Czyste Powietrze bardziej dostępne

fot.pixabay
Reklamy

Program działa od 2018 roku, lecz po niedawnym zliberalizowaniu zasad nabrał rozpędu. Cel to wymiana nieefektywnych źródeł ciepła, natomiast skutki to oszczędność pieniędzy, energii oraz troska o środowisko. Jak to zrobić? Punkt konsultacyjny „Czystego Powietrza”, znajdujący się w urzędzie miejskim, podpowie i pomoże w wypełnieniu wniosku.

Ostatnie miesiące ze względu na sytuację geopolityczną przyniosły szereg negatywnych skutków, również w zakresie dostępności i kosztów energii. Wielu właścicieli domów jednorodzinnych zastanawia się, co zrobić, by kolejny okres grzewczy przejść bezpiecznie, w cieple i bez przepłacania. Pomóc może w tym rządowy program „Czyste Powietrze”, który na terenie Mazowsza realizowany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Od początku 2023 roku wprowadzono w nim kilka istotnych zmian, dzięki którym można otrzymać do 136 tys. zł bezzwrotnego dofinansowania pokrywającego 55, 80 lub nawet 100 procent kosztów kwalifikowanych inwestycji.

 Urząd pomoże

Program ma pomóc właścicielom lub współwłaścicielom nieruchomości w wymianie nieefektywnych źródeł ciepła, w wykonaniu termomodernizacji budynków i montażu instalacji fotowoltaicznych. Przystąpić do niego może każdy, kogo roczny dochód nie przekracza 135 tysięcy złotych – tłumaczy Agnieszka Tomaszewska, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska UM.

W urzędzie miejskim przy ul. 1 Maja 16, w godzinach pracy ratusza, działa punkt konsultacyjny programu „Czyste Powietrze”. Pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska doradzą i pomogą w wypełnieniu niezbędnych dokumentów.

Nasz samorząd w ramach porozumienia zawartego z W FOŚiGW pomaga mieszkańcom Sochaczewa w wypełnianiu wniosków o przyznanie dofinansowania. W oparciu o posiadane dokumenty przygotowujemy również wnioski do rozliczenia inwestycji – mówi Agnieszka Tomaszewska

Aby uniknąć błędów

Udział pracowników urzędu nie jest obligatoryjny, każdy może sam przygotować wniosek, jednak większość decyduje się skorzystać z doświadczenia i pomocy urzędników ratusza.
– Zainteresowanie jest duże i po zmianach w zasadach programu szybko rośnie. Tylko w pierwszych trzech miesiącach tego roku pośredniczyliśmy i przekazaliśmy do funduszu 37 wniosków, a począwszy od 2019 roku w sumie kilkaset takich wniosków przeszło przez nasze ręce – mówi naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska.

W sumie od września 2018 roku do końca marca tego roku miasto pośredniczyło w realizacji
309 przedsięwzięć. Mieszkańcy otrzymali blisko 3,6 mln zł dotacji.

Agnieszka Tomaszewska przypomina jednocześnie i uczula na kilka prostych błędów, których można uniknąć, a stanowią one problem na etapie rozpatrywania dokumentów.
– Złożone wnioski są weryfikowane m.in. z zapisami w księgach wieczystych. Jeśli dane są identyczne, to wszystko w porządku. Jednak często pojawiają się rozbieżności, bo np. rodzina
nie przeprowadziła do końca postępowania spadkowego. Nie wyklucza to możliwości złożenia wniosku, ale trochę komplikuje sprawę, bo trzeba wówczas dołączyć inne dokumenty potwierdzające nasze prawo do nieruchomości. Przypominam również, że dofinansowanie na koszty kwalifikowane inwestycji jest to kwota netto. Wnioskodawcy muszą być świadomi, że VAT leży po ich stronie, to oni biorą na siebie koszt podatku – tłumaczy naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska.

Ile i na co?

Niezależnie, czy ktoś chce skorzystać z pomocy ratusza, czy też nie, na początku, przed złożeniem wniosku na kompleksową termomodernizację, musi wykonać audyt energetyczny. Jest to dokument opracowywany przez specjalistę, który pokazuje, co w domu należy docieplić, zainstalować i wymienić. Po zrealizowanej inwestycji można uzyskać zwrot
kosztów poniesionych na audyt w wysokości nawet do 1200 zł.

W ramach „Czystego Powietrza” można ubiegać się m.in. o dofinansowanie na zakup i montaż pompy ciepła, panele fotowoltaiczne, podłączenie do sieci ciepłowniczej wraz z przyłączem, na kotłownię gazową, na kocioł na pellet drzewny, na instalację centralnego ogrzewania oraz instalację ciepłej wody użytkowej, na wentylację mechaniczną z odzyskiem
ciepła. Program „Czyste Powietrze” oferuje również wsparcie finansowe na docieplenie ścian, dachu, wymianę okien i drzwi. Wysokość dofinansowania na poszczególne zadania jest uzależniona od wysokości dochodów wnioskodawcy.

Więcej informacji na stronie internetowej: czystepowietrze.gov.pl.

UM Sochaczew

fot.pixabay

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz