Podpalenia w Puszczy Kampinoskiej

Fot. KPN
Reklamy

KAMPINOS Spośród wszystkich polskich parków narodowych w Kampinoskim Parku Narodowym od wielu lat wybucha najwięcej pożarów. To wskazuje na to, jak bardzo tereny parkowe są narażone na pojawienie się przypadkowego ognia.

Potencjalnym zagrożeniem jest w tym miejscu niska ilość opadów atmosferycznych, mała wilgotność gleb na przeważającej powierzchni tego parku oraz szybko przesuszająca się ściółka leśna. Zagrożeniem są też lekkomyślni mieszkańcy otuliny kampinoskiej oraz turyści odwiedzający Puszczę Kampinoską. Nie wszyscy z nich przestrzegają rygorów i zasad obowiązujących w parkach narodowych. To zaś powoduje, że o pożar nie jest trudno i ogień wybucha od byle iskry.

Często też bywa, że dochodzi do celowego podpalenia w sąsiedztwie Puszczy Kampinoskiej. Pożary spowodowane są tu wypalaniem traw na wiosnę, jak też wzmożonym ruchem turystycznym w sezonie letnim. Wielu turystów z uwagi na łatwy dostęp do KPN ignoruje przepisy parkowe, a bywa że nie traktuje ich zbyt zobowiązująco. Nie wiadomo zatem, czy jest to tylko bezmyślność, czy jakieś inne, powody. Efektem tego są bardzo częste pożary na obrzeżach Puszczy m. in. w gminie Brochów, czy Kampinos.

Konsekwencje pożaru zależnie od jego wielkości mogą być różne – od niewielkich, poprzez wielkoobszarowe, nieodwracalne zniszczenia środowisk przyrodniczych, aż po narażenie życia ludzkiego.

W tym roku strażacy zanotowali kilka pożarów na obrzeżach Puszczy Kampinoskiej. Jak się wkrótce okazało, będących wynikiem celowego działania. Podpalenia miały miejsce w słoneczną niedzielę w miejscu bardzo popularnym turystycznie. Na gorącym uczynku straż KPN zatrzymała dwóch podpalaczy. Obaj trafili do policyjnego aresztu. Usłyszeli zarzuty sprowadzenia katastrofy w postaci pożaru. Grozi im do 10 lat więzienia. Gdyby jednak płomienie przeniosłyby się dalej straty mogłyby być znacznie dotkliwsze dla fauny i flory Parku. Byłyby to straty nieodwracalne dla natury.

Zagrożenie KPN cały czas istnieje. Szczególnie duże jest w okresie letnim, kiedy pojawienie się pożaru może spowodować największe zniszczenia. Jednak również poza sezonem trafiają się przypadkowe zaprószenia ognia i podpalenia. Warto przy tym pamiętać, że na terenie KPN jest zakaz używania otwartego ognia, a więc rozpalania ognisk, czy nawet palenia papierosów. Przypadkowa iskra może bowiem spowodować zniszczenie cennego przyrodniczo obszaru.

BN

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz