W piknikowym nastroju i na ludowo

Fot. Bogumiła Nowak
Reklamy

Nasz Patronat

Już po raz 14. odbywał się Dzień Dziecka organizowany w Muzeum Domu Urodzenia Fryderyka Chopina. Wczorajsza niedziela, 4 czerwca była chyba jedną z największych pod względem frekwencji. Przybyły nieprzebrane tłumy. W tym roku impreza odbywała się pod hasłem „Zaśpiewajmy razem z Fryckiem!”

 Już od wejścia dzieciaki, które przybywały z rodzicami i dziadkami, a nawet z pradziadkami obdarowywane były prezentami. Była to gra terenowa oraz różne gadżety i książeczki. Na uczestników zabawy w tę grę czekało wiele upominków. Nie zabrakło różnorodnych atrakcji i wspaniałych zabaw.

Soliści z Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” w pięknych strojach z różnych zakątków Polski przygotowali piosenki, których uczyli najmłodszych. Zabawa była wspaniała i chętnych do śpiewania nie brakowało. Aby nie zapomnieć piosenek dzieci dostały specjalne śpiewniczki. Dodatkowo też członkowie zespołu opowiadali o historii kostiumów ludowych i ich pochodzeniu.

Niesamowita jak zawsze była zabawa dla najmłodszych maluchów, które przybyły ze swoimi rodzicami. Najmniejsze dzieci w nosidełkach i chustach spokojnie spały. Gwar i dźwięki chopinowskiej muzyki przeplatanej z ludowymi rytmami nie przeszkadzały im. Te kilkuletnie z radością hasały m. in. do piosenek pirackich. Tradycyjnie nie zabrakło też krainy klockowej.

Prawdziwym szałem były warsztaty rękodzielnicze i plastyczne. Z wielkim zacięciem mamy wraz z córkami plotły kolorowe wianki. Wspólnie i z wielkim zacięciem wyplatali koszyczki i malowali kolorowe pejzaże. Z zainteresowaniem tworzono lalki motanki w łowickich strojach, zdobiono gwizdki wodne udające świergot ptaków, wiatraczki.

Jak zawsze ogromnym powodzeniem cieszyło się sadzenie roślinek. W tym roku uczono sadzenia bluszczu. Roślinki można po posadzeniu było zabrać ze sobą do domu. Zaskoczeniem było wykonywanie haftu krzyżykowego i tu wielkim zaskoczeniem byli tatusiowie, którzy chwycili za tamborki i z perfekcją wyszywali wzory. Z zapałęm panowie też montowali domki dla owadów zapylających.

W Domu Urodzenia kompozytora odbył się piękny koncert Pawła Wakarecego, który wykonał znane utwory chopinowskie, a na scenie w Parku wystąpili najmłodsi pianiści, laureaci Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla dzieci i młodzieży w Szafarni. W godzinach południowych wystąpili Szymon Mechliński (baryton) i Michał Biel (fortepian), wykonując XIX-wieczne pieśni i arie.

Rozstrzygnięty też zostanie konkurs, w którym do wygrania są książeczki z serii „Mały Chopin” w którym trzeba było narysować, namalować lub w innym sposób przedstawić, jak spędziliby Dzień Dziecka z Fryckiem.

Nie zabrakło też pyszności – fastfoodów, słodyczy, różnorodnych lodów i napojów – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Zmęczeni zabawą biwakowali na trawnikach oraz co poniektórzy nawet plażowali. Zabawa w plenerze też podobała się turystom zagranicznym, którzy włączyli się w rodzinne świętowanie. Wszyscy cieszyli się, że pogoda dopisała – nie było zbyt gorąco, ale bardzo pogodnie.

Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz