Sukces ekologicznego pikniku rodzinnego w „Ogrodniku”

Reklamy

Pierwszy w powiecie sochaczewskim Ekologiczny Piknik Rodzinny okazał się wielkim sukcesem. Nie mogło być inaczej, skoro pogoda była jak na zamówienie, a współorganizatorem, jak zwykle niezawodny, sochaczewski Zespół Szkół RCKU, znany wszystkim jako „Ogrodnik”. Rozległe trawniki i patio „Ogrodnika” bardzo licznie odwiedzały całe rodziny, a stoiska tematyczne były wręcz oblegane.

W sobotnie popołudnie 20 maja, na szkolnym patio odbyło się oficjalne otwarcie pikniku. Poseł Maciej Małecki oraz starosta Jolanta Gonta gorąco zachęcali całe rodziny do udziału w tym wydarzeniu, życząc udanej rozrywki i relaksu. W podobnym tonie wypowiedział się także poseł Jacek Ozdoba. Gospodarz pikniku Marek Wernicki, witając gości, zwrócił uwagę na nieprzypadkowy wybór miejsca i terminu pikniku. Szkoła od lat mocno angażuje się w realne działania na rzecz środowiska. Uczniowie segregują śmieci, uczestniczą w akcjach zbierania zużytych urządzeń elektrycznych, a w szkole działa jedna z 3 w powiecie – stacja pomiaru jakości powietrza (Program ESA NASK). Ponadto, dzień 20 maja to Światowy Dzień Pszczół.

Dyrektor dziękował posłowi Maciejowi Małeckiemu i staroście Jolancie Gonta za wsparcie organizacyjne i pomoc w pozyskaniu środków na organizację wydarzenia z WFOŚiGW. Wspomniał także w podziękowaniach o Marcinie Odolczyku, dyrektorze Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Starostwa i o kierowniku Remigiuszu Szafrańskim, którzy w ciągu kilku dni dopinali organizację pikniku na ostatni guzik.

Główne atrakcje zapewniła firma specjalizująca się w tego typu wydarzeniach: Edukacja Ekologiczna z Łodzi. W 8 namiotach można było skosztować ekologicznych smakołyków i napojów, zagrać w eko-ruletkę z upominkami, wziąć udział w innych konkursach z nagrodami. Żeby wydostać się z escape-roomu także należało rozwiązać eko-zagadki. Największym zainteresowaniem cieszyły się stoiska, w których można było przenieść się w czasie i przestrzeni z goglami VR, wykonać samodzielnie eko-biżuterię lub „bombę nasienną”.

W niepowtarzalny, świąteczny wręcz nastrój wprowadził zebranych świetny koncert Big Bandu Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Sochaczewie pod dyrekcją Wojciecha Ziółkowskiego. Specjalne podziękowania zostały przekazane Ludwikowi Skrzypkowi, dyrektorowi PSM II st., który zorganizował występ w ramach współpracy między zaprzyjaźnionymi szkołami.

Liczni goście pikniku odwiedzali również stoisko Nadleśnictwa Radziwiłłów, podziwiali prace pensjonariuszy DPS w Młodzieszynie, stoisko z miodami i pięknie zaaranżowane stoisko Gospodarstwa Szkółkarskiego „Zielony Kuznocinek”. Dla najmłodszych nie mogło zabraknąć zjeżdżalni „dmuchańców”, przejażdżki na kucykach, i tradycyjnej cukrowej waty.

Niezwykle profesjonalnie zaprezentowali się uczniowie Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych. Częstowali gości zdrowymi napojami i przekąskami, a dla zgłodniałych mieli w ofercie kiełbaski i kaszankę z grilla, z ogórkiem i bułeczką. Także wolontariusze pomagający w stoiskach z eko-atrakcjami zbierali bardzo wiele pochlebnych opinii. Niezwykłe zaangażowanie i umiejętności uczniów skłoniły wiele osób do osobistego przekazania na ręce dyrektora podziękowań i gratulacji dla młodzieży. Najbardziej poruszające były podziękowania emerytowanej nauczycielki, której taka postawa uczniów pozwala podtrzymać wiarę w polską młodzież.

Pierwszy w powiecie eko-piknik okazał się ważnym i potrzebnym wydarzeniem. Metoda „uczyć-bawiąc” sprawdziła się w pełni. Gościnny, jak zwykle, „Ogrodnik” okazał się świetnym miejscem na tego rodzaju wydarzenia. Być może był to więc pierwszy piknik w tym miejscu i wcale nie ostatni.

Wydarzenie finansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

r.s. – ZS RCKU

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz