Sukces pierwszego dyktanda gminnego

Reklamy

W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Paprotni w sobotę, 13 maja odbyła się pierwsza edycja Dyktanda Gminnego pod patronatem Marka Olechowskiego, wójta Gminy Teresin. Do walki o laury mistrza polskiej ortografii i interpunkcji stanęło 100 miłośników, w dwóch kategoriach wiekowych. W grupie młodszej pisali uczniowie w wieku 12-15 lat, a w starszej osoby powyżej 16 lat.   Motywem przewodnim obu tekstów była historia i teraźniejszość gminy Teresin. Ma to związek z podwójnym jubileuszem – 200-lecia powstania Teresina oraz 50-lecia gminy.

Oficjalnego otwarcia imprezy dokonali – Marek Olechowski, wójt gminy Teresin, Jolanta Daczko, dyrektor SP w Paprotni oraz Paweł Wróblewski, pomysłodawca Dyktanda oraz radny gminy Teresin i sołtys Osiedla Granice.

Zaskoczeniem dla organizatorów było tak gremialne przybycie uczestników, którzy chcieli zmierzyć się z trudnym wyzwaniem językowym. Teksty obu dyktand do obu kategorii dotyczyły historii i obecnych czasów gminy Teresin. Oba teksty konsultowała prof. Agnieszka Wierzbicka z Uniwersytetu Łódzkiego. Okazały się one na tyle trudne, że żaden z uczestników nie napisał bezbłędnie. O końcowych wynikach decydowały niuanse interpunkcyjne, bo to one właśnie przysporzyły uczestnikom najwięcej problemów.

Organizatorzy, obok uczczenia obchodów 200-lecia Teresina i 50-lecia Gminy Teresin jako główny cel postawili sobie promowanie umiejętności w zakresie stosowania zasad ortografii oraz rozbudzania zainteresowania kulturą języka ojczystego.

Pierwsze dyktando pod hasłem „Wędrówki po Polsce – Gmina Teresin” przypomniało bogata przeszłość gminy i jej mieszkańców. Tekst był dość trudny, jak na wiek młodzieży startującej w dyktandzie. Można to ocenić po przedstawionym do pisania tekście:

„Żyjący w pierwszej połowie XIX wieku poeta Stanisław Jachowicz pisał: „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Współcześnie frazy tej używamy wówczas, gdy chcemy podkreślić, że walory Polski w różnych dziedzinach, dorównują, a niekiedy nawet przewyższają zagraniczne. Okazuje się, że wielu mieszkańców naszej gminy doskonale zna różne zakątki Europy czy nawet Ameryki Północnej, a nie ma pojęcia o tym, co godnego uwagi znajduje się w ich najbliższym otoczeniu. Podczas prowadzonych badań źródłowych nad dziejami Teresina, natrafiono na dokument określający jego początek. Dokument ten nosi datę 21 sierpnia 1823 roku. W tym roku mija więc okrągłe 200 lat. Na początku Teresin pojawiał się jako Rogów (od Rogowskiego Hipolita, właściciela majątku) vel Teresin (od Teresy Sucheckiej, jego żony). Z czasem utrwaliła się już jedna nazwa – Teresin. Tego rewelacyjnego odkrycia dokonał sochaczewski historyk Bogusław Kwiatkowski, a szczegóły zapisane są w „Dziejach Gminy Teresin”, wyjątkowej, monograficznej publikacji wydanej specjalnie z okazji podwójnego jubileuszu gminy. Gmina Teresin posiada ogromny potencjał turystyczny oraz rekreacyjno-wypoczynkowy. Na jej terenie znajdują się obszary o dużych walorach przyrodniczych, a także liczne zabytki kultury materialnej. Do obszarów cennych przyrodniczo zaliczają się kompleks leśny Uroczysko Teresin, doliny rzek Utraty i Pisi, a także liczne pomniki przyrody. Naszą podróż zacznijmy od klasztoru oo. Franciszkanów i sanktuarium w Niepokalanowie, które stały się miejscem docelowym dla wielu grup pielgrzymów z kraju i zagranicy. Miejsce to ma szczególny charakter, związane jest bowiem z życiem i działalnością św. Maksymiliana Marii Kolbego. Najważniejszym punktem Niepokalanowa jest stara kaplica, dziś sanktuarium św. Maksymiliana. To najstarszy budynek w klasztorze. Od tego miejsca wszystko się zaczęło. Tu święty modlił się, tu odprawiał msze i głosił konferencje. To w niej bracia składali śluby zakonne. Kaplica nadal jest kolebką klasztoru. Na jego terenie znajduje się interesująca ekspozycja – Muzeum Ochotniczej Straży Pożarnej w Niepokalanowie. To jedna z nielicznych tego typu kolekcji w naszym kraju. Innym ciekawym miejscem na mapie gminy jest neobarokowy pałac w Teresinie, który posadowiono w rozległym parku krajobrazowym. Kompleks ten należy do jednych z najciekawszych i najpiękniejszych rezydencji ziemiańskich. Ma barwną i niezwykle bogatą historię. Z kolei w pobliskim Szymanowie warto zobaczyć klasztor ss. Niepokalanek wraz z Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Jazłowieckiej, które mieszczą się w XIX-wiecznym pałacu, obok zabytkowego kościoła z XVII wieku. Na liście miejsc, które należy odwiedzić w naszej gminie, nie może zabraknąć Kuźni Napoleońskiej w Paprotni, kościoła parafialnego pw. św. Bartłomieja w Pawłowicach, pałacu w Serokach-Wsi czy dworów w Nowych Paskach, Strugach i Skotnikach. Z Gminą Teresin związani są wielcy Polacy: pisarz Henryk Sienkiewicz, malarz Józef Chełmoński, Barbara Czarnowska – oficer powstania listopadowego oraz s. Małgorzata Chmielewska ze Wspólnoty „Chleb Życia”. Do Teresina prowadzą także ślady przodków Mścisława Rostropowicza, światowej sławy wirtuoza i dyrygenta. Gmina Teresin to wyjątkowe miejsce na mapie Rzeczypospolitej Polskiej”.

Największymi trudnościami w tekście poza wspomnianą interpunkcją były skróty.

Również trudnym był też tekst dla starszej grupy wiekowej. Wspomniano w nim Władysława Druckiego-Lubeckiego, bohatera kryminalnej opowieści sprzed 110 lat, założyciela i pierwszego prezesa Towarzystwa Automobilistów Królestwa Polskiego, wnuka księcia Franciszka Ksawerego Druckiego-Lubeckiego, byłego ministra skarbu Królestwa Polskiego. Przypomniano też dizeje założenia klasztoru w Niepokalanowie oraz księcia Jana Druckiego-Lubeckiego, dziedzica Władysława, który powrócił z emigracji w USA do gminy Teresin w 1990 roku i Honorowego Obywatela Gminy Teresin.

Zdobywcy tytułów Mistrza Ortografii oraz laureatów II i III miejsca w poszczególnych kategoriach nagrodzeni zostaną 26 maja w Paprotni podczas uroczystej Gali z okazji 200-lecia Teresina i 50-lecia gminy. Wtedy też nastąpi wręczenie nagród laureatom.

Bogumiła Nowak

Fot. UG Teresin

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz