Historia Sochaczewa – nowy szlak i wystawa zdjęć

Reklamy
W czasie rozpoczynającego się już w przyszłym tygodniu Święta Mieszkańców Sochaczewa odsłonięta zostanie wystawa unikatowych i niepublikowanych dotychczas zdjęć dawnego Chodakowa oraz nowy szlak turystyczny. To prawdziwa gratka dla miłośników dziejów naszego miasta.

W piątek 9 czerwca o 14.00 na placu Kościuszki symbolicznie zostaną zainaugurowane tegoroczne Dni Sochaczewa. Po odegraniu hejnału miasta i wciągnięciu na maszt flagi nastąpi otwarcie plenerowej wystawy „Narodziny chodakowskiego przemysłu”. To kolekcja niepublikowanych wcześniej zdjęć dokumentujących budowę Fabryki Przędzy i Tkanin Sztucznych Chodaków, która przed wybuchem II wojny światowej zatrudniała ponad 2000 osób. Zdjęcia, z opisami w języku francuskim, stanowiły część dokumentacji francuskiego inwestora „Comptoir des Textiles Artificieles” i pozyskane zostały w 2022 roku przez muzeum ziemi sochaczewskiej. Teraz zostaną wyeksponowane w dużym, czytelnym formacie i udostępnione wszystkim mieszkańcom. Wystawę można będzie oglądać przez kilka najbliższych tygodni.

Chwilę później nastąpi otwarcie Miejskiego Szlaku Historycznego. Na dwunastu pieczołowicie przygotowanych tablicach, które staną w miejscach najważniejszych dla historii Sochaczewa, zaprezentowane będą najważniejsze fakty związane między innymi z cmentarzem żydowskim, nieistniejącą synagogą, ratuszem miejskim. Tablice będą ustawione np. w parku im. Chopina, przy placu Obrońców Sochaczewa czy cmentarzu. Będzie to prawdziwa skarbnica wiedzy o dziejach wielokulturowego miasta.

Szczegółowy program tego, co będzie się działo przez trzy czerwcowe dni

UM\ Zdjęcie ilustracyjne: Hufiec ZHP Sochaczew

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz