Most

Szlaki turystyczne w okolicach Sochaczewa

Sochaczew to miasto położone na Mazowszu, które stanowi doskonałą bazę wypadową do pieszych, rowerowych i kajakowych wycieczek. W okolicach miasta znajdują się liczne szlaki turystyczne, które prowadzą przez malownicze tereny lasów, pól, łąk i nadrzecznych terenów.

Szlaki piesze

 • Szlak niebieski „Szlak Jagiełły”: Szlak ten o długości 33,5 km prowadzi z Sochaczewa przez Żelazową Wolę, Kampinos, Wólkę Węglową, Granicę i Zaborowo do Izabelina. Szlak wiedzie przez malownicze tereny Puszczy Kampinoskiej i Kampinoskiego Parku Narodowego. Na trasie szlaku znajdują się liczne miejsca pamięci historycznej i kulturowej, takie jak dworek w Żelazowej Woli, cmentarz żydowski w Wólce Węglowej i pałac w Izabelinie.
 • Szlak zielony „Południowy Szlak Leśny”: Szlak ten o długości 25,4 km prowadzi z Sochaczewa przez Boruszyn, Laski, Wólkę Pęgowską i Nowiny do Palmir. Szlak wiedzie przez lasy sosnowe i mieszane, a na jego trasie znajdują się liczne punkty widokowe.
 • Szlak żółty „Szlak Sochaczewski”: Szlak ten o długości 10,5 km prowadzi z Sochaczewa przez Kozłowiec do Brochowa. Szlak wiedzie przez pola, łąki i lasy, a na jego trasie znajdują się liczne zabytki, takie jak kościół w Brochowie i dworek w Kozłowcu.

Szlaki rowerowe

 • Szlak czerwony „Kampinoski Szlak Rowerowy”: Szlak ten o długości 134 km prowadzi z Wólki Węglowej przez Kampinos, Izabelin, Zaborowo, Granicę, Żelazową Wolę, Tułowice, Nowiny, Palmiry i Łomianki do Wólki Węglowej. Szlak wiedzie przez malownicze tereny Puszczy Kampinoskiej i Kampinoskiego Parku Narodowego. Na trasie szlaku znajdują się liczne miejsca pamięci historycznej i kulturowej, takie jak dworek w Żelazowej Woli, cmentarz żydowski w Wólce Węglowej i pałac w Izabelinie.
 • Szlak zielony „Mazowiecka Trasa Rowerowa”: Szlak ten o długości 460 km prowadzi z Warszawy przez Sochaczew, Płock, Toruń, Bydgoszcz, Gorzów Wielkopolski i Kostrzyn nad Odrą do Słubic. Szlak wiedzie przez różnorodne tereny, takie jak lasy, pola, łąki i nadrzeczne tereny. Na trasie szlaku znajdują się liczne zabytki i atrakcje turystyczne.
 • Szlak niebieski „Szlak Sochaczewski”: Szlak ten o długości 17 km prowadzi z Sochaczewa przez Kozłowiec, Boruszyn i Laski do Sochaczewa. Szlak wiedzie przez lasy, pola i łąki, a na jego trasie znajdują się liczne punkty widokowe.

Szlaki kajakowe

 • Rzeka Bzura: Bzura to rzeka o długości 168 km, która przepływa przez Sochaczew. Rzeka jest idealnym miejscem na kajakowe wycieczki. Na trasie rzeki znajdują się liczne przystanie i ośrodki wypoczynkowe.
 • Kanał Łęczycki: Kanał Łęczycki to kanał o długości 27 km, który łączy Bzurę z Wartą. Kanał jest idealnym miejscem na kajakowe wycieczki. Na trasie kanału znajdują się liczne śluzy i mosty, które stanowią ciekawe atrakcje turystyczne.
 • Rzeka Pilica: Pilica to rzeka o długości 312 km, która przepływa w pobliżu Sochaczewa. Rzeka jest idealnym miejscem na kajakowe wycieczki. Na trasie rzeki znajdują się liczne przystanie i ośrodki wypoczynkowe.

Informacje praktyczne

 • Wyposażenie: Wybierając się na kajakową wycieczkę, należy zabrać ze sobą odpowiednie wyposażenie, takie jak kajak, kamizelka ratunkowa, wiosła, mapa i woda pitna.
 • Bezpieczeństwo: Podczas pływania kajakiem należy zawsze zachować ostrożność i stosować się do zasad bezpieczeństwa. Należy unikać pływania w trudnych warunkach pogodowych i w miejscach niebezpiecznych.
 • Wypożyczalnie kajaków: W Sochaczewie i okolicach znajdują się liczne wypożyczalnie kajaków, które oferują wypożyczenie kajaków oraz innego sprzętu wodnego.
 • Trasy: Informacje na temat tras kajakowych w okolicach Sochaczewa można znaleźć na stronach internetowych PTTK, Polskiego Związku Kajakowego oraz w lokalnych punktach informacji turystycznej.

Sochaczew to miasto, które oferuje wiele możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu. W okolicach miasta znajdują się liczne szlaki turystyczne, które prowadzą przez malownicze tereny. Piesze, rowerowe i kajakowe wycieczki to doskonały sposób na odkrywanie piękna Mazowsza i na spędzenie czasu na łonie natury.