Plac zabaw na miarę XXI wieku

Reklamy
Za niespełna rok ogródek jordanowski przy alei 600-lecia zmieni się w Krainę Przygód, czyli nowoczesny i bezpieczny plac zabaw na miarę XXI wieku. Na jego terenie zamontowanych zostanie 70 urządzeń zabawowych, ochłodę latem zapewnią trzy zamgławiacze, cały obszar będzie dostosowany do potrzeb dzieci niepełnosprawnych. Staną tam również pierwsze w mieście zabawki, z których skorzystają dzieci poruszające się na wózkach.

Jak mówi burmistrz Piotr Osiecki, zaprojektowano nowoczesną Krainę Przygód dla dzieci młodszych oraz ich mam, dzieci starszych a także dzieci z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Głównym celem projektu jest stworzenie przestrzeni rekreacyjno-sportowej odpowiadającej na współczesne oczekiwania użytkowników, wspomagającej integrację międzypokoleniową, podnoszącą jakość życia mieszkańców i atrakcyjność okolicy.

70 urządzeń i zabawek
– Nowy ogród podzieliliśmy na strefy, aby każdy użytkownik czuł się komfortowo i w pełni wykorzystał ten teren. Zamontowane urządzenia będą bezpieczne, przeznaczone dla odpowiedniego wieku. Znikną asfaltowe ścieżki a w ich miejsce pojawią się alejki wyłożone masą mineralno-żywiczną przepuszczającą wodę do gruntu. Obecnie plac jest wyposażony w 27 urządzeń zabawowych, a docelowo będzie ich aż 70. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. Maluchy chętnie pobawią się w piasku czy na karuzeli, a starsi i odważniejsi skorzystają z ponad ośmiometrowej wieży, wyposażonej w kilka platform i zjeżdżalni. Wieża gigant ustawiona w strefie dzieci starszych będzie górować nad placem – podkreśla burmistrz.

Dwie górki i instrumenty
Do dyspozycji dzieci będą gry chodnikowe, wieże i domki o różnej wysokości, huśtawki, bujaki, piaskownice, trampoliny, deski do balansowania, karuzele, bloki do wspinaczki, tyrolka, siedziska i ruchome hamaki, stolik szachowy, stół do ping-ponga, stacja ładowania telefonów i hulajnóg, górki saneczkowe i wspinaczkowe. Dla mam karmiących będą dwie zadaszone ławki wyposażone w przewijaki, ponad 30 ławek dla rodziców i dziadków czuwających nad swoimi rozbrykanymi dziećmi, ławko-huśtawki, leżanki młodzieżowe, stojaki na rowery. Cały teren oświetli niemal trzydzieści energooszczędnych lamp. Nie zabraknie kamer monitoringu, by chronić przed wandalami nowy sprzęt.
– Zostawiamy dwie górki, szczególnie oblegane zimą, gdy spadnie śnie. Górka od strony północno-zachodniej będzie wyposażona w dwie zjeżdżalnie oraz siatkę wspinaczkową. Górka wschodnia będzie spełniać funkcje saneczkowej z wejściem po schodach drewnianych, siatce wspinaczkowej i linkach wspinaczkowych – wylicza Piotr Osiecki.
Bardzo ciekawy będzie zestaw urządzeń sensorycznych. Zamontowane tablice pozwolą dzieciom zagrać na ksylofonie, perkusji czy organach, a nawet nauczyć się alfabetu Braille’a.

Z myślą o niepełnosprawnych
Cały teren zostanie dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych. Dzieci i młodzież na wózkach skorzystają m.in. z huśtawki koszowej, karuzeli tipi, karuzeli z miejscem na wózek inwalidzki, huśtawki bocianie gniazdo, stolików szachowych, trzech ławek z oparciem i stolikiem. Ważnym punktem będzie też nowoczesna toaleta publiczna zlokalizowana przy wejściu od ul. Polnej, zbudowana na wzór tej znajdującej się w parku Chopina przy ul. Traugutta. Ona również będzie dostosowana do specjalnych potrzeb osób na wózkach.

Zieleń
Plac ma powierzchnię prawie 10 tys. m2 i już teraz jego dużą część zajmuje zieleń. Ale będzie jej jeszcze więcej. Docelowo miękkie powierzchnie poliuretanowe i żywiczne przepuszczające wodę zajmą 2,7 tys. m2, a tereny zielone – trawniki, żywopłoty, nasadzenia krzew i bylin – 6,6 tys. m2. Niewielki skrawek Krainy Przygód, 290 m2 terenu gier chodnikowych, wyłożony zostanie kostką, a plac wokół trzech zamgławiaczy antypoślizgowymi płytami z granitu.

Pierwszy krok
Tuż przed weekendem majowym ogłoszono przetarg na wykonawstwo robót, a ich zakres jest bardzo szeroki. W planie jest m.in. wymiana 200 metrów ogrodzenia, montaż systemu nawadniającego rośliny (sterowanego automatycznie, z czujkami deszczu), budowa instalacji elektrycznej, wodociągowej i sanitarnej, montaż lamp oświetleniowych, kamer monitoringu, urządzeń pozwalających bezpłatnie naładować telefon czy hulajnogę. Najnowsze urządzenia zabawowe, kupione m.in. w ramach budżetu obywatelskiego, pozostaną w Krainie Przygód. Inne sprawne zabawki, po ich odnowieniu, trafią na inne place zabaw w mieście.

4 mln dotacji od marszałka
Przypomnijmy, że decyzją zarządu województwa i sejmiku, 28 marca Sochaczew otrzymał na budowę Krainy Przygód aż 4 mln zł dofinansowania. Pieniądze pochodzą z budżetu województwa, z Instrumentu Wsparcia Zadań Ważnych dla Równomiernego Rozwoju Województwa Mazowieckiego. Tego samego dnia rada miasta dołożyła do inwestycji 3,5 mln środków własnych.

Stosowną uchwałę poparli radni Sochaczewskiego Forum Samorządowego i PiS: Selena Majcher, Piotr Pętlak, Sylwester Kaczmarek, Edward Stasiak, Sławomir Dorywalski, Arkadiusz Karaś, Marcin Cichocki, Krystyna Dybiec, Renata Sokołowska, Magdalena Zborowska, Sylwester Zdzieszyński.

Wyszli z sesji i nie brali udziału w głosowaniu radni PO, Koalicji dla Sochaczewa i Bezpartyjni Samorządowcy: Janusz Bąbała, Robert Błaszczyk, Jacek Krzemiński, Adam Kloch, Jolanta Kulpa-Szczepaniak.

(daw)/UM

fot. UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz