Tytuł Zasłużonych dla nauczycieli

fot. archiwum
Reklamy

Aleksander Góralczyk i Zygmunt Milczarek, dwaj nauczyciele, byli dyrektorzy Szkoły Podstawowej z Feliksowa jednogłośną decyzją Rady Gminy Sochaczew z 26 kwietnia zostali uznani Zasłużonymi dla Gminy Sochaczew. 14 czerwca nastąpi oficjalne oddanie rozbudowanej Szkoły Podstawowej w Feliksowie połączone z nadaniem jej imienia Fryderyka Chopina. W tym też dniu byłym dyrektorom przekazane zostaną uroczyście tytuły Zasłużonych dla Gminy.

 Możliwość przyznawania tytułów Zasłużony dla Gminy Sochaczew oraz Honorowego Obywatela Gminy Sochaczew wprowadzony został w gminie od 2020 roku. To jedne z pierwszych tytułów przyznanych w gminie. Tytuł Zasłużonego dla Gminy Sochaczew powędruje do Aleksandra Góralczyka i Zygmunta Milczarka.

W okresie pandemii nie było możliwości zorganizowania uroczystego otwarcia rozbudowanej szkoły. Taka okazja jest teraz w związku z nadaniem placówce imienia Fryderyka Chopina. Osoby, które zdecydowaliśmy się wyróżnić zasługują na to ze wszech miar. Aleksander Góralczyk oraz Zygmunt Milczarek to oddani pracy i swojej społeczności mieszkańcy gminy, którzy dla szkoły, której byli dyrektorami zrobili bardzo wiele. Bez nich ta placówka nie byłaby taka, jaką stała się. Dlatego tez zdecydowaliśmy się przyznać im Tytuły Zasłużonych dla Gminy Sochaczew – uzasadniał Czesław Ćwikliński, przewodniczący Rady Gminy Sochaczew.

Aleksander Góralczyk jest mieszkańcem Gminy Sochaczew od 1936 roku. Właśnie w SP w Feliksowie rozpoczął on swoją edukację, którą kontynuował w LO im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie. Następnie podjął naukę w Studium Nauczycielskim w Płocku na kierunku matematyka z fizyką. Od 1960 roku pracował w SP w Lasocinie . Po czterech latach podjął pracę w SP w Feliksowie. W latach 1964-1974 był kierownikiem tej szkoły. Pan Aleksander pracował jako nauczyciel matematyki, kultury fizycznej oraz koła szachowego. Poza lekcjami opiekował się Spółdzielnią Uczniowską. Od przejścia na emeryturę w 2000 roku przez 19 lat pracował jako nauczyciel szachów.

To był bardzo sumienny pedagog. Młodzież, którą uczył, zajmowała znaczące miejsca w zawodach i turniejach szachowych na szczeblu wojewódzkim i rejonowym. Za popularyzację szachów został doceniony i otrzymał wiele nagród. Zapisał się w pamięci wielu pokoleń. Obdarzony wielką charyzmą rozwijał matematyczne zainteresowania i pasje młodzieży. Potrafił zaszczepić jej szacunek dla matematyki i dał szansę zdobycia solidnej wiedzy – argumentował przewodniczący rady gminy.

Aleksander Góralczyk otrzymał Złotą Odznakę za zasługi dla województwa warszawskiego, Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej oraz Medal 60-lecia Polskiego Związku Szachowego w 1987 roku.

Z kolei Zygmunt Milczarek, nieco młodszy wiekiem całe życie przeżył na terenie gminy Sochaczew.   Urodził się w Nowych Mostkach, gdzie jego rodzice mieli gospodarstwo, z którego się utrzymywali. Również i on zaczął edukację w SP w Feliksowie . Po tym kształcił się w Liceum Pedagogicznym i Studium Nauczycielskim w Łowiczu. W 1968 roku wrócił do Feliksowa, gdzie w swojej szkole rozpoczął pracę jako nauczyciel. Po zakończeniu kadencji dyrektora Góralczyka, objął obowiązki dyrektora SP w Feliksowie. W latach pełnienia przez Zygmunta Milczarka funkcji dyrektora, szkoła była rozbudowana i zmodernizowana. Przeprowadzono wiele prac poprawiających komfort nauki i pracy. Doprowadzono kanalizację, wybudowano toalety, kotłownię i założono centralne ogrzewanie.

Swoją pasję i zaangażowanie pan Milczarek zaszczepiał młodym nauczycielom, którzy trafiali do pracy w jego szkole. Dla wielu ta placówka się pierwszym i jedynym miejscem pracy, a dyrektor prawdziwym autorytetem. Przepracował 31 lat pracy w szkole, z czego 25 lat jako dyrektor placówki. Z nauczaniem nie rozstał się jeszcze przez kilka lat po przejściu na emeryturę, ucząc w niej muzyki.

– Zygmunt Milczarek był jednym z tych nauczycieli, którzy tworzyli charakterystyczny, ciepły, niepowtarzalny klimat. Przez całe swoje życie zawodowe kształtował i ugruntowywał w młodzieży takie wartości jak miłość, wierność, przyjaźń – dodał przewodniczący gminnej rady.

 Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz