Noc Nietoperzy w Parku

Reklamy

Na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego doszło do niezwykłego wydarzenia, 26 sierpnia, wieczorem. Odbyła się tam Noc Nietoperzy. Zainteresowanie było ogromne, ale niestety nie wszyscy chętni mogli wziąć udział w tej nocnej eskapadzie. Ci jednak, którym się to udało nie żałowali. Nocne życie nietoperzy jest fascynujące.

Z powodu ograniczonej liczby miejsc w warsztatach uczestniczyły tylko 24 osoby, które zdążyły się wcześniej zapisać. Niestety wymóg ten spowodowany był dobrostanem nietoperzy. Zbyt liczna grupa emituje za duży hałas, a ten mocno irytuje te ssaki.

To zwierzęta zwane rękoskrzydłymi (chiroptera) obejmujące około 1360 gatunków, do którego zalicza się 20  rodzin, stanowią około 20 procent gatunków wszystkich żyjących współcześnie ssaków. Nietoperze są jedynymi zdolnymi do aktywnego lotu ssakami, w przeważającej większości prowadzące nocny tryb życia. Specyficzna jest ich postawa w czasie snu –zwisają głowami do dołu. Możliwe jest to dzięki specjalnym połączeniom blokowym między kośćmi, więzadłami i pazurami. Wskutek tego pozycja zwisu u nietoperzy nie wymaga żadnego wysiłku mięśni, a co za tym idzie nie powoduje utraty energii. W zwisie spędzają one nie tylko czas wypoczynku, ale też sen zimowy, a czasem wiszą też i po śmierci. Podobnie zbudowane jest połączenie kciuka. Stawy kolanowe nietoperzy zwrócone są ku tyłowi w przeciwieństwie do pozostałych ssaków. I właśnie teraz tuż przed zapadnięciem tych ssaków w zimowy sen uczestnicy nocnego spaceru mogli przyjrzeć się nietoperzom i ich przygotowaniom do zimy.

Miejscem prelekcji i spaceru z nietoperzami był skansen Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego KPN w Granicy, skraj Obszaru Ochrony Ścisłej Granica i torfianki w Nartach.

Uczestnicy warsztatów spotkali się na parkingu z Granicy i godzinie 18.30. Spacer połączony ze szkoleniem zakończył około 22.00. Na początku spotkania była dawka wiedzy o tych niezwykłych ssakach, a także metodach ich ochrony i prowadzonych badań nad ich życiem. Następnie zaprezentowano piwniczki ziemne przystosowane na zimowiska dla nietoperzy. Poszukiwano ich też w drewnianej zabudowie.

Jednak największą atrakcją było korzystanie z rejestratorów głosów echolokacyjnych nietoperzy oraz kamery termowizyjnej. To było niezwykłe przeżycie usłyszeć jak one „gadają” między sobą. Każdy z uczestników nietoperzowego spaceru miał możliwość pracy na jednym z czterech detektorów i wspomnianej kamerze, które zostały zakupione dla KPN ze środków PGE. Dla części uczestników warsztatów był to pierwszy w życiu kontakt na żywo z tymi ssakami.

Podczas tegorocznej Nocy Nietoperzy w KPN odwiedzono 6 gatunków nietoperzy – mroczka późnego, który dominował przy zabudowaniach, borowca wielkiego, borowca leśnego, karlika drobnego (zdecydowanie najliczniejszy nietoperz – liczny przy skansenie i nad wodami torfianka, karlika większego, dominującego nad wodami torfianek oraz mopka zachodniego, najliczniejszego na skraju obszaru ochrony ścisłej w Granicy.

Na uczestników wyprawy na koniec czekała drobna niespodzianka. Każdy otrzymał pakiet prezentowy składający się z puzzli z gackiem brunatnym oraz książeczki o nietoperzach KPN.

Spacer odbył dzięki wsparciu PGE Fundacja.

Bogumiła Nowak

Fot: Screen plakatu; Piotr Woźniak, wolontariusz KPN

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz