Ruszyła budowa Strefy Aktywności

fot. Jerzy Szostak
Reklamy

Ruszyła budowa Strefy Aktywności, która jest ostatnim elementem zagospodarowania terenów nad Bzurą. Inwestycja o wartości 8,67 miliona złotych jest realizowana przez firmę Sorted. Strefa, z której będą mogli korzystać wszyscy bez względu na wiek zostanie oddana od użytku w przyszłym roku.

W ubiegłym tygodniu rozpoczęto realizację jednej z najważniejszych tegorocznych inwestycji sochaczewskiego samorządu. Jest nią budowa Strefy Aktywności nad Bzurą. Inwestycja jest zarazem ostatnim etapem zagospodarowania terenów nad Bzurą i wokół wzgórza zamkowego. W pierwszym etapie prace objęły zabezpieczenie wzgórza zamkowego a w kolejnych: rewitalizację Parku Chopina, budowę bulwarów i nowej przystani oraz nowego amfiteatru. Większości środków potrzebnych na realizację tego projektu pochodziło z funduszy zewnętrznych. Podobnie jest i tym razem. Przypomnijmy, że koszt budowy Strefy, którą zrealizuje firma Sorted to 8,67 mln zł. A środki na ten cel pochodzą z otrzymanej przez samorząd dotacji w wysokości 5 mln zł , jaką miasto pozyskało z rządowego programu Polski Ład. Natomiast kwota 3,6 mln złotych to wkład własny miasta.

Dla dużych i małych

– Strefa Aktywności ma łączyć pokolenia, więc znajdziemy w niej stoliki do gry w szachy i trzy punkty ładowania telefonów oraz hulajnóg. Przyjemny cień zapewni zadaszona wiata, a wytchnienie po serii udanych skoków zapewnią poidełka. Elementami strefy będą też cztery siedziska terenowe, kilkanaście leżaków, ławki, skorzystamy tam z pięciu hamaków. Powstanie piękne, nowoczesne miejsce aktywnego wypoczynku dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów- mówi Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa. Dodając, że dzieci dostaną plac zabaw z parkami linowymi, młodzież trzy tory do jazdy na rowerach, rolkach i deskorolkach, a rodzice i dziadkowie leżaki terenowe, hamaki, stoliki szachowe, zadaszoną wiatę nad brzegiem rzeki.

Przypomnijmy, że projekt strefy opracowało biuro Heinle, Wischer und Partner, to samo, które wcześniej zaprojektowało kawiarnię, bulwary spacerowe i amfiteatr wraz z widownią. Za ten ostatni element Sochaczew otrzymał w ubiegłym roku I nagrodę w prestiżowym, ogólnopolskim konkursie „Modernizacja Roku”.

 Dwa tory w pumptracku

Głównym i największym elementem Strefy będzie pumptrack złożony z dwóch torów rowerowych dla zaawansowanych użytkowników (flowtrack) oraz początkujących i średniozaawansowanych (easy pump). Pierwszy ma mieć długość 270 metrów, drugi 71 metrów. Pumptrack pozwala obyć z rowerem, poznać jego możliwości, rozwija koordynację ruchową oraz zmysł równowagi przy maksymalnym poziomie bezpieczeństwa. To prosty i przyjemny sposób na aktywność sportową bez względu na wiek. Nasz pumptrack ma składać się z garbów, profilowanych zakrętów oraz małych „hopek” ułożonych w takiej kolejności, by możliwe było rozpędzanie się i utrzymywanie prędkości bez pedałowania. Przeszkody toru wraz z zakrętami stworzą zamkniętą pętlę po której będzie można jeździć w obu kierunkach. Obydwa tory – flowtrack i easy pump – służyć mają przede wszystkim amatorom terenowej jazdy na rowerze, ale zostały zaprojektowane tak, by umożliwiały jazdę również na deskorolkach, rolkach czy hulajnodze. Wszystkie przeszkody wchodzące w skład rowerowego placu zabaw – garby, muldy i przeszkody złożone – będą wyprofilowane tak, aby umożliwiały płynną jazdę.

Skatepart z prawdziwego zdarzenia

Tuż obok pumptracka stanie skatepark przeznaczony do jazdy na rolkach, deskorolkach, hulajnogach, ale też na rowerach BMX. Jego konstrukcję będzie stanowiła odpowiednio ukształtowana betonowa niecka o powierzchni 662 m kw. Wykonywanie figur ułatwią stalowe kątowniki, barierki, poręcze i długie na ponad sto metrów copingi.

Czwartym elementem strefy, który zajmie powierzchnię prawie 370 m kw, będzie plac zabaw dla dzieci i młodszej młodzieży. Nie będzie on typowym obiektem, bo nie znajdziemy w nim piaskownicy czy huśtawek. Ten plac ma stawiać na pokonywanie przeszkód, kształtowanie sprawności motorycznej, równowagi, dawać możliwość przeskakiwania pomiędzy elementami, wspinaczki po linach i siatkach dlatego głównym elementem placu będą parki linowe. W tej strefie zaprojektowano dwa parki linowe dla grupy wiekowej 5-14 lat (43 m kw. i 34 m kw.), siedem trampolin ziemnych dla dzieci w wieku 3-12 lat, jedenaście półkul gumowych i osiem kul gumowych, z którym mogą korzystać już trzylatki. To łącznie niemal trzydzieści urządzeń do rekreacji i zabawy. Plac zostanie wyłożony bezpieczną, miękką, kolorową nawierzchnią poliuretanową.

Zamiast słupów światło spod ziemi

Dojazd i dojście do poszczególnych elementów Strefy Aktywności zapewnią wzajemnie przecinające się nowe ciągi pieszo-rowerowe wykonane w takiej samej technologii jak ścieżki spacerowe na bulwarach. Ponieważ ścieżki przebiegają przez tereny zalewowe, świetlenia nie  można posadowić na słupach. Zaprojektowano oświetlenie ścieżek rekreacyjnych za pomocą 58 opraw doziemnych. Nad bezpieczeństwem użytkowników będą czuwały dwie kamery monitoringu włączone w istniejący już system obejmujący teren od plaży i kawiarni, przez bulwary, aż po amfiteatr i wzgórze zamkowe.

Pierwotnie zakładano, że prace rozpoczną i zakończą się w 2023 roku, ale to teren zalewowy wymagający licznych uzgodnień z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej „Wodami Polskimi”, do tego podlegający opiece konserwatora zabytków, zatem nie można wykluczyć, że prace nad obiektem potrwają do wiosny przyszłego roku.

Jerzy Szostak/ UM Sochaczew

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz