
Jak mówi burmistrz Piotr Osiecki, zaprojektowano nowoczesną Krainę Przygód dla dzieci młodszych oraz ich mam, dzieci starszych a także dzieci z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Głównym celem projektu jest stworzenie przestrzeni rekreacyjno-sportowej odpowiadającej na współczesne oczekiwania użytkowników, wspomagającej integrację międzypokoleniową, podnoszącą jakość życia mieszkańców i atrakcyjność okolicy.
70 urządzeń i zabawek
– Nowy ogród podzieliliśmy na strefy, aby każdy użytkownik czuł się komfortowo i w pełni wykorzystał ten teren. Zamontowane urządzenia będą bezpieczne, przeznaczone dla odpowiedniego wieku. Znikną asfaltowe ścieżki a w ich miejsce pojawią się alejki wyłożone masą mineralno-żywiczną przepuszczającą wodę do gruntu. Obecnie plac jest wyposażony w 27 urządzeń zabawowych, a docelowo będzie ich aż 70. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. Maluchy chętnie pobawią się w piasku czy na karuzeli, a starsi i odważniejsi skorzystają z ponad ośmiometrowej wieży, wyposażonej w kilka platform i zjeżdżalni. Wieża gigant ustawiona w strefie dzieci starszych będzie górować nad placem – podkreśla burmistrz.
Dwie górki i instrumenty
Do dyspozycji dzieci będą gry chodnikowe, wieże i domki o różnej wysokości, huśtawki, bujaki, piaskownice, trampoliny, deski do balansowania, karuzele, bloki do wspinaczki, tyrolka, siedziska i ruchome hamaki, stolik szachowy, stół do ping-ponga, stacja ładowania telefonów i hulajnóg, górki saneczkowe i wspinaczkowe. Dla mam karmiących będą dwie zadaszone ławki wyposażone w przewijaki, ponad 30 ławek dla rodziców i dziadków czuwających nad swoimi rozbrykanymi dziećmi, ławko-huśtawki, leżanki młodzieżowe, stojaki na rowery. Cały teren oświetli niemal trzydzieści energooszczędnych lamp. Nie zabraknie kamer monitoringu, by chronić przed wandalami nowy sprzęt.
– Zostawiamy dwie górki, szczególnie oblegane zimą, gdy spadnie śnie. Górka od strony północno-zachodniej będzie wyposażona w dwie zjeżdżalnie oraz siatkę wspinaczkową. Górka wschodnia będzie spełniać funkcje saneczkowej z wejściem po schodach drewnianych, siatce wspinaczkowej i linkach wspinaczkowych – wylicza Piotr Osiecki.
Bardzo ciekawy będzie zestaw urządzeń sensorycznych. Zamontowane tablice pozwolą dzieciom zagrać na ksylofonie, perkusji czy organach, a nawet nauczyć się alfabetu Braille’a.
Z myślą o niepełnosprawnych
Cały teren zostanie dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych. Dzieci i młodzież na wózkach skorzystają m.in. z huśtawki koszowej, karuzeli tipi, karuzeli z miejscem na wózek inwalidzki, huśtawki bocianie gniazdo, stolików szachowych, trzech ławek z oparciem i stolikiem. Ważnym punktem będzie też nowoczesna toaleta publiczna zlokalizowana przy wejściu od ul. Polnej, zbudowana na wzór tej znajdującej się w parku Chopina przy ul. Traugutta. Ona również będzie dostosowana do specjalnych potrzeb osób na wózkach.
Zieleń
Plac ma powierzchnię prawie 10 tys. m2 i już teraz jego dużą część zajmuje zieleń. Ale będzie jej jeszcze więcej. Docelowo miękkie powierzchnie poliuretanowe i żywiczne przepuszczające wodę zajmą 2,7 tys. m2, a tereny zielone – trawniki, żywopłoty, nasadzenia krzew i bylin – 6,6 tys. m2. Niewielki skrawek Krainy Przygód, 290 m2 terenu gier chodnikowych, wyłożony zostanie kostką, a plac wokół trzech zamgławiaczy antypoślizgowymi płytami z granitu.
Pierwszy krok
Tuż przed weekendem majowym ogłoszono przetarg na wykonawstwo robót, a ich zakres jest bardzo szeroki. W planie jest m.in. wymiana 200 metrów ogrodzenia, montaż systemu nawadniającego rośliny (sterowanego automatycznie, z czujkami deszczu), budowa instalacji elektrycznej, wodociągowej i sanitarnej, montaż lamp oświetleniowych, kamer monitoringu, urządzeń pozwalających bezpłatnie naładować telefon czy hulajnogę. Najnowsze urządzenia zabawowe, kupione m.in. w ramach budżetu obywatelskiego, pozostaną w Krainie Przygód. Inne sprawne zabawki, po ich odnowieniu, trafią na inne place zabaw w mieście.
4 mln dotacji od marszałka
Przypomnijmy, że decyzją zarządu województwa i sejmiku, 28 marca Sochaczew otrzymał na budowę Krainy Przygód aż 4 mln zł dofinansowania. Pieniądze pochodzą z budżetu województwa, z Instrumentu Wsparcia Zadań Ważnych dla Równomiernego Rozwoju Województwa Mazowieckiego. Tego samego dnia rada miasta dołożyła do inwestycji 3,5 mln środków własnych.
Stosowną uchwałę poparli radni Sochaczewskiego Forum Samorządowego i PiS: Selena Majcher, Piotr Pętlak, Sylwester Kaczmarek, Edward Stasiak, Sławomir Dorywalski, Arkadiusz Karaś, Marcin Cichocki, Krystyna Dybiec, Renata Sokołowska, Magdalena Zborowska, Sylwester Zdzieszyński.
Wyszli z sesji i nie brali udziału w głosowaniu radni PO, Koalicji dla Sochaczewa i Bezpartyjni Samorządowcy: Janusz Bąbała, Robert Błaszczyk, Jacek Krzemiński, Adam Kloch, Jolanta Kulpa-Szczepaniak.
(daw)/UM
fot. UM
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis