Pozamiatają na mokro

fot.pixabay
Reklamy

Po raz drugi samorząd Sochaczewa sięgnął po środki z programu „Mazowsze dla czystego powietrza”. Podobnie jak w 2022 roku ulice w mieście będą zamiatane na mokro, co pozwoli ograniczyć pylenie i obniżyć temperaturę w najcieplejszych miesiącach.

Kilka tygodni temu Sejmik Województwa Mazowieckiego podjął uchwałę dotyczącą udzielenia pomocy finansowej samorządom w ramach programu „Mazowsze dla czystego powietrza”. 200 tysięcy złotych trafi do Sochaczewa z przeznaczeniem na zamiatanie ulic na mokro. Dofinansowanie na ten cel udało się pozyskać już po raz drugi. Taka metoda utrzymania czystości na miejskich ciągach komunikacyjnych ma wiele zalet – zamiatanie na mokro ogranicza wtórne pylenie, a także obniża temperaturę, co ma duże znaczenie w najcieplejszych miesiącach, szczególnie w centrum miasta.

Co dokładnie będzie realizowane za pozyskane pieniądze? Zakład Gospodarki Komunalnej posiada w swojej dyspozycji zamiatarkę, której szczotki będą zwilżane wodą pochodzącą ze zbiorników retencyjnych w Chodakowie i przy ul. Płockiej. Trafia do nich deszczówka spływająca z okolicznych ulic. Czyszczeniu podlegać będą pasy jezdni oraz zatoki autobusowe – w centrum miasta (ponad 24 kilometry dróg) dwa razy w miesiącu, na pozostałych ulicach (prawie 99 kilometrów) cztery razy w ciągu roku. Pozyskane dofinansowanie pokrywa blisko połowę kosztów zadania, resztę miasto wykłada z własnego budżetu.

UM

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz