Z upałem można sobie poradzić

fot.pixabay
Reklamy

Gdy temperatura powietrza przy ziemi przekracza 30 stopni Celsjusza, wtedy mówi się o upale. Co zaskakujące, najwyższe temperatury są w godzinach 15.00 – 18.00. Natomiast największe promieniowanie UV od 12.00 do 13.00 i wtedy najszybciej się opalamy, czy raczej przypalamy, jeśli człowiek nie zabezpieczy   się przed słońcem. W najbliższych dniach mają być rekordowe w tym roku letnie temperatury. W cieniu mogą dojść nawet do 36 stopni. Warto więc zadbać o własny komfort i zdrowie.

Podczas upałów trzeba chronić dzieci i osoby starsze. Nie wskazane jest, by oni wychodzili z domu, a jeśli już to z nakrytą głową – kapeluszem, bejsbolówką czy chustką. W upały należy ograniczyć opalanie, gdyż dłuższa ekspozycja na słońce jest szkodliwa dla organizmu, który może ulec przegrzaniu, a skóra poparzeniu. Maksymalnie opalać się można dwie godziny i to przy zastosowaniu kremów z filtrem UV odpowiednim dla danego rodzaju skóry. W ciągu dnia dobrze jest zamykać w domu okna i żaluzje, by ograniczyć napływ gorącego powietrza do pomieszczeń. I wietrzyć pomieszczenia nocą, kiedy temperatura jest niższa.

W upalne dni trzeba unikać skrajnych temperatur. Osoby, które pracują w klimatyzowanych pokojach nie powinny szybko wychodzić na upał, gdyż może to spowodować szok termiczny.

Co bardzo ważne pod żadnym pozorem wolno zostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętym aucie. Temperatura w jego nagrzanym wnętrzu dochodzi aż do 50-60 °C, a to może okazać się śmiertelne. W przypadku zauważenia zwierzęcia lub dziecka w zamkniętym samochodzie należy sfotografować sytuację, wraz z nr rejestracyjnym pojazdu i przesłać foto na policję. Potem można wybić szybę i uwolnić zamkniętych z pułapki.

W czasie upału lepiej jest unikać wysiłku fizycznego w najgorętszej porze dnia. Wysiłek taki może doprowadzić do odwodnienia, skurczów mięśni spowodowanych odwodnieniem i utratą minerałów, przegrzaniem organizmu lub udaru cieplnego. Trzeba też pamiętać, by w podróży latem często robić przerwy i odpoczywać w zacienionych miejscach, by złagodzić negatywny wpływ temperatury na koncentrację. W upalne dni jest dobrze nosić lekką i przewiewną odzież z naturalnych tkanin.

Ważnym zaleceniem jest picie dużych ilości wody, najlepiej niegazowanej. Nie wskazany jest alkohol, kawa oraz napoje zawierające cukier, gdyż odwadniają organizm. Osoby, które przyjmują leki, powinny skonsultować ich stosowanie z lekarzem, by mieć pewność, że im nie szkodzą. Przy zawrotach głowy, osłabieniu, pragnieniu i bólu głowy, trzeba szukać pomocy medycznej lub dzwonić na numer alarmowy. W upalne dni wskazane są lekkie posiłki, bazujące na owocach i warzywach, które dostarczają składniki mineralne i witaminy. Potrawy tłuste, smażone i wysokokaloryczne obciążają organizm i tak już zmęczony upałem. Nie należy zapominać, by zaraz po posiłku nie wchodzić do wody i wskakiwać do niej po opalaniu. Przed kąpielą trzeba się opłukać wodą, by stopniowo schłodzić organizm, przed pływaniem.

BN

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz