Chętni do wypasu poszukiwani

fot. KPN
Reklamy

KAMPINOS W ciągu najbliższych dwóch latach łąki w Kampinoskim Parku Narodowym przejdą różnorodne zabiegi pielęgnacyjne. Wśród nich będzie też opłacany przez KPN wypas zwierząt.

Dyrekcja KPN regularnie ogłasza przetargi na odkrzaczanie czy koszenie łąk. Kiedyś krowy, konie czy owce pasły się niemal w każdej części Puszczy, w dość naturalny i mało szkodzący przyrodzie sposób dbając o kampinoskie łąki. Teraz to rzadkość. Stąd też pomysł by to zmienić.

Zakłada się, że wypas prowadzony będzie w dwóch częściach Puszczy – w okolicach Famułek Brochowskich oraz w Aleksandrowie. Usługa ta ma być prowadzona do 2025 roku. Jednak nie zaznaczono, czy mają to być tylko krowy, czy także konie i owce. Dyrekcja KPN nakłada na wykonawcę jednak wymóg, który ma nie dopuścić do tego, by wypas zaszkodził okolicznej przyrodzie. Zamówienie obejmuje też wzbogacenie gatunkowe łąk nasionami z cennych płatów łąk KPN oraz ograniczenie występowania drzewiastych i zielnych gatunków inwazyjnych m. in. nawłoci, robinii akacjowej, klonu jesionolistnego, kolczurki czy rdestowca. Koszt całego projektu to 5,3 mln euro.

Oprac. BN

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz