Gala Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Reklamy

Wielka gala jubileuszowa ukoronowała obchody 15-lecia działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sochaczewie. Odbyła się w piątek, 12 maja w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Sochaczewie. Wśród zaproszonych gości na galę znaleźli się lokalni samorządowcy, a także przedstawiciele różnych instytucji oraz słuchacze UTW.

Choć początki UTW były trudne to teraz jest on jedną z najaktywniej działających organizacji na terenie powiatu, skupiającej wielu pasjonatów zaangażowanych w rozwijanie pasji i zainteresowań wśród seniorów.

Podstawową formą działania UTW są wykłady o zróżnicowanej tematyce – z historii, literatury, sztuki, medycyny, psychologii, zdrowia, turystyki i ekonomii. Słuchacze poznają również dzieje swego miasta i regionu. Uczestniczą w wycieczkach, uczą się języków obcych i w zajęciach z gimnastyki, basenu, malarstwa, muzyki, rękodzieła, informatyki i brydża. Są też wyjazdy na koncerty, warsztaty z malarstwa i rękodzieła oraz spektakle teatralne.

Od samego początku organizatorzy uniwersytetu zaznaczają, że młodość to nie wiek, ale stan ducha. W życiu liczy się pasja i ciekawość świata, ciągłe uczenie się i rozwijanie swej osobowości. I temu właśnie służy działalność UTW.

Chcemy aby nasi studenci jak najdłużej osiągnęli sprawność intelektualną i fizyczną, aby zdobywali nowe wiadomości i umiejętności, cieszyli się towarzystwem ludzi w swoim wieku, odkrywali skrywane głęboko talenty i pasje – mówi Jadwiga Urbaniak, prezes SUTW w Sochaczewie od 2018 roku.

Wchodzących na galę witała ekspozycja zdjęć przygotowana przez studentów uniwersytetu. W sali koncertowej zaproszonych gości powitała Jadwiga Urbaniak i zaprosiła przybyłych, najpierw na krótki występ zespołu wokalnego prowadzonego przez Jolantę Kawczyńską. Potem przedstawiła w skrócie działalność UTW. Wykład inauguracyjny na temat aktywności seniorów i idei uniwersytetów trzeciego wieku wygłosiła Joanna Niewiadomska – Kocik, sekretarz Urzędu Miasta w Sochaczewie. Jak zaznaczyła pierwszy UTW powstał we Francji, skąd idea aktywizacji seniorów rozwinęła się na całą Europę.

Potem odbyła się najprzyjemniejsza część gali – uhonorowanie członków zarządu stowarzyszenia UTW oraz najstarszych stażem członkowskim studentów, którzy otrzymali pamiątkowe portrety i drobne upominki. Były to – Izabela Nalej, Romana Borecka, Genowefa Barańska, Apolonia Lato, Jadwiga Urbaniak, Anna Kuligowska, Janina Kowalska, Janina Nalbert oraz Danuta Kłos. W gronie zaproszonych gości znaleźli się zaprzyjaźnieni przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Łowicza oraz z Podhala. Życzenia i podziękowania z okazji jubileuszu złożyli Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa, który od początku patronuje działalności UTW.

Na inaugurację kolejnego roku akademickiego w październiku przygotowywana jest monografia sochaczewskiego UTW. Znajdzie się w niej wiele fotografii i wspomnień osób, które na różnych etapach działalności dołączały do stowarzyszenia. Nie zabraknie też wakacyjnych imprez, w których jak zwykle aktywnie uczestniczą członkowie sochaczewskiego UTW.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak

 

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz