NASTAWIANIE KRĘGÓW

fot.pixabay
Reklamy

Terapia manualna, osteopatia, kręglarstwo – to różne nazwy metody leczniczej polegającej na ręcznym przywróceniu prawidłowych ustawień kręgów.

Kręgosłup to nie tylko rusztowanie, które pozwala utrzymać ciało w pionie, ale także tunel kręgów, środkiem którego biegnie rdzeń kręgowy. Odchodzące od rdzenia włókna nerwowe łączą się ze wszystkimi częściami ciała, dzięki czemu mózg może poprzez rdzeń wysyłać do nich rozkazy.

Jeżeli kręgi nie są na swoim miejscu, uciskają na włókna nerwowe, co powoduje zakłócenia w przesyłaniu impulsów do narządów. Wtedy też pojawiają się dolegliwości.

Chiropraktyka polega na ręcznym manipulowaniu kręgami, które ma przywrócić ruchomość stawów kręgosłupa i tak ustawić kręgi, by nie uciskały nerwów.

Przed pierwszą wizytą u chiropraktyka trzeba zrobić RTG kręgosłupa. Dla dobrego specjalisty to wskazówka, w którym miejscu dzieje się coś niedobrego.

Kreglarz dłońmi przesuwa wzdłuż kręgosłupa . Może zastosować jedną z dwóch technik: mobilizację – porusza stawem tylko na tyle, na ile pozwala jego budowa, co usprawnia chore miejsce, lub manipulację – pokonuje opór stawu za pomocą tzw. pchnięcia. Ten precyzyjny, szybki ruch trwa ułamek sekundy i zwykle nie powoduje bólu.

W trakcie zabiegu, w chwili tzw. pchnięcia słychać nieprzyjemny trzask, który brzmi jak pęknięcie kości. To jedynie wynik uwalniania się pęcherzyków powietrza z płynu stawowego.

Przeciwwskazania: osteoporoza, stany zapalne kręgosłupa, zmiany zwyrodnieniowe stawów, gruźlica kości, choroby nowotworowe.

Wskazania: przeciążenia i bóle kręgosłupa, tzw. wypadnięcie dysku, silne bóle głowy z powodu zniekształceń kręgosłupa na odcinku szyjnym.

Hanna Kasztelan

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz