
Sochaczewianie już po raz ósmy zadecydują na co samorząd miasta wyda część środków ze swojego budżetu. Zgłoszone propozycje zostaną podzielone na „projekty duże”, czyli takie których szacowany koszt mieści się w przedziale od 100 do 870 tys. zł oraz „projekty małe”, których koszt nie przekracza 100 tys. zł.
– SBO wraca po trzyletniej przerwie. Nie ukrywam, że wielu mieszkańców pytało już o kolejną edycję, przedstawiając w rozmowach swoje pomysły. Od 12 czerwca mogą je do nas składać, do czego gorąco zachęcam – mówi Agata Kalińska, naczelnik Wydziału Sportu i Organizacji Pozarządowych UM.
W ramach Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego 2024 można zgłaszać propozycje przedsięwzięć, które dotyczą całego miasta i wszystkich spraw, które należą do zadań własnych samorządu, są ogólnodostępne dla mieszkańców i możliwe do zrealizowania na gruntach będących własnością miasta w ciągu jednego roku budżetowego. Każdy z mieszkańców Sochaczewa ma prawo przedstawić dowolną liczbę pomysłów, pod warunkiem, że będą one spełniać określone wymogi formalne, a także będą zgodne z prawem i wykonalne technicznie.
Jak spełnić te warunki?
Mieszkańcy nie muszą wiedzieć, które grunty lub infrastruktura jest własnością miasta czy znać planów zagospodarowania przestrzennego. W przypadku wątpliwości, przed złożeniem wniosku, warto wcześniej skonsultować się z mieszczącym się na II piętrze kramnic miejskich przy ul. 1 Maja 21 Wydziałem Sportu i Organizacji Pozarządowych.
– Regulamin Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego, dostępny m.in. na platformie konsultacyjnej, w przejrzysty sposób określa wszystkie warunki jakie musi spełniać wniosek, dlatego warto się z nim zapoznać przez wypełnieniem formularza. Pracownicy mojego wydziału służą pomocą, by przedstawione przez mieszkańców projekty mogły przejść ocenę formalną. Przy współpracy z innymi komórkami organizacyjnymi urzędu pomożemy też m.in. oszacować realną wartość przedsięwzięć lub bez zmiany samej idei projektu, zasugerujemy korekty we wniosku, które umożliwią jego realizację – mówi Agata Kalińska.
Jak złożyć projekt?
Formularze zgłaszania projektów od 12 czerwca dostępne będą m.in.: na platformie internetowej do konsultacji budżetu obywatelskiego pod adresem: https://budzet.sochaczew.pl, w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego, w pływalni „Orka”, czy we wszystkich oddziałach Miejskiej Biblioteki Publicznej. Do każdego wniosku trzeba dołączyć kartę poparcia zawierającą co najmniej 20 podpisów mieszkańców Sochaczewa. Najpóźniej do 26 czerwca wypełniony formularz w formie elektronicznej należy złożyć za pośrednictwem platformy https://budzet.sochaczew.pl lub w tradycyjnej papierowej formie w Biurze Obsługi Klienta UM, przy ul. 1 Maja 16.
Harmonogram SBO
Po terminie przyjmowania projektów powołany przez burmistrza zespół do spraw Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego sprawdzi wnioski pod względem formalnym i merytorycznym. Ostateczną listę projektów poddanych pod głosowanie poznamy na koniec lipca. Głosowanie odbędzie się w dniach 11-25 września. Uprawniony do niego, niezależnie od wieku, będzie każdy mieszkaniec Sochaczewa. Wyniki poznamy najpóźniej 17 października.
Przypomnijmy, że dotychczas w Sochaczewie przeprowadzono siedem edycji SBO. To mieszkańcy zdecydowali w głosowaniu m.in. o budowie boisk przy Zespole Szkół w Chodakowie i Szkole Podstawowej nr 2, sieci siłowni zewnętrznych, plaży miejskiej, organizacji kina plenerowego na podzamczu. Dzięki SBO stadiom MOSiR przy ulicy Chopina zyskał oświetlenie i nawodnienie, park linowy oraz boisko do siatkówki plażowej a na osiedlu Polna powstał plac zabaw i siłownia. A to tylko kilka z długiej listy wdrożonych projektów SBO.
UM
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis