Udany rajd rowerowy po gminie Iłów

Reklamy

W sobotnie przedpołudnie, 16 września ok. 100-osobowy peleton przemierzał drogi gminy Iłów a wszystko za sprawą Rajdu Rowerowego Śladami Kultury Ewangelickiej. Wydarzenie to zostało zorganizowane i sfinansowane w ramach Powiatowego Budżetu Obywatelskiego – ze środków Starostwa Powiatowego w Sochaczewie. Jego pomysłodawcą była Małgorzata Kunz. Komandorem rajdu był Jan Kraśniewski, wójt gminy Iłów. Trasa rajdu liczyła ok. 23 km, organizator przewidział postoje a na końcu m.in. smaczny poczęstunek dla wszystkich uczestników.

Zbiórka rajdu i start miały miejsce w Iłowie przy ul. Plac Kasztanowy. Tu również rozdano wszystkim zgłoszonym osobom pamiątkowe certyfikaty ze smyczami a także koszulki z logo budżetu obywatelskiego i herbami samorządów: gminy i powiatu.

Malownicza trasa rajdu wiodła przez następujące miejscowości: Iłów, ul. Generała Włada – ul. Klonowa – ul. Wyzwolenia oraz Miękinki – Miękiny – Uderz – Obory – Arciechówek – Łady – Pieczyska Łowickie – Pieczyska Iłowskie – Przystań w Suchodole – Władysławów – Gilówka Dolna – Gilówka Górna – Narty. Meta zaś miała miejsce przy ul. Strażackiej na terenie parku „100-lecia Odzyskania Niepodległości” w Iłowie, gdzie na wszystkich czekał poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich „Zgoda”, które przygotowało m.in. grochówkę, kiełbaski, bigos, chleb ze smalcem i ogórkiem małosolnym. Były też przepyszne słodkości a także napoje dla ochłody.

W ramach środków z Powiatowego Budżetu Obywatelskiego wykonana został tablica pamiątkowa, która stanęła na ul. Plac Kasztanowy, przedstawiająca krótki rys historyczny o kulturze ewangelickiej na terenie gminy Iłów. Warto nadmienić, iż podczas jednego z postojów w miejscowości Uderz Obory przy cmentarzu z okresu I Wojny Światowej o kulturze Oleandrów mówił Jakub Wojewoda, historyk, kierownik Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Warszawie.

Pomysłodawca projektu – Małgorzata Kunz nie kryła zadowolenia z tak dużego zainteresowania rajdem. Regulamin zakładał uczestnictwo 100 osób, lista szybko się zapełniła, co świadczy o dużej popularności tego typu wydarzeń. Organizatorom przyświecało kilka celów, jednym z nich jest popularyzacja aktywnego wypoczynku, ale także upowszechnianie turystyki rowerowej oraz promocja walorów krajobrazowych, historycznych gminy Iłów. Ważnym elementem jest w tym projekcie integracja środowiska lokalnego. Zdaniem uczestników wszystkie wymienione punkty zostały w 100% spełnione. Rajd okazał się trafionym pomysłem, o czym świadczy liczba uczestników. Był bardzo dobrze przygotowany – nad bezpieczeństwem rowerzystów czuwali nie tylko policjanci, ale również strażacy z OSP z terenu gminy Iłów.

Organizatorem rajdu był Urząd Gminy w Iłowie, Starostwo Powiatowe w Sochaczewie a współorganizatorami: Gminny Ośrodek Kultury w Iłowie oraz jednostki OSP z terenu gminy Iłów. Malownicza trasa przebiegała drogami asfaltowymi, leśnymi, polnymi, publicznymi. Organizatorzy zaplanowali konkursy z atrakcyjnymi nagrodami, w tym m.in. karty podarunkowe. Udział w rajdzie jest bezpłatny.

Samorząd powiatowy podczas wydarzenia rekreacyjnego w Iłowie reprezentowała Anna Engelbrech i Anna Syperek.

fot. Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz