Czy bubble tea jest zdrowa?

Homemade Milk Bubble Tea with Tapioca Pearls
Reklamy

Bubble tea w ostatnich latach jest niezwykle popularne. Posiada swoich amatorów zarówno wśród najmłodszych jakie osób starszych. Konsekwencji nierzadko pojawiają się pytania, czy bubble tea jest zdrowa? Czy można ją pić bez obaw? Wszystko uzależnione jest od producenta tego przysmaku. W niektórych miejscach do przygotowania bubble tea wykorzystuje się proszek, co w gruncie rzeczy powinno być alarmująca. Wskazujemy, czy prawdziwa bubble tea jest zdrowa?

Co to jest bubble tea?

Bubble tea nierzadko kojarzy się z niezdrowym produktem, który powstaje na skutek zastosowania chemicznych dodatków. W tych składnikach opatruje się źródła sztucznego koloru i smaku. W rzeczywistości tylko firmy o giętkim kręgosłupie moralnym uciekają się do takich metod.

Bubble tea powstała w 1987 roku, a jej stworzenie przepisywane jest Liu Han Jie, który zajmował się prowadzeniem tajwańskiej herbaciarni w Taichungu. Dążył do spopularyzowania picia herbaty przez dzieci i młodzież, dlatego zdecydował się na dodanie do naparu dość nietypowych wówczas składników, czyli mleka i kulek tapioki, a także kostek lodu. Rzutowało to na stworzenie pierwszej nazwy – Pearl milk tea.

Z czego wytwarzane są kulki do Bubble tea?

Prawdziwe i oryginalne bubble tea powstaje wyłącznie z tapioki. Tapioka jest jednym z rodzajów skrobii, który pozyskiwany jest z manioku. W rzeczywistości Tapioka zbudowana jest z węglowodorów charakteryzujących się łatwym trawieniem i znikomej ilości białka. W tapioce nie znajduje się gluten, a jednocześnie nie wykazuje działania alergizującego.

Tapioka jest powszechnie wykorzystywana do zagęszczania sosów. Kuleczki tapioki tworzone są na skutek ugotowania manioku w wodzie lub mleku. Znajdują częste zastosowanie w deserach.

Czy bubble tea jest zdrowa?

Nagły wzrost popularności bubble tea sprawił, że na prowadzenie działalności w tej branży decydują się również osoby, które nie posiadają szczerych intecji. Dążą do zminimalizowania kosztów, jednak odbywa się to utratą jakości. W rezultacie wykorzystują szereg chemicznych i sztucznych substancji, które pozwalają na wytworzenie charakterystycznych kuleczek zamiast bazować na tapioce.

Podczas składania zamówienia warto zweryfikować przedstawione informacje, a w lokalach stacjonarnych dopytać pracowników o skład produktu.

Z jakich herbat można przyrządzić bubble tea?

Do przygotowania bubble tea powinno wykorzystywać się napar z liści herbaty, dlatego jej właściwości powinny być tożsame z daną herbatą. Jest to zgodne z celem wynalazcy tego napoju.

Do przygotowania bubble tea najczęściej wykorzystuje się herbate Oolong, która posiada status jednej z najszlachetniejszych herbat. Wyróżniający kolor liści sprawia, że bywa zamiennie nazywana jako herbata szmaragdowa. Ta herbata przeszła częściową fermentacje, dlatego brzegi liści posiadają intensywniejszą barwę niż środek. W herbacie Oolong przebijają się aromaty owocowe i drzewne.

Bubble tea może powstać także przy wykorzystaniu najpopularniejszej czarnej herbaty, która posiada cierpki aromat i gleboki smak. Takie bubble tea jest rekomendowane dla osób szukających pobudzenia, ponieważ teina zwiększa koncentrację i uwagę.

Równolegle można także się skusić na bubble tea z zielonej herbaty, która posiada szereg właściwości zdrowotnych. Posiada najniższy stopień utleniania, dlatego ostatecznie ma wyłącznie 30% kofeiny. Systematyczne picie zielonej herbaty umożliwia zmniejszenie ryzyka zawałów czy rozwoju niektórych nowotworów.

Czy bubble tea jest kaloryczne?

Sprawdzony sklep z bubble tea w swojej ofercie posiada zróżnicowany asortyment, co także rzutuje na potencjalną kaloryczność produktu. W przypadku herbat tj. czana, zielona, oolong nie występuje obecność kalorii, dlatego jest to świetne rozwiązanie dla osób na diecie poszukujących zdrowego urozmaicenia, choć takie herbaty sprawdza się również dla osób, które nie muszą liczyć kalorii.

Z kolei owocowe bubble tea stanowią źródło dodatkowych kalorii. Jest ich z reguły nie dużo, ponieważ ostatecznie wynosi ok. 30 kcal na 100 gram. Zgubne mogą dodatki, np. Żelki, lody.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz