Moja Mała Ojczyzna

Rozpoczęła się siódma edycja programu „Moja Mała Ojczyzna”, który jest skierowany do lokalnej społeczności – fundacji, stowarzyszeń, bibliotek, domów kultury, gmin i kół gospodyń wiejskich. Jest to projekt na zagospodarowanie lokalnej przestrzeni użytkowej. Nabór wniosków do siódmej edycji tego programu, który ma charakter konkursu trwa do 15 czerwca. Finał przewidziany jest 31 sierpnia.

Celem programu „Moja Mała Ojczyzna” jest pobudzenie społeczności lokalnych do działania na rzecz budowania wspólnego dobra, kreowania otoczenia, poprawy estetyki otoczenia oraz modernizacji. Konkurs skierowany jest do gmin na terenie całego kraju, których liczebność nie przekracza 100 tys. mieszkańców.

– Chcemy by w sposób innowacyjny zagospodarować przestrzeń publiczną, poprawić jej estetykę i funkcjonalność lub modernizację – mówi Konrad Pytlakowski, opiekun projektu „Moja Mała Ojczyzna”, który też koordynuje cały program.

Na początku 2023 roku zakończyła się piąta edycja konkursu grantowego „Moja Mała Ojczyzna”, w której uczestniczyło 29 organizacji z różnych zakątków Polski proponujących projekty skierowane do lokalnej społeczności. Obecnie trwa rozliczanie szóstej edycji i gromadzenie wniosków do programu z siódmego naboru.

Szczególne podziękowania kierujemy do koordynatorów lokalnych za ich otwartość, współpracę i terminową realizację zaplanowanych działań. Każdy z nich dołożył cegiełkę do rozwoju swojej miejscowości, a zrealizowane przez nich inwestycje są świadectwem przywiązania do swego miejsca na ziemi. Zacieśnienie współpracy na poziomie lokalnym otwiera nowe możliwości, spaja ludzi ze sobą i pokazuje, że wspólne działania przynoszą długotrwałe efekty. Jeszcze raz dziękujemy za współpracę i zachęcamy do zapoznania się z innymi projektami grantowymi prowadzonymi przez Fundację BGK im. J. K. Steczkowskiego. Zachęcamy też do wzięcia udziału w obecnej edycji – dodaje Konrad Pytlakowski.
Wnioski mogą składać fundacje, stowarzyszenia wpisane do KRS, biblioteki publiczne, domy kultury, jednostki samorządu terytorialnego np. gmina, powiat, miasto, koła gospodyń wiejskich zarejestrowane w rejestrze prowadzonym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dofinansowanie może być przeznaczone na poprawę lokalnej przestrzeni publicznej towarzyszącej zaspokojeniu potrzeb mieszkańców. Można tez dotację wykorzystać na pielęgnowanie patriotyzmu lokalnego – upamiętnienie wydarzeń, miejsc oraz bohaterów historycznych. Grant z siódmej edycji projektu „Moja Mała Ojczyzna” może być przeznaczony na wsparcie infrastruktury placówek opiekuńczo-wychowawczych, porady specjalistyczne, zakupy artykułów spożywczych, których koszt nie przekroczy 1 tys. złotych brutto, a przeznaczonych na uroczyste zakończenie zrealizowanego projektu, jak też na usługi księgowe (do wysokości 500 zł brutto) oraz wykonanie tablicy informacyjnej.

W siódmej edycji programu zostanie dofinansowane maksymalnie 60 najlepszych projektów,
Maksymalna kwota dofinansowania to 40 tys. zł brutto. Termin składania wniosków mija 15 czerwca o godzinie 23.59. Ogłoszenie wyników 31 sierpnia o godzinie 18.00.

Na stronie Fundacji BGK są przykładowy wniosek, które mogą być pomocne przy ich aplikacji. Na tej stronie również są pełne informacje na temat grantu, regulamin konkursu oraz pomocne odpowiedzi na pytania. W sprawach wymagających wyjaśnienia można kierować pytania na mail – konrad.pytlakowski@fundacjabgk.pl. Wnioski są do wypełnienia na stronie fundacja.bgk.pl/moja-mala-ojczyzna/

Bogumiła Nowak

Fot. Fundacja BGK

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz