Festiwal Olenderski pełen atrakcji

Reklamy

W Gospodarstwie Agroturystycznym „Pod Jastrzębcem” Andrzeja i Tomasza Ciołkowskich w Przejmie sobotę, 2 września odbyła się 8. edycja Festiwalu Powideł Olenderskich OLENDERFEST, organizowana przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej. W tym roku festiwal odbywa się pod hasłem „Olenderfest na Mazowieckim Szlaku Tradycji”. Organizacja imprezy odbywa się przy finansowym wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego, a honorowym patronatem objął ją Ambasador Królestwa Niderlandów.

Impreza ta jest doskonale znana nie tylko w kraju, ale też zagranicą. Przyciąga wielu turystów zainteresowanych kulturą olenderską, która już na terenach nadwiślańskich pozostawiła jedynie dorobek w postaci tradycji i zapomnianych nieco kulinarnych specjałów. Znakiem rozpoznawczym tej społeczności niegdyś zamieszkujących tereny nadwiślańskie są przetwory z buraków cukrowych. Wiele osób specjalnie przyjeżdża do Przejmy na Festiwal Olenderski, by zaopatrzyć się w sok, syrop buraczany i powidła z buraka cukrowego. Produkt ten jest już z znaną lokalną marką i zawsze schodzi na Olenderfest w stu procentach. Nie inaczej było tym razem, gdyż amatorów nie brakowało, mimo wysokiej zawartości cukru w tym produkcie.

Wśród wielu atrakcji był coroczny pokaz gotowania powideł z buraków w tradycyjnym olenderskim palenisku ziemnym. Można było też samemu pomieszać w kociołku z gotującymi się burakami. Były też liczne stoiska rzemieślnicze, wyplatanie płotów łozinowych, stoiska z wikliniarstwa, garncarstwa, kowalstwa artystycznego i innych rzadko już spotykanych rzemiosł. Nie zabrakło też pokazu i degustacji potraw regionalnych, wykonanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Iłów. Nie zabrakło piwa kraftowego i wina z lokalnej winnicy. Przybyli też tradycyjnie wystawcy oferujący płody rolne – dynie, ziemniaki, jabłka, buraki oraz inne dorodne warzywa i owoce.

Imprezie towarzyszyła wystawa „Olendrzy na Mazowszu” przygotowana przez Muzeum Mazowieckie w Płocku, jak też wystawa fotogramów dotyczących Powstania Styczniowego i Aleksandra Sochaczewskiego, gdyż 2023 jest na Mazowszu Rokiem Powstania Styczniowego i Aleksandra Sochaczewskiego, urodzonego w Iłowie malarza, uczestnika Powstania Styczniowego, który był zesłany na Syberię.

Na Olenderfest pojawili się wolontariusze z „Kuźni Aktywności” w Sochaczewie. Na scenie wystąpiły ludowe kapele – „Chłopaki do wzięcia”, „Chłopcy z Nowoszyszek” oraz Kapela Jeremiego Kowalskiego. Chętnych do tańca i wspólnej zabawy na dechach nie brakowało. Zespoły są znane uczestnikom poprzednich edycji Olenderfestu. Amatorzy tańca mogli bawić się długo, długo po zmierzchu.

Bogumiła Nowak

Fot. Andrzej i Wanda Dragan

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz