Oszustwo „Na kwaterę”

fot.pixabay
Reklamy
Koniec wakacji coraz bliżej, ale niektórzy dopiero zaczną swój urlop. Policjanci apelują o zachowanie ostrożności przy wyborze miejsca noclegowego. Ofert w internecie jest dużo, ale zawsze jest ryzyko, że trafi się na ogłoszenie wystawione przez oszusta. Przekonała się ostatnio o tym jedna z mieszkanek powiatu sochaczewskiego…
Mieszkanka powiatu sochaczewskiego chciała wyjechać ze znajomymi nad morze. Zdecydowała się na wybór kwatery na jednym z internetowych portali ogłoszeniowych.  Znalazła interesującą ofertę, więc skontaktowała się z osobą, która wystawiła ogłoszenie. Apartament w wybranym przez kobietę terminie był wolny. Trzeba było tylko zrobić przelew z zaliczką…

Po wpłacie pieniędzy i wysłaniu potwierdzenia, kobieta próbowała skontaktować się z ogłoszeniodawcą, aby otrzymać dokładny adres apartamentu. Niestety, bezskutecznie.

Policjanci przypominają!

Tego typu oszustwo polega na umieszczaniu w internecie, na portalach aukcyjnych czy na spreparowanych stronach internetowych, fałszywych ogłoszeń o miejscach noclegowych. Zazwyczaj są to atrakcyjne oferty kuszące znakomitą lokalizacją, zaniżoną ceną, zdjęciami wspaniałych apartamentów czy urokliwych domków oraz zapierających dech widoków z ich okien. Oszuści najczęściej podszywają się pod właścicieli istniejących nieruchomości, próbując wyłudzić zaliczki za rezerwację miejsc noclegowych lub oferują nieistniejące apartament, domki czy kwatery.

Aby nie dać się oszukać przestrzegajmy kilku zasad:

  • Porównajmy cenę wynajmu z tymi w podobnym standardzie i lokalizacji, tzw. super okazje powinny zawsze wzbudzać nasze podejrzenia.
  • Starajmy się korzystać z oficjalnych stron hoteli, pensjonatów itp. lub portali skupiających zweryfikowanych ogłoszeniodawców.
  • Decydując się na konkretną lokalizację, sprawdźmy, czy domek, pensjonat, kwatera faktycznie istnieje. Postarajmy się zebrać na temat tego obiektu jak najwięcej informacji.
  • Nie sugerujmy się opiniami zadowolonych klientów dostępnymi na stronie internetowej obiektu – w przypadku oszustwa są one spreparowane – zasięgnijmy opinii z innych miejsc.
  • Nie działajmy pod presją czasu – pośpiech nie sprzyja zachowaniu ostrożności.
  • Zachowujmy całą dokumentację związaną z transakcją, przelewy, e-maile, zarówno te, które wysyłaliśmy, jak i te, które otrzymaliśmy.

asp. Agnieszka Dzik

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz