Motocyklista z sądowym zakazem

Reklamy

Policjanci ruchu drogowego z sochaczewskiej komendy uniemożliwili dalszą jazdę motocykliście jadącym na motorze yamaha. Mężczyzna miał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych i był pijany. Teraz grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

 Policjanci z wydziału ruchu drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie zatrzymali w piątek, 1 września do kontroli drogowej mieszkańca miasta Sochaczew. Jechał on na motocyklu yamaha w sposób, jaki wydał się podejrzany patrolowi z drogówki.

Podczas kontroli okazało się, że znajdował się w stanie po użyciu alkoholu. Przeprowadzone   badanie na zawartość alkoholu wykazało, że motocyklista posiada 0.21 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

Jednocześnie po sprawdzeniu w policyjnych systemach wyszło na jaw, że mężczyzna ma zatrzymane prawo jazdy, a mimo to kierował motocyklem. Posiada od do marca 2027 roku posiada sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Za niestosowanie się do orzeczonego przez sąd zakazu grozi mu teraz kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Zgodnie z art. 244 Kodeksu Karnego osoba, która nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Aby mogło dojść do tego przestępstwa, wystarczy jednorazowe zachowanie, które pozostaje w sprzeczności z prawomocnym orzeczeniem sądowym.

Jednocześnie policja przypomina, że motocykliści są aktywnymi użytkownikami ruchu drogowego i powinni nie tylko przestrzegać zasad bezpiecznej jazdy, ale też siadać na swej maszynie trzeżwi. Najmniejsza ilość alkoholu może wpłynąć na poziom bezpieczeństwa ich oraz innych użytkowników dróg

Niezależnie od powodów dla których siadamy na motocyklu, musimy zadbać o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu drogowego – zaznacza asp. Agnieszka Dzik z biura prasowego KPP w Sochaczewie.

Motocykle są coraz popularniejszym środkiem transportu i jazda na nich sprawia wielu kierującym przyjemność i jest ich pasją. Jednak motocykliści powinni pamiętać, użytkownicy jednośladów są w grupie niechronionych uczestników ruchu drogowego i w przypadku zdarzenia na drodze odnoszą najcięższe obrażenia. Często takie wypadki mają skutek śmiertelny dla kierującego motocyklem.

Jedyną ochroną ciała motocyklisty, podczas upadku lub zderzenia z innym pojazdem czy też przeszkodą, jest odzież ochronna – kurtka i spodnie motocyklowe, właściwe buty, rękawice oraz kask. Na bezpieczeństwo motocyklistów, istotny wpływ ma również widoczność na drodze. Można ją poprawić przede wszystkim poprzez sprawne i czyste światła, używanie odblaskowych szelek motocyklowych lub kamizelki – dodaje Agnieszka Dzik.

Ponadto powinni siadający na motocyklu pamiętać, by dostosować prędkość do warunków ruchu, wcześniej i wyraźnie sygnalizować zamiar wykonania manewru, obserwować drogę i zachowanie jej użytkowników, patrząc w lusterka. Zanim rozpocznie się manewr wyprzedzania należy upewnić się, że jest on bezpieczny. Warto też patrząc w lusterka pamiętać o tzw.   martwych polach, szczególnie przy zmianie pasa. Motocykle ze względu na swoje gabaryty często poruszają się sprawniej i bardziej dynamicznie, stając się przez to mniej widoczne dla pozostałych uczestników ruchu. No i przede wszystkim nie przeceniać swych umiejętności siadając za kółkiem. Lepiej jechać wolniej, ale bezpieczniej, by dojechać do celu.

Bogumiła Nowak

Fot. KPP Sochaczew

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz