Stary, ale na chodzie

Fot. Antoni Toborek (FB OSP Wyszogród)
Reklamy

WYSZOGRÓD Jednostka OSP w Wyszogrodzie może pochwalić się ponad półwiecznym samochodem strażackim. Trudno w to uwierzyć, ale wóz wygląda całkiem jak nowy, jakby dopiero co zjechał z fabrycznej taśmy. Jest jednak nadal w świetnym stanie i sprawuje się w prowadzonych akcjach bez zarzutu.

Historia wozu Tatra 138 należącego obecnie do Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyszogrodzie rozpoczyna się w 1968 roku w zakładach produkcyjnych Tatry w Czeskiej miejscowości Kopřivnice (Koprzywnica). Ciężki samochód gaśniczy na podwoziu Tatry 138 to teraz ogromna rzadkość, a tym bardziej w czynnej służbie. Wóz lśni lakierem i jak twierdzą strażacy z OSP w Wyszogrodzie śmiga bezawaryjnie do większych pożarów.

Tatra 138 nie od razu jednak pojawiła się u wyszogrodzkich strażaków. Po opuszczeniu czeskiej fabryki podwozie trafiło do firmy Rosenbauer, jednego z najbardziej popularnych producentów produkujących sprzęt i zabudowy pożarnicze dla straży. W firmie tej została wykonana zabudowa posiadająca m. in. w zbiornik wody o pojemności 8,5 tys. litrów i autopompę o wydajności 3,2 tys. litrów na minutę. W takiej specyfikacji pojazd został zamówiony przez Zakładową Straż Pożarną będącej w Petrochemii Płockiej, obecnie rafinerii Orlen. W nieco późniejszym czasie Tatra została przekazana do Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyszogrodzie, gdzie służy do dziś. Strażacy zadbali o wóz i dzięki ich staraniom wygląda jak nowy i dobrze sprawdza się w akcjach gaśniczych. Technicznie wóz jest w idealnym stanie. Tatra napędzana jest przez widlasty, ośmiocylindrowy silnik diesla, o mocy 180 koni mechanicznych, która przekazywana jest poprzez napęd 6×6 i 5 biegową skrzynię.

Kabina wozu mieści 3 ratowników w układzie – jeden kierowca i dwie osoby działające w akcji ratowniczej. Wóz wyposażony jest w sygnalizację dźwiękową – Horn Elektronik. Trudno przewidzieć jak długo Tatra 138 będzie pracować w OSP Wyszogród. Pewnie za jakiś czas może trafić do muzeum pożarnictwa, może w Niepokalanowie. Na razie wóz ma, jak wskazuje jego powozie, już 55 lat na liczniku.

BN

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz