Święto Mieszkańców – program

fot. archiwum
Reklamy
 Przed nami koncerty gwiazd muzyki rozrywkowej, zawody sportowe, premiery publikacji lokalnych autorów, występ teatru ulicznego, festiwal ognia, zwiedzanie miasta zabytkowym „ogórkiem”, przegląd twórczości grup artystycznych SCK czy poczęstunek Mazurkiem Chopina.
Na piątek zaplanowano część oficjalną. Odbędzie się uroczysta sesja rady miejskiej, podczas której będziemy gościć przedstawicieli naszego miasta partnerskiego – Gródka na Ukrainie. Z kolei w sobotę i niedzielę centrum wydarzeń będzie miało miejsce w amfiteatrze na podzamczu oraz na terenie bulwarów nad Bzurą. Sobota ma charakter imprezy masowej, z koncertami gwiazd estrady a niedziela swym programem na pewno przyciągnie całe rodziny. Prezentujemy godzinowy program wszystkich imprez składających się na Dni Sochaczewa 2023.

Piątek – 9 czerwca

Klub Nauczyciela, ul. Kaczorowskiego 5

13.30 – Turniej szachowy juniorów młodszych i starszych o mistrzostwo Sochaczewa z udziałem mistrza FIDE Stanisława Osieckiego

Wzgórze zamkowe

13.30 – Podniesienie flagi miasta na maszt na wzgórzu zamkowym, hejnał Sochaczewa.
Plac Tadeusza Kościuszki

14.00 – Podniesienie flagi miasta na maszt, hejnał Sochaczewa

14.10 – Otwarcie wystawy „Narodziny chodakowskiego przemysłu”

Na placu Kościuszki dostępna będzie wystawa planszowa zawierająca zbiór unikatowych zdjęć dokumentujących budowę Fabryki Przędzy i Tkanin Sztucznych Chodaków, która przed wybuchem II Wojny Światowej zatrudniała ponad 2000 osób. Zdjęcia, z opisami w języku francuskim, stanowiły część dokumentacji francuskiego inwestora „Comptoir des Textiles Artificieles” i pozyskane zostały w 2022 roku przez muzeum ziemi sochaczewskiej.

Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, pl. Kościuszki 12

14.20 – Otwarcie szlaku historycznego i prezentacja nowych wydawnictw

– Otwarcie Miejskiego Szlaku Historycznego

Przygotowano dwanaście tablic informacyjnych, które staną w najważniejszych punktach miasta, przypominając o jego przeszłości. Tablice znajdą się między innymi na terenie parku im. Fryderyka Chopina, placu Obrońców Sochaczewa i przy cmentarzu żydowskim.

– Spotkanie z Jolantą Śmielak–Sosnowską, autorką książka „Lubię rozmawiać cz. II”

Pierwsza część „Lubię rozmawiać” ukazała się cztery lata temu i stanowiła przegląd najważniejszych tekstów, jakie autorka zamieściła na łamach „Ziemi Sochaczewskiej”, z którą jest związana od ponad 25 lat. Część druga to kolejne rozmowy poświęcone m.in. historii zacnych rodów, początkom muzeum ziemi sochaczewskiej, ale też przyszłości, jak choćby rozmowa z Olkiem Warchałowskim, który po studiach w Oxfordzie rozpoczął pracę w ekipie McLarena i spełnia młodzieńcze fascynacje jako projektant modelu szybkiego auta dla jednego z najsłynniejszych teamów Formuły 1.

– Spotkanie z Andrzejem Novak-Zemplińskim autorem albumu „Życie wokół koni”.

Album miał powstać w połowie 2020 roku, ale prace nad nim zahamowała pandemia. Wydawnictwo to przegląd 50 lat artystycznej aktywności Andrzeja Novák-Zemplińskiego i podsumowanie ekspozycji będącej jednocześnie formą upamiętnienia 70 urodzin artysty. Wystawę jego prac otwarto w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w 2019 roku, po roku przygotowań. Na ekspozycji udało się zgromadzić i pokazać ponad pięćdziesiąt prac artysty, dzieł z niemałym trudem sprowadzonych do Sochaczewa z wielu prywatnych kolekcji rozrzuconych po całym świecie. To była jedna z najbardziej niezwykłych wystaw dekady.

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. F. Chopina, ul. Głowackiego 2

16.30 – Uroczysta sesja Rady Miejskiej

W programie: hejnał Sochaczewa, wystąpienia przewodniczącego rady miejskiej, burmistrza, zaproszonych gości, koncert Big-Bandu PSM pod dyrekcją Wojciecha Ziółkowskiego

Plac Tadeusza Kościuszki

– Festiwal Ognia i Chorągwi oraz Fireshow w wykonaniu Teatru Ognia Sarmata w połączeniu z koncertem zespołu Tajm

20.00–20.45 – Tajm

20.45-21.15 – pokaz chorągwi

Pokazy popularnej w Europie sztuki zwanej Sbandieratori. Żonglerzy zaprezentują umiejętności w posługiwaniu się flagami sygnałowymi.

21.15-21.45 – pokaz cyrkowy

Interaktywny pokaz półfinalisty programu Mam Talent, który zaprezentuje m.in. akrobatykę w kole oraz żonglerkę.

21.45-22.00 – Tajm

22.00-22.30 – teatr ognia

Festiwal zakończy się ognistym finałem, półgodzinnym fireshow.

 Sobota – 10 czerwca

Ulica Podzamcze i bulwary nad Bzurą

14.00–21.30 – Jarmark Sochaczewski

Rząd stoisk handlowych ustawiony zostanie wzdłuż ulic Podzamcze, a kupimy tam m.in. miody, regionalne wędliny, ozdoby z bursztynu, wyroby rękodzielnicze, zabawki. Nie zabraknie dań z grilla i najbardziej pasującego do karkówki zimnego napoju. Na dzieci czekać będą darmowe dmuchańce, zjeżdżalnia, eurobungee, rodeo byk itd.

Stadion MOSiR, ul. Warszawska 80

17.00 – Mecz o brązowy medal Mistrzostw Polski Ekstraligi Rugby: Orkan Sochaczew – Edach Budowlani Lublin

Amfiteatr

17.30 – koncert Teren C

W roku 1983 Tomasz Połeć postanowił założyć zespół, który by wykonywał muzykę country. W tamtych latach, gdy królował rock, zadanie nie było proste. Po kilku tygodniach poszukiwań nawiązał kontakt z sochaczewskimi muzykami Robertem Gorbergiem, Zbyszkiem Zajączkowskim, Jolantą Wróbel, Pawłem Łażewskim i Wojtkiem Kononowiczem. Na przestrzeni 40 lat zespół zawieszał działalności, zmieniał skład, ale pozostał wierny muzyce country. Fani znają Tren C m.in. z koncertów ze Stanisławem Sojką czy Pikniku Country w Mrągowie. Zespół wykonuje przede wszystkim własne utwory, czasem korzystając ze standardów. W czerwcu 2017 roku wydał debiutancki album pt. „Tak myślę sobie” z gościnnym udziałem gwiazd muzyki country takich jak Tomasz Szwed czy Lonstar.

18.45 – koncert Reggaeside

Reggaeside to dziś marka sama w sobie. Są finalistami polsatowskiego „Must Be The Music”. Zespół powstał w 2012 roku w Nowym Mieście Lubawskim. Wyróżnia się na polskiej scenie oryginalnym stylem, w którym rytmy reggae ciekawie przeplatają się z innymi gatunkami muzycznymi: rocka, popu, funky i ska. Reggaeside stawia na piosenki, w których zawarte są pozytywne wartości ubrane w przyjemne brzmienie i chwytliwe melodie. W 2017 roku ukazał się debiutancki album „Szczęście”. Szczęście i uśmiech nie schodzi z twarzy muzyków, grających w składzie: Karol Olszewski – wokal, Przemysław Olszewski – klawisze, wokal, Mateusz Deredas – gitara basowa, wokal, Remigiusz Kreński – perkusja, Jacek Kopowski – gitara elektryczna, Maciej Gburczyk – gitara elektryczna, Beniamin Baczewski – saksofon, Robert Bracki – trąbka.

– konkurs z nagrodami – Bank Spółdzielczy

20.00 – koncert Smolasty

Smolasty to piosenkarz i producent muzyczny, tworzący muzykę z pogranicza popu i rapu. Współpracował z innymi znanymi artystami polskiej branży muzycznej m.in.: Ewą Farną, Otsochodzi, Białasem, Robertem Gawlińskim czy Malikiem Montaną. Jego muzyka charakteryzuje się chwytliwymi melodiami i szczerymi tekstami. Artysta zatarł sztywne granice między rapem a popem. Smolasty ma na swoim koncie kilkanaście złotych i platynowych płyt oraz kilkaset zagranych koncertów, a jego single na YouTube mają ponad 300 milionów wyświetleń. Jest twórcą takich hitów jak: Uzależniony, Fake Love, Raj, Tusz.  Jego utwory od 2016 okupują listy przebojów. Szczyt popularności osiągnął w 2021 roku, gdy do sieci trafił utwór „Duże Oczy”. Od lutego tego roku w rozgłośniach radiowych rekordy popularności bije utwór „Herbata z imbirem”.

– konkurs z nagrodami – Radio Sochaczew

21.30 – koncert Pectus

Zespół PECTUS powstał w 2005 roku w Rzeszowie. W styczniu 2007 wydał promocyjny mini album z pięcioma autorskimi utworami, a następnie nagrał utwór „To, co chciałbym Ci dać”, który stał się wielkim przebojem. Po zdobyciu Słowika Publiczności na Sopot Festival 2008 kariera zespołu nabrała tempa. W 2009 roku na rynku ukazał się debiutancki album, a kolejny singiel „Jeden moment” ugruntował pozycję zespołu. Podczas 46. Sopot Festival w 2009 roku PECTUS odebrał Złotą Płytę, a podczas Opolskiego Festiwalu otrzymał Superjedynkę w kategorii Debiut Roku. Rok 2010 to liczne koncerty w kraju i za granicą oraz praca nad drugim albumem pt. „Stos Praw” (premiera – wrzesień 2010). Otwierające go „Oceany” królowały przez wiele miesięcy na listach przebojów rozgłośni radiowych. Już w nowym składzie zespół nagrał utwór „Dla Ciebie”, a we wrześniu 2012 r. listy przebojów opanowała kolejna piosenka pt.: „Barcelona”. 10 czerwca w sochaczewskim amfiteatrze zabrzmią najpiękniejsze i najbardziej znane utwory grupy, a samo spotkanie z muzykami będzie niezapomnianą przygodą.

 Niedziela – 11 czerwca

Obiekty Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji

9.00 – Finał Grand Prix Sochaczewa w Tenisie Stołowym – hala sportowa, ul. Kusocińskiego 2

9.00 – Turniej Siatkówki Plażowej z okazji Dni Sochaczewa – boisko przy ul. Chopina 101

Obowiązuje limit dwunastu par. Zgłoszenia do turnieju przyjmowane są do 6 czerwca pod numerem telefonu 667-080-171. Najlepsze pary otrzymają pamiątkowe puchary i nagrody rzeczowe.

Kościół p.w. M.B. Różańcowej w parafii św. Wawrzyńca, ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1

12.30 –  Msza św. w intencji mieszkańców Sochaczewa, z oprawą muzyczną Chóru Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Sochaczewskiej, dyrygent Ewa Szałapska

Plac Tadeusza Kościuszki

12.00-14.00 – Prezentacja Maluchów – Stowarzyszenie Sochaczewskie Fiaty 126p

13.30 – Mazurek Chopina – słodki symbol Chopinowskiego Sochaczewa – poczęstunek, na który burmistrz zaprasza wszystkich mieszkańców i gości Dni Sochaczewa

13.30 – Występ Orkiestry Dętej Sochaczew pod batutą Justyny Piątkowskiej-Duraj i Sochaczewskiej Orkiestry Akordeonowej pod dyrekcją Ludwika Skrzypka

14.00, 15.00, 16.00, 17.00 – Atrakcyjne zwiedzanie Sochaczewa zabytkowym autobusem

W tym roku zamiast angielskiego piętrusa na wszystkich chętnych będzie czekał klasyczny „ogórek” czyli PRL-owski Jelcz. Eksponat wypożyczony z Muzeum Motoryzacji w Otrębusach przewiezie tego dnia 180 pasażerów. Bilety na cztery wycieczki po mieście wydawane będą w dniu jazdy – niedzielę 11  czerwca od godziny 10:00 w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Jedna osoba będzie mogła pobrać maksymalnie 5. biletów. Łącznie odbędą się cztery wyjazdy: o godzinie 14:00, 15:00, 16:00 i 17:00.

„Ogórki” zna i z sentymentem wspomina wielu naszych mieszkańców. To na nich oraz na autosanach sochaczewski ZKM budował swój pierwszy tabor. Jelczami dzieci jeździły na kolonie, a nasi mieszkańcy dojeżdżali do zakładów pracy w Sochaczewie i okolicach. ZKM zaczął wycofywać „ogórki” w połowie lat 80. Jelcze model 043 były produkowane w latach 1959–1986 przez zakłady samochodowe w Jelczu w oparciu o czechosłowacką licencję Škody.

Ulica Podzamcze i bulwary nad Bzurą

14.00–21.00 – Jarmark Sochaczewski (wszystkie atrakcje będą bezpłatne)

STREFA GASTRONOMICZNA

Kupimy tu dania wielu kuchni świata oraz smakołyki przygotowane przez koła gospodyń wiejskich z Rybna, Kamiona i Kozłowa Biskupiego

STREFA AKTYWNOŚCI

Dzieci na pewno chętnie skorzystają z darmowego mini wesołego miasteczka (dmuchańce, zjeżdżalnie, eurobungee, rodeo byk). Najmłodsi będą mieli okazję spotkać się z bohaterami bajek Disneya i wziąć udział w zabawach prowadzonych przez profesjonalnych animatorów. Wyjątkową atrakcją będą Wipeout, czyli gigantyczne tory przeszkód: Tor Challenger, Tor Ninja Warrior, Trapez. Mogą z nich korzystać nie tylko dzieci, młodzież, ale również dorośli. Jeden z torów ma mieć 30 metrów długości!

STREFA SPORTU i ZABAWY

MOSiR zorganizuje na bulwarach strefę sportu i zabawy, w której odbędą się zawody i konkursy dla dzieci i młodzieży. Czekać na nich będzie m.in. tor przeszkód, gra Memory XXL, przeciąganie liny. Odbędzie się również, składająca z sześciu konkurencji sprawnościowych, „Spartakiada” dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Po ukończeniu wszystkich konkurencji uczestnicy otrzymają pamiątkowy medal lub dyplom oraz słodki upominek, a zawodnicy z najlepszym wynikiem dodatkowo puchar.

STREFA GIER, ZABAW I INTEGRACJI

To m.in. Miasteczko Profilaktyczne do którego zaprosi Wydział Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia UM, ulubione gry w wersji XXL (rodzinne gry poprowadzą animatorzy ze stowarzyszenia Planszówki w Sochaczewie), pobyt gościom mają też umilać szczudlarze i cyrkowcy z grupy LOCOMOTORA.

FESTIWAL WIATRU

Nowością w tegorocznym programie jest „Festiwal wiatru” z pokazami i warsztatami budowania latawców i wiatraczków, rodzinnym konkursem puszczania latawców i pokazami motolotni.

W ramach proekologicznych działań ratusza powróci akcja „Roślinka za baterię”. Wydział Ochrony Środowiska ustawi przy ulicy Podzamcze specjalny namiot, w którym za świetlówkę lub baterię (choć zachęcamy do zebrania ich większej ilości) każdy otrzyma piękną roślinkę do domu lub ogrodu.

STREFA SZTUKI

Sochaczewskie Centrum Kultury zorganizuje plener malarski nad Bzurą. To znakomita okazja do twórczego rozwoju, aktywnego wypoczynku w pięknym otoczeniu bulwarów oraz integracji ze środowiskiem artystycznym. Podczas pracy w plenerze jego uczestnicy mogą tworzyć wybranymi technikami malarskimi i rysunkowymi. Zapraszamy do udziału zainteresowane osoby, kontakt tel. 46 863-07-68. W Strefie Sztuki będą również przestrzenne puzzle oraz „Artystyczny kram”, gdzie można kupić płyty, kubeczki, książki, obrazki, koszulki, torebki oraz inne gadżety zaprojektowane przez SCK.

Marcin Hugo-Bader tradycyjnie otworzy plenerową GALERIĘ „HUGO” w ramach której goście będą mogli zobaczyć jego twórczość a słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku zaproponują dzieciom m.in. zabawy gliną (figurka mojego pupilka), malowanie na sztalugach, naukę tkactwa czy tworzenia zabawek szydełkowych.

STREFA SPOTKAŃ ZE ZWIERZĘTAMI

Bohaterami tej krainy będą alpaki, kucyki i osiołek z Zagrody Zakrzew

STREFA MUZEALNA

Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą wraz ze Stowarzyszeniem „Sochaczewska Grupa Odkrywców Historii” zaprezentują wydane przez siebie publikacje i poprowadzą giełdę kolekcjonerów.

STREFA BIBLIOTEKI POD CHMURKĄ

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza dzieci do wspólnego czytania, będzie też malowanie na torbach eco i koszulkach, malowanie na ceramice, tworzenie biżuterii z koralików, nauka skręcania balonów, zabawy i gry z biblioteką, malowanie na folii.

STREFA ANIMACJI PROWADZONYCH PRZEZ ORGANIZACJE POZARZĄDOWE, SZKOŁY JĘZYKOWE, WYSTAWCÓW

Oferty z atrakcjami dla osób w każdym wieku przygotują działające w Sochaczewie organizacje pozarządowe. W strefie animacji zajęcia poprowadzą trenerzy i instruktorzy lokalnych klubów sportowych. Stoiska nad rzeką rozstawią też m.in.: Klub Honorowych Dawców Krwi Ziemi Sochaczewskiej, harcerze z sochaczewskiego hufca ZHP, działające na naszym terenie szkoły językowe oraz lokalne stowarzyszenia zrzeszające seniorów, poetów, fanów gier planszowych i fiatów 126p.

Amfiteatr, ul. Podzamcze

14.00–18.30 – Prezentacje grup działających w Sochaczewskim Centrum Kultury

Na scenie wystąpią m.in.: Dziecięco–Młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca „Folklorek” prowadzony przez Katarzynę Proch i Kingę Przybylską, Zespół Taneczny „Abstrakt” prowadzony przez Monikę Osiecką-Jaworską, soliści oraz grupy wokalne przygotowane przez Piotra Milczarka. Do współpracy zaproszeni zostali również goście i przyjaciele SCK, którzy również zaprezentują programy artystyczne. Dodatkowo dzieci będą mogły wziąć udział w konkursach, art quizach, bawić się z animatorami oraz zatańczyć wakacyjną piosenkę, a wszystko to w programie „Rozśpiewany Amfiteatr”. Na scenie wręczone zostaną puchary i dyplomy dla zwycięzców Turnieju Szachowego o Mistrzostwo Sochaczewa, który rozegrany zostanie dwa dni wcześniej w Klubie Nauczyciela przy ul. Kaczorowskiego.

20.30–22.00 – Wielka Gala Orkiestry Camerata Mazovia pod dyr. Artura Komorowskiego

Do współpracy przy koncercie „Akcenty i nie tylko” zaproszeni zostali wokaliści: Daria Kobierecka, Albert Szułczyński, Wiktor Szczepanik oraz podopieczni grupy wokalnej z Klubu Piosenki prowadzonej przez Jolantę Kawczyńską. W koncercie wystąpią również soliści instrumentaliści, którzy wraz z orkiestrą zaprezentują m.in. takie przeboje jak: „Sweet Home Alabama”, „Amazing Grace”, „Ai no Corrida”, „Birdland”, czy „Fields of Gold” z repertuaru Stinga i wiele innych przebojów.

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli

18.00 – koncert laureatów Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego na Mazowszu – Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. F. Chopina w Sochaczewie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz