W obozie generała Szembeka

Reklamy

SOCHACZEW Co roku, w rocznicę wizyty Fryderyka Chopina w Sochaczewie, 30 sierpnia 1830 roku organizowany jest piknik historyczny, upamiętniający jedyną wizytę wielkiego kompozytowa w naszym mieście. Doszło wtedy do koncertu w obozie generała Piotra Szembeka. Największą atrakcją był pokaz strzelania z armaty, wiernej kopi tej z XIX wieki

Choć Piotr Szembek związał swą karierę z wojskiem, to od najwcześniejszych lat był pasjonatem muzyki. Sam grał na skrzypcach. Był fanem muzyki Fryderyka Chopina i Niccolo Paganiniego. W okresie od 24 maja 1829 roku do 24 stycznia 1831 roku Piotr Szembek dowodził on 3. Brygadą Pierwszej Dywizji Piechoty w Sochaczewie.

Na pamiątkę koncertu Fryderyka Chopina w niedzielę, 27 sierpnia, po raz kolejny w Sochaczewie odbyło się wydarzenie „W obozie generała Szambeka”. Miało dwie odsłony – obóz generała w parku im. Chopina oraz przedstawienie „Kobiety Chopina” w amfiteatrze.

W tegorocznej edycji odbyły się pokazy rekonstrukcyjne Stowarzyszenia „Arsenał” oraz Grupy Strzelectwa Historycznego Czarna Kompania. Były też prezentacje wydawnictw Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą oraz wystawa poświęcona generałowi Szembekowi. Na terenie parku im. Chopina pojawiło się obozowisko wojsk Królestwa Polskiego oraz rekonstruktorzy – w mundurach wojsk Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Pojawili się również rekonstruktorzy z Powstania Styczniowego.

Poza pokazem mundurów, uzbrojenia osobistego i musztry odbył się pokaz artyleryjski ze strzelania z repliki XIX-wiecznej armaty. Całości prezentacji towarzyszyła muzyka Fryderyka Chopina.

BN

Fot. Bogumiła Nowak

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz