Celebrowali rocznicę wizyty

Reklamy

NIEPOKALANÓW W niedzielę, 18 czerwca świętowano 40. rocznicę wizyty papieża, Jana Pawła II w Niepokalanowie. Z tej okazji odbyły się uroczystości, przypominające to wydarzenie. Cztery dekady temu odbyła się podróż w ramach II podróży apostolskiej Ojca Świętego do Ojczyzny.

Trwała ona od 16 do 23 czerwca 1983 roku. Sam pobyt w Niepokalanowie trwał zaledwie sześć godzin. Papież spotkał się z duchownymi w niepokalanowskiej bazylice, odprawił mszę św. polowa i modlił w św. Maksymiliana Kolbe. Przed odlotem do Częstochowy zjadł obiad w refektarzu klasztornym wraz z zakonnikami i zaproszonymi gośćmi i odpoczywał w specjalnie przygotowanym apartamencie. Podczas mszy w Niepokalanowie Jan Paweł II poruszył wątek zwycięstwa moralnego, a zarazem program, jak podążać ku upragnionemu zwycięstwu.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęła Msza św. dziękczynna w niepokalanowskiej bazylice. Przewodniczył w niej ks. biskup Sławomir Oder z Gliwic. Po niej odbył się koncert papieski „Nie lękajcie się” w wykonaniu Komorowskiego Towarzystwa Śpiewaczego pod dyrekcją Witolda Błaszczyka. Na organach grała Danuta Kojro, a narratorem koncertu był Jeremi Królikowski. Potem złożono wieńce przed pomnikiem św. Jana Pawła II przy bazylice i odbyła się procesja z modlitwą różańcową do miejsca sprawowania mszy z 18 czerwca 1983 r. przy cmentarzu klasztornym. Na koniec zaprezentowano plenerowe oratorium „Miłość” w wykonaniu chóru, małej orkiestry symfonicznej, zespołu „Miriam” i przyjaciół pod dyrekcją ojca Andrzeja Sąsiadka. Oratorium specjalnie na tę okoliczność przygotował franciszkanin ojciec Grzegorz Kwiecień, a aranżacji muzycznej podjął się Mateusz Banasiuk.

Oprac. BN

Fot. UG Teresin

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz