Obchody 3 Maja w Sochaczewie

Reklamy

Tegoroczną majówkę tradycyjnie zakończyły obchody 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. U św. Wawrzyńca odbyła się Msza św. w intencji Ojczyzny, a po niej koncert w wykonaniu Chóru Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Sochaczewskiej.

W homilii ks. Karol Chrapulski przypomniał, że 3 Maja to także święto Matki Bożej Królowej Polski, która w objawieniach w XVI – XVII w. sama upomniała się o to miano. „To Maryja nas wybrała” – mówił celebrans, myśląc o Polsce. Potwierdził ten patronat król Jan Kazimierz, a 300 lat później, w czasach głębokiego PRL – kardynał Stefan Wyszyński, składając śluby zawierzenia Maryi.

Oprawę muzyczną w kościele zapewnił Chór Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Sochaczewskiej, który już pieśnią na wejście zapowiadał, że będzie to muzyczna uczta. Co okazało się nieco później, podczas koncertu pieśni religijno-patriotycznych. Trzydziestoosobowy chór pod kierunkiem Ewy Szałapskiej i z akompaniamentem Włodzimierza Sieczkowskiego udowodnił, że reprezentuje poziom muzyczny, który stawia go bardzo wysoko wśród zespołów chóralnych. Także pod względem repertuaru. Ostatni utwór – „Pieśń niewolników” z opery „Nabucco” Verdiego słuchacze przyjęli owacjami na stojąco. Byli wśród nich przedstawiciele władz miasta i powiatu, samorządowcy, harcerze.

Koncert był także okazją do podziękowań wykonawcom oraz wieloletniej prezes Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Sochaczewskiej Danieli Cieślak, która przez 22 lata nim kierowała. Podziękowania oraz gratulacje składał wiceburmistrz Marek Fergiński oraz przewodniczący rady miejskiej Sylwester Kaczmarek. Życzenia owocnej pracy otrzymała również nowa prezes towarzystwa i jednocześnie chórzystka – Elżbieta Filipiak.

źródło i fot. UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz