Jubileusz 60-lecia lotników

Reklamy
Związani z Sochaczewem lotnicy będą obchodzić kolejny jubileusz. W tym roku mija 60 lat od sformowania 32. Pułku Lotnictwa Rozpoznania Taktycznego, stacjonującego w Bielicach w latach 1963-1998. Uroczystości rocznicowe zaplanowano na piątek, 19 maja.

Przewodniczącym komitetu organizacyjnego obchodów jubileuszu jest płk dypl. pil. Eugeniusz Pawłowski. Dowódca oddziału w latach 1989-1992 opowiada o znaczeniu jednostki wojskowej dla naszego miasta.

– Do Sochaczewa przyjechałem w styczniu 1970 roku, gdy dostałem skierowanie bezpośrednio po dęblińskiej oficerskiej szkole lotniczej. Zresztą większość naszej ówczesnej kadry i ich bliskich przybyło z różnych krańców Polski. Tutaj znaleźli swój dom, założyli rodziny. Wielu żołnierzy i członków ich rodzin pracowało na rzecz miasta, wpływając na jego rozwój. Powstała cała infrastruktura, przedszkole, klub garnizonowy, czy tak zwane bloki wojskowe, które stoją do dziś, użytkowane już przez cywili – mówił były dowódca 32. pułku, pilot Eugeniusz Pawłowski.

60 lat minęło

Jubileusz sformowania oddziału będzie okazją do spotkania byłych żołnierzy i pracowników cywilnych związanych z pułkiem i powspominania czasów spędzonych w podsochaczewskiej jednostce wojskowej. Uroczystości rocznicowe, w piątek 19 maja, rozpoczną się o godz. 11.00 od mszy świętej w kościele Matki Bożej Różańcowej w parafii św. Wawrzyńca w intencji żołnierzy i pracowników cywilnych. Po nabożeństwie piloci weterani tradycyjnie już wykonają pamiątkowe zdjęcie na schodach kościoła, a następnie przejdą złożyć kwiaty pod tablicą upamiętniającą sformowanie 32. pułku. Tablicę tę umieszczono przed dziesięcioma laty, w ramach pierwszych obchodów rocznicowych w naszym mieście, w ścianie Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

To właśnie w sochaczewskim muzeum odbędzie się główna część uroczystości. Z okazji 60-lecia przybycia lotników do Bielic wydane zostaną pamiątkowe monety. Zaplanowano też premierę książki – bogato ilustrowanego albumu „Na ziemi i w przestworzach” autorstwa Krzysztofa Kwiatkowskiego, który w przeszłości również służył w pułku. Ze względu na tematykę to unikatowe wydawnictwo, w atrakcyjnej albumowej formie, poświęcone zarówno obsłudze naziemnej jak i pilotom. Ma wartość nie tylko dla byłych żołnierzy, ale ogólnie dla wszystkich pasjonatów lotnictwa. Fotografie znajdujące się w albumie pokazane zostaną na specjalnej wystawie planszowej w siedzibie muzeum.

Historia 32. pułku

Pierwszą nazwą jednostki był 32. Pułk Lotnictwa Rozpoznania Artyleryjskiego. Rozpoczęła ona swoją działalność 19 kwietnia 1963 roku na lotnisku w Bydgoszczy. Jednakże już miesiąc później przeniesiono jednostkę do Bielic. Pierwszy rozkaz sygnowano konkretnym numerem i wydano w Bielicach, dlatego za miejsce powstania jednostki, mimo wszystko, uważa się lotnisko pod Sochaczewem.

Początkową bazą do sformowania 32. pułku była 20. Eskadra Lotnictwa Artyleryjskiego z Inowrocławia oraz jedna z eskadr rozwiązanego 48. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego z Bydgoszczy. Oddział wyposażony był wówczas w śmigłowce i samoloty odrzutowe typu Lim. W ciągu kolejnych lat jednostka z Bielic przechodziła szereg zmian organizacyjnych i sprzętowych. Począwszy od 1972 roku jedną z eskadr sochaczewskiego pułku zaczęto przezbrajać na samoloty naddźwiękowe typu MiG-21 R. Kolejne samoloty tego typu przekazano z 21.PLRT w grudniu 1982. Żołnierze wykonywali na tych maszynach zadania bojowe na rzecz wojsk lądowych, marynarki wojennej oraz lotnictwa. Polegały one na prowadzeniu rozpoznania wzrokowo-fotograficznego oraz radio-elektronicznego. W 1983 roku nazwę pułku zmieniono na 32. Pułk Lotnictwa Rozpoznania Taktycznego. Jego rozformowanie miało miejsce 26 czerwca 1998 roku.

UM/Maciej Frankowski

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz