Oddali hołd malarzowi z Iłowa

W tym roku mieszkańcy gminy Iłów świętują 180. rocznicę urodzin i 100-lecie śmierci wielkiego Aleksandra Sochaczewskiego – Sondera Lejba, wybitnego Polaka, patrioty, malarza, a jednocześnie zesłańca syberyjskiego. W środę, 17 maja w Iłowie odbywały się uroczystości poświęcone bohaterowi Ziemi Iłowskiej.

Środowa uroczystość zainaugurowała cykl wydarzeń związanych z obchodami Roku Aleksandra Sochaczewskiego i Roku Powstania Styczniowego, ustanowionych przez Sejmik Województwa Mazowieckiego jako Patronów Roku 2023. Pierwotne plany zakładały, że będzie to połączone z obradami Komisji Kultury Sejmiku Województwa Mazowieckiego, która miała zaplanowane obrady właśnie w Iłowie, w miejscu urodzenia Aleksandra Sochaczewskiego. Niestety w przeddzień przewodnicząca tej komisji odwołała posiedzenie z przyczyn zdrowotnych. Pozostałe punkty spotkania, w tym uroczyste odsłonięcie Tablicy Pamiątkowej w Rynku Staromiejskim nie uległy zmianie.

W trakcie uroczystości, prowadzonej przez Andrzeja Ciołkowskiego, prezesa Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej odbył się wykład historyka – Sławomira Ambroziaka, poświęcony Aleksandrowi Sochaczewskiemu z udziałem zarówno mieszkańców, jak i zaproszonych gości, wśród których był Dawid Szychowski, rabin miasta Łodzi, pastor Michał Jabłoński oraz ksiądz Krzysztof Tempczyk, proboszcz parafii w Iłowie. Mazowiecką Wspólnotę Samorządową reprezentował prezes Konrad Rytel oraz wiceprezes Mariusz Ambroziak.

Następnie uczestnicy uroczystości przeszli na Rynek Staromiejski, gdzie po odegraniu hymnów Izraela i Polski, w asyście żołnierzy Wojska Polskiego odsłonięto tablicę pamiątkową ku czci Aleksandra Sochaczewskiego. Po modlitwach wygłoszonych przez rabina, pastora i księdza proboszcza, złożono kwiaty przed tablicą pamiątkową. Uczestnicy otrzymali od organizatorów okazjonalne folderki ze zdjęciem z życiorysem Aleksandra Sochaczewskiego.

Kolejnym punktem uroczystości było zwiedzanie miejsc upamiętniających bohaterskie postacie Ziemi Iłowskiej, znajdujących się w otoczeniu kościoła parafialnego. Przewodnikiem był proboszcz Krzysztof Tempczyk.

Organizatorami uroczystości było Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej oraz Mazowiecka Wspólnota Samorządowa. Należy nadmienić, iż Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej w minionych latach było organizatorem wielu przedsięwzięć upamiętniających postać Aleksandra Sochaczewskiego. Były to plenery malarskie, wykłady, wystawy, publikacja o wielokulturowości Ziemi Iłowskiej. Adresatami tych wydarzeń była zarówno młodzież, jak i inni mieszkańcy, zainteresowani tą tematyką.

O kolejnych działaniach upamiętniających bohaterów Powstania Styczniowego, w tym naszego mieszkańca – Aleksandra Sochaczewskiego będziemy informować zarówno w Expresie Sochaczewskim, jak i w mediach społecznościowych.

Wanda Dragan

Fot. Andrzej Dragan

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz