Fałszywe faktury za 64,5 mln złotych

Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) we współpracy z Centralnym Biurem Śledczym Policji (CBŚP), pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie, zatrzymała 6 osób. Podejrzane są o wystawienie fałszywych faktur za ponad 64,5 mln zł. To kolejny wątek w sprawie międzynarodowej grupy przestępczej, zajmującej się praniem pieniędzy.

Funkcjonariusze zatrzymali 5 mężczyzn i kobietę w woj. mazowieckim.

„Puste” faktury i fikcyjne firmy

Zatrzymani byli członkami grupy, która wprowadzała do obrotu fikcyjne faktury VAT. Grupa tworzyła sieć firm, które wystawiały puste faktury, dokumentujące zakup i sprzedaż artykułów tekstylnych oraz innych towarów.

Fikcyjne spółki były rejestrowane na obywateli Ukrainy i Polski. Wśród członków grupy są m.in. obywatele narodowości polskiej, nigeryjskiej i wietnamskiej.

Kolejny wątek w sprawie międzynarodowej grupy przestępczej

To kolejne zatrzymania w sprawie międzynarodowej grupy przestępczej. Na ślad jej działalności trafiono podczas jednej z kontroli na Wólce Kossowskiej.

Członkowie grupy nie tylko wystawiali nierzetelne faktury, ale również zajmowali się „praniem pieniędzy”. Wykorzystywali w tym celu rachunki bankowe do płatności walutowych za towary z Chin. W ten sposób mogli wyprać ponad 325 mln zł.

6 osób z zarzutami

Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, oszustw podatkowych i przestępstw fakturowych.

Zostali objęci dozorem Policji oraz poręczeniami majątkowymi. Do sądu trafiły wnioski o tymczasowy areszt dla 3 osób.

Śledztwo ma charakter rozwojowy. Prokuratura nie wyklucza kolejnych zatrzymań.

KAS

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz