Biesiada Piosenki w amfiteatrze

Reklamy

Sochaczewskie Centrum Kultury zaprosiło w sobotę, 24 czerwca do Amfiteatru przy ul. Podzamcze na wieczorny koncert „Biesiada Piosenki”. W programie były występy dwóch znanych i lubianych sochaczewskich zespołów – Chóru Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Sochaczewskiej oraz Mundurowego Zespołu Wokalno-Instrumentalny Patria. Publiczność nie zawiodła i wypełniła amfiteatr.

Chór Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Sochaczewskiej powstał 18 października 2000 roku. Jednak jego początki sięgają działającego w latach 1988-2000 Sochaczewskiego Chóru Nauczycielskiego. Chór prowadzi ożywioną działalność koncertową. Jego dotychczasowy dorobek artystyczny to ponad 350 występów. Tradycją zespołu jest uczestniczenie w obchodach 3 Maja i 11 Listopada oraz innych, patriotycznych uroczystościach. Co roku chórzyści występują z repertuarem kolędowym. Aż dwukrotnie Chór gościł w mieście partnerskim Sochaczewa – Melton Mowbray w Wielkiej Brytanii.

Za swoją działalność artystyczną Towarzystwo Śpiewacze zostało wyróżnione Medalem „Pro Masovia przyznanym przez Marszałka Województwa Mazowieckiego, a przez zarząd główny Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Brązową Odznaką Honorową. Chór oraz Czesław Cieślak, jego współzałożyciel i pierwszy dyrygent otrzymali tytuł „Sochaczewianina Roku 2007”. Obecnie Chórem kieruje Ewa Szałapska.

W trakcie sobotniego koncertu sochaczewski Chór zaprezentował program „Płyń pieśni polska”, w którym znalazły się znane polskie pieśni m. in. „Życzenie”, „Pieśń o Sobótce”, „Kwiaty polskie” i wiązanka piosenek góralskich. Na finał wykonana była „Kukułeczka”.

Z kolei Zespół Wokalno-Instrumentalny Patria to nowa grupa pasjonatów piosenki. Jej twórcą i prowadzącym od początku jest Arkadiusz Mamcarz. Zespól powstał 7 lat temu i ma już dość spory dorobek. Patria skupia miłośników pieśni o tematyce patriotycznej i wojskowej.

Patria już na samym początku działalności zdobyła pierwsze miejsce w kategorii zespołów na 4. Przeglądzie Pieśni Patriotycznej w Legionowie w 2017 roku i trzecie miejsce w kategorii zespołów i grup wokalnych na 13. International Sacred Music Festival „Silver Bells” na Łotwie. Ogromnym sukcesem Patrii był ubiegłoroczny występ na Międzynarodowym Festiwalu Kostoski – Ohrid w Macedonii. Patria zaprezentowała tam pieśni powstańcze i piosenki żołnierskie w programie „Historia Polski w pieśni”. Zespół zawsze jest obecny na najważniejszych miejskich uroczystościach i rocznicach m. in. 11 Listopada, Powstania Warszawskiego, Dni Sochaczewa, czy Święta Bzury.

Na koncercie przedstawione zostały znane utwory m.in. „Napisz do mnie miła”, „To my żołnierze”, „Przyjedź mamo na przysięgę”, „Serce w plecaku”, jak też ulubiona przez publiczność „Sanitariuszka Małgorzatka”.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz