Odnaleźli kwiat paproci

Reklamy

Nasz Patronat

Jak co roku w okolicach Nocy Świętojańskiej przy Chacie Kampinoskiej w Granicy odbywa się tradycyjne „Szukanie Kwiatu Paproci”. W tym roku Stowarzyszenie Towarzystwo Kampinoskie zorganizowało je w niedzielę, 25 czerwca.

Takich tłumów dawno nie było przy Chacie Kampinoskiej. Jednak mimo tego, że było tłoczno, było też bardzo wesoło. Wśród przybyłych pojawili się zaproszeni goście z gminy Leszno, w kolorowych ludowych strojach, a zespół z tej gminy śpiewał piosenki o Sobótce. Potem ruszył barwny korowód do puszczy w poszukiwaniu kwiatu paproci. Grupę poprowadzić zespół Senior Band z Sochaczewa, który od lat przygrywa na tej letniej imprezie. Coś do wspólnego śpiewania i coś do pląsania. Po odnalezieniu Kwiatu Paproci ruszyła wspólna zabawa, występy zespołu z Leszna i oczekiwany poczęstunek – słynna kampinoska drożdżówka.

Impreza połączona została z Przeglądem Twórczości Ludowej. Na stoiskach można było obejrzeć rękodzielnicze wyroby – pamiątki, biżuterię i drobne maskotki. Były szydełkowe ozdoby i wiatrołapy, były świeczki woskowe i miód z pasieki oraz niesamowite stoisko kwiatowe, gdzie można było nabyć dekoracje z prawdziwych kwiatów. Tuż obok, Mazowiecka Baba, jak siebie nazwała rękodzielniczka, uczyła robienia sztucznych kwiatków oraz toczenia woskowych świeczek. Swoje kwiaty w materiałów przedstawiła Romana Borecka, mieszkanka gminy Kampinos, a Mirosława Pabiś z Warszawy akwarele i biżuterię. Tą ostatnia zachwycała, gdyż była to tzw. mikromakrama, prawdziwy hit w tegorocznej modzie i autorskie dzieło tej artystki.

Uczestników świętojańskiej zabawy przyciągały też dwie bardzo ciekawe wystawy fotograficzne. Pierwsza Waldemara Puchalskiego przedstawiająca owady na kwiatach, zdjęcia w większości wykonane w Puszczy Kampinoskiej. Natomiast druga ekspozycja Stanisława Jażdżyka – „Kapliczki i krzyże z Puszczy Kampinoskiej”, ukazywała unikalne i mało znane obiekty sakralne, skryte w puszczy.

Tradycyjnie była też okazja do zwiedzenia Chaty Kampinoskiej, w której można było obejrzeć jak wyglądało wyposażenie dawnej, mazowieckiej chaty – sprzęty domowe, odzież, przedmioty codziennego użytku i zabawki. No i stare fotografie rodziny, która niegdyś zamieszkiwała to domostwo. Tradycyjnie na „Szukaniu Kwiatu Paproci” była obecna Monika Ciurzyńska, wójt gminy Kampinos, która od lat wspiera działalność Towarzystwa Kampinoskiego. Nad całością czuwała Barbara Szułczyńska, prezes Towarzystwa, główny pomysłodawca i organizator imprezy.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz