Kocham moją ulicę, część III. Niech się święci 3 Maja!

Reklamy
Święto Narodowe 3 Maja to najstarsze święto państwowe w Polsce. Zostało ustanowione 5 maja 1791 roku, czyli w dwa dni po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja. A jego historia jest tak samo burzliwa, jak historia naszego kraju.

Kiedy 5 maja 1791 r. posłowie na Sejm Czteroletni ustanowili Święto Narodowe Trzeciego Maja nie przypuszczali, że stanie się ono symbolem polskości, podobnie jak uchwalona dwa dni wcześniej Konstytucja. W okresie zaborów było ono zakazane zarówno w Niemczech, Austrii jak i Rosji, gdzie za jego obchodzenie zsyłano na katorgę.
Święto zaczęto obchodzić oficjalnie po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Natomiast po zakończeniu II wojny światowej obchodzono je jedynie do 1946 r., kiedy w wielu miastach doszło do demonstracji uczniów i studentów, krwawo stłumionych przez komunistów. Święto Trzeciego Maja przywrócono dopiero w 1990 r.. Dodajmy, że od 2007 roku 3 Maja jest również świętem narodowym Litwy.
W dzisiejszym odcinku „Kocham moją ulicę”, dzięki życzliwości naszych czytelników, przypominamy, jak w Sochaczewie obchodzono Święto Trzeciego Maja w okresie międzywojennym.

Jerzy Szostak

***
Cykl „Kocham moją ulicę” to wspólny projekt redakcji  „Expressu Sochaczewskiego”,  „Ziemi Sochaczewskiej”oraz Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Aby wziąć w nim udział, wystarczy tylko podzielić się z mieszkańcami wspomnieniami o Sochaczewie i zdjęciami miasta. I nie chodzi tylko o fotografie sprzed 1945 roku, choć te są mile widziane, ale o zdjęcia obrazujące, jak Sochaczew zmieniał się na przestrzeni lat. Zdjęcia, która zostaną przez Państwa przyniesione do naszych redakcji, zostaną przez nas zeskanowane i oddane właścicielom. Zdjęcia z dopiskiem „Kocham moją ulicę” można również przesyłać drogą elektroniczną do „Expressu Sochaczewskiego”: redakcja@exmedia.pl oraz „Ziemi Sochaczewskiej”: ziemia.sochaczewska@sochaczew.pl.
Wraz z opisem lub Państwa wspomnieniem zostaną opublikowana na łamach „Expressu Sochaczewskiego” i „Ziemi Sochaczewskiej” .
Planujemy także wydanie ich w formie książkowej. Będzie ona zapisem wspomnień o naszym mieście, o bliskich, przyjaciołach, znajomych, o ważnych wydarzeniach z życia miasta.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz