Wielki pojedynek w Lipkowie  

Reklamy

Jak co roku przed wakacjami tłumy pasjonatów sienkiewiczowskiej trylogii ściągają na Polanę Rekreacyjną w Lipkowie, gdzie odbywa się kolejna edycja Pikniku Historycznego – Spotkanie z Trylogią. W tym roku ta ulubiona przez wielu impreza odbyła się w sobotę, 17 czerwca, gdzie przez jeden dzień w roku można zobaczyć widowisko historyczne w scenerii  i atmosferze powieściowych wydarzeń. Na wydarzenie ściąga masa fanów z całego Mazowsza.

Miejsce pikniku jest nieprzypadkowe, gdyż to właśnie w Lipkowie Henryk Sienkiewicz umiejscowił akcję słynnego pojedynku Jurko Bohuna z Michałem Wołodyjowskim. Co roku w trakcie Pikniku rozgrywany jest zacięty bój na szable. To prawdziwy hit, który zawsze ma liczną publikę.

Na przybyłych czekało też ponadto wiele historyczno-literackich atrakcji. Były warsztaty rzemiosła dawnego – garncarstwa, tkactwa, mincerskie (bicia dawnych monet) oraz z kaligrafii. Każdy mógł sprawdzić, czy podołałby roli rzemieślnika i mógł spróbować swych sił w tej pracy. Sporym powodzeniem jak zawsze cieszyło się toczenie na kole glinianych garnków oraz praca na warsztacie tkackim.

Dzięki przybyłym do Lipkowa grupom rekonstrukcyjnym goście zwiedzali obozowiska z połowy XVII wieku mogąc poznać dawny oręż, zbroje, zwyczaje, stroje z epoki i posłuchać opowieści z dawnych lat. W wyjątkowy nastrój z ówczesnej epoki wprowadziło zebranych również odczytanie fragmentów powieści ,,Ogniem i mieczem’’ przez rekonstruktora udającego Henryka Sienkiewicza. Były pokazy woltyżerki, różnych stylów jazdy konnej – w tym kozackiej oraz prezentacja musztry husarskiej. Nie zabrakło oczywiście stylowego koncertu muzyki dawnej na kopiach z oryginalnych instrumentów z epoki.

Piknik Historyczny w Lipkowie to co roku niezwykła lekcja polskiej historii, kultury oraz literatury poprzez inscenizację i rekonstrukcję wydarzeń w plenerze, w pobliżu Puszczy Kampinoskiej.

Organizatorem wydarzenia co roku jest Powiat Warszawski Zachodni i Biblioteka Publiczna w Ożarowie Mazowieckim, przy wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego. Publiczność nie zawodzi. Rok rocznie Lipków odwiedzają tłumy mieszkańców z powiatu warszawskiego zachodniego, sochaczewskiego i płockiego. Szczególnie dużo bywa rodzin z dziećmi, bo to żywa lekcja historii.

BN

Fot. Powiat WZ

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz