Szpieg w komputerze

fot.pixabay
Reklamy

MAZOWSZE Policja przestrzega użytkowników sieci przed keyloggerem, czyli złośliwym oprogramowaniem szpiegującym, monitorującym aktywność użytkownika. Oprogramowanie bywa wykorzystywane przez cyberprzestępców, którzy instalują keyloggera na urządzeniu użytkownika bez jego wiedzy, śledzą jego aktywność, przechwytują hasła oraz dane logowania do różnych systemów i usług, również bankowości elektronicznej.

Bywa też, że keyloggery są wykorzystywane w legalny sposób np. przez programy ochrony rodzicielskiej instalowane na urządzeniach dziecka przez rodziców lub na urządzeniach służbowych przez pracodawcę. Keylogger, jako złośliwe oprogramowanie szpiegujące jest jednak niebezpieczny dla użytkowników sieci, gdyż wykradzione dane mogą być wykorzystane przez przestępców, co może się wiązać m. in. z utratą środków na koncie bankowym. Cyberprzestępcy w tym celu wykorzystują luki w zabezpieczeniach systemu lub przeglądarki. Zdarza się, że użytkownik sam nieświadomie pobiera keyloggery np. podczas ściągania plików z nie zaufanych źródeł lub klikając w wyskakujące reklamy.

Keylogerry są niezwykle trudne do wykrycia. Jednak jeśli je się zauważy, warto przeskanować komputer pod kątem złośliwego oprogramowania. Aby uniknąć keyloggera należy używać programów antywirusowych na swoich urządzeniach i aktualizować je. Jeśli to możliwe, włączyć automatyczne aktualizowanie się programu. Unikać plików i aplikacji z nie zaufanych źródeł, nie klikać w linki ani załączniki, jeśli nie ma się pewności co jest w nich. W przypadku logowania do bankowości elektronicznej rozważyć korzystanie z wirtualnej klawiatury, zwłaszcza podczas logowania. Dobrym rozwiązaniem może być uwierzytelnianie dwuskładnikowe, które zwiększa bezpieczeństwo haseł. Warto też korzystać z zapory systemowej typu firewall. Wszystkie zagrożenia należy zgłaszać do zespołu CERT Polska, zajmującego się cyberprzestępczością.

bn

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz