, który jest wpisany do rejestru zabytków. Teraz zakres prac ma być dużo większy i wyjściem naprzeciw oczekiwaniom pasażerów, których zapytamy, w jakim kierunku ma przebiegać modernizacja i czego od niej oczekują.

Prośby wysłuchane

 Co już samo w sobie jest przełomem, bo do tej pory kolej uważała siebie za państwo w państwie, a mieszkańcy oraz sochaczewski samorząd byli traktowani z góry przez szefostwo PKP. Do tego stopnia, że przez długi czas, zarówno Urząd Miejski, jak i Starostwo Powiatowe miały problemy z realizacją zaplanowanych inwestycji. Ale to już przeszłość.

Miejmy nadzieję, że przy okazji modernizacji PKP spełni inną prośbę, o której realizację walczą już kolejne pokolenia podróżnych – chodzi o nowoczesną toaletę. Ponieważ ustawione obok dworca kabiny toi-toi bardziej odstraszają, niż zachęcają do korzystania z nich. Natomiast wybudowana na początku XX wieku toaleta jest zamknięta. Nie tylko dlatego, że została wpisana do rejestru zabytków. Po prostu nie spełnia żadnych norm stawianych takim obiektom.

Przy okazji warto również przypomnieć, że budynek sochaczewskiego dworca jest wpisany do rejestru zabytków. I jest jednym z nielicznych zachowanych do tej pory budynków stacyjnych z okresu Kolei Warszawsko-Kaliskiej, powstałej w latach 1900–1902, a wybudowanej według projektu Czesława Domaniewskiego. Szerokotorowa linia po zajęciu Sochaczewa przez Niemców w czasie I Wojny Światowej została przebudowana na obecny rozstaw torów, a w 1916 zbudowano drugi tor. Ciekawostką jest, że w 1945 roku podczas ofensywy styczniowej Armia Czerwona na potrzeby wojska znów przebudowała biegnącą przez Sochaczew linię kolejową na szerokotorową. Wiązało się to z koniecznością szybkiego zaopatrzenia nacierających na Berlin wojsk, bez potrzeby przeładowywania zaopatrzenia.

Natomiast obecnie trwa przebudowa linii w celu przystosowania jej do kursowania pociągów dużej prędkości, które przez Sochaczew będą docierały do mającego powstać w Baranowie Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Jerzy Szostak

Fot.: Archiwum Expressu Sochaczewskiego

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz