DZIELNICOWI WYDALI CZTERY NAKAZY OPUSZCZENIA LOKALU DLA OSÓB PODEJRZANYCH O STOSOWANIE PRZEMOCY

fot.policja.pl
Dzielnicowi z Teresina i Sochaczewa w ciągu ostatnich kilku dni wydali cztery nakazy opuszczenia wspólnie zajmowanego lokalu wobec mężczyzn, których podejrzewa się o stosowanie przemocy. Dodatkowo wobec jednego z mieszkańców powiatu sochaczewskiego zastosowano środki zapobiegawcze – w tym również nakaz opuszczenia lokalu mieszkalnego.
Wielokrotnie podkreślaliśmy, że prawo pięści to nie jest prawo i nie ma przyzwolenia na stosowanie przemocy. Dzielnicowi z sochaczewskiej komendy tym razem wyciągnęli konsekwencje wobec czterech mężczyzn podejrzanych o stosowanie przemocy wobec swoich bliskich.

Pierwszy z nich jest mieszkańcem gminy Teresin podejrzanym o stosowanie przemocy fizycznej i psychicznej wobec partnerki, natomiast drugi z zatrzymanych to 26-latek podejrzewany o stosowanie przemocy wobec swojej babci. Dzielnicowi wykorzystali swoje uprawnienia i wydali wobec mężczyzn nakazy natychmiastowego opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonymi i zakazy zbliżania się do niego na określoną odległość.

W Sochaczewie dzielnicowi wydali nakazy opuszczenia wspólnie zajmowanego lokalu i zakazy zbliżania się do mieszkań wobec dwóch 51-latków. Jeden jest podejrzany o znęcanie się nad swoją partnerką, a drugi nad matką.

Policjanci zatrzymali również 60-letniego mężczyznę podejrzanego o stosowanie przemocy. Po zapoznaniu się z materiałem dowodowym zebranym przez policjantów, prokurator zdecydował o zastosowaniu środków zapobiegawczych w postaci dozoru Policji, nakazu powstrzymywania się od nadużywania alkoholu, zakazu zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzonymi.

Przypominamy!

Nakaz lub zakaz mogą być wydane podczas interwencji podjętej przez funkcjonariuszy lub żołnierzy albo w związku z powzięciem informacji o stosowaniu przemocy w rodzinie. Nakaz lub zakaz mogą być wydane łącznie, nawet w przypadku nieobecności we wspólnie zajmowanym mieszkaniu osoby stosującej przemoc w rodzinie. Są przy tym natychmiast wykonalne i wskazują m.in. obszar lub odległość od wspólnie zajmowanego mieszkania, którą osoba stosująca przemoc będzie obowiązana zachować. Nie ma również znaczenia, kto jest właścicielem danej nieruchomości. Nakazy i zakazy obowiązują przez 14 dni, ale osoba pokrzywdzona może złożyć wniosek do sądu o ich przedłużenie.

Osoba naruszająca nakazy i zakazy wydane przez policjanta podlega karze aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. W przypadku sprawców  tego rodzaju wykroczeń stosuje się postępowanie przyspieszone.

Osobie, która stosuje przemoc wobec osoby najbliższej grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Jeśli sprawca stosuje przemoc wobec osoby nieporadnej ze względu na wiek, stan psychiczny lub fizyczny, kara wzrasta do 8 lat. Za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności, natomiast jeśli ofiara przemocy targnie się na swoje życie, sprawca podlega karze do 12 lat pozbawienia wolności.

asp. Agnieszka Dzik

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz