Śpiewali piosenki teatralne i kabaretowe

Reklamy

Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Szymanowie zorganizowała tuż przed długim, majowym weekendem I Powiatowy Konkurs Piosenki Teatralnej i Kabaretowej. W przesłuchaniach na żywo zaprezentowało się kilkudziesięciu solistów i zespoły z Konkurs patronatem objął Marek Olechowski, wójt gminy Teresin.

 Impreza ta zorganizowana została w ramach obchodów 200-lecia założenia Teresina oraz 50-lecia działalności gminnego samorządu. Uroczystego otwarcia konkursu dokonał wójt Marek Olechowski oraz Jarosław Żejmo, dyrektor szymanowskiej szkoły.

Organizatorzy konkursu, Janusz Przydworski i Agata Dobrzyńska, nauczyciele z SP w Szymanowie postawili sobie za cel wyłonienie talentów wokalnych wśród dzieci i młodzieży powiatu sochaczewskiego oraz stworzenie możliwości rozwoju kulturalnego. Ponadto celem tego konkursu była również wymiana muzycznych doświadczeń pomiędzy uczestnikami, jak też propagowanie muzyki teatralnej i kabaretowej, która choć jest lubiana przez wielu, to jednak nie tak popularna w gronie młodych ludzi. Mało kto próbuje jej wykonania wśród młodych. Jednak jak się okazało konkurs przyciągnął pasjonatów tego rodzaju piosenki i jurorzy mieli moc pracy, by wyłonić laureatów.

Uczestników oceniano w dwóch kategoriach wiekowych. W klasach IV-VI najlepsza była Julia Kołodziejak z SP im. św. Maksymiliana Kolbe w Teresinie. Drugie miejsce zdobyła Alicja Markiewicz z SP nr 4 w Sochaczewie, a trzecie Michalina Bodzak z SP im. Mikołaja Kopernika w Szymanowie. Przyznane zostały też wyróżnienia, które otrzymały – Pola Giejbatow z   Zespołu Szkolno-Przedszkolny im. Zygmunta Padlewskiego w Kampinosie.

W kategorii klas VII – VIII zwyciężyła Marcelina Więsek z SP nr 3 w Sochaczewie, przed Zofią Duplicką z Sochaczewskiego Centrum Kultury i Amelią Starzyńską z SP nr 3 w Sochaczewie.

Po przesłuchaniach, jeszcze przed ogłoszeniem wyników, wszyscy występujący wraz z opiekunami, wzięli udział w warsztatach wokalnych i teatralnych. Monika Ziółkowska, wokalistka Opery i Filharmonii Podlaskiej, przeprowadziła zajęciach na których uczestnicy konkursu oraz uczniowie z chóru prowadzonego Janusza Przydworskiego, wzięli udział w ćwiczeniach oddechowych, emisji głosu, dykcji i interpretacji wokalnej. To było pasjonujące i ogromne wyzwanie dla młodych wokalistów, którzy poznawali tajniki pracy własnym głosem. Z kolei Artur Barciś, znany aktor teatralny i filmowy udzielił wskazówek każdemu występującemu uczestnikowi indywidualnie. Ze swej strony zwrócił on uwagę szczególną uwagę na dykcję oraz interpretację wybranych przez nich utworów.

Na koniec nagrodzeni uczniowie otrzymali statuetki, podwójne bilety do Kina Odeon oraz pamiątkowe dyplomy. Nagrody zostały ufundowane przez Urząd Gminy Teresin, Kino Odeon w Sochaczewie oraz SP im. Mikołaja Kopernika w Szymanowie.

Organizatorzy konkursu podziękowali też szymanowskiej filii Biblioteki Publiczney w Teresinie za udostępnienie sali na warsztaty wokalny oraz Radzie Rodziców za przygotowanie poczęstunku dla uczestników konkursu.

Organizatorzy tego wydarzenia planują za rok przygotowanie kolejnej edycji konkursu piosenki teatralnej i kabaretowej. Liczą, że zgłosi się jeszcze więcej uczestników, którzy spróbują swych sił wykonując ten trudny gatunek muzyki.

Bogumiła Nowak; SP Szymanów

Fot. SP Szymanów

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz