27 maja startuje „3. Rodzinny Piknik Historyczny”.

Zaplanowano wiele atrakcji dla mieszkańców naszego miasta, a także dla najmłodszych członków naszej lokalnej społeczności.

W sobotę 27 maja odbędzie się 3. Rodzinny Piknik Historyczny organizowany przez Fundację Ochrony Zabytków Mazowsza i miłośników fortyfikacji skupionych wokół „Projektu – Sochaczewskie Fortyfikacje”. Uczestnicy nie tylko obejrzą, jak w środku wyglądają sochaczewskie schrony z okresu II wojny światowej ale zobaczą ciekawe kolekcje militariów, armaty, karabiny z tamtego czasu a także współczesny sprzęt i broń żołnierz wojska polskiego. Po zwiedzaniu i pokazach strzelań grup rekonstrukcyjnych oraz wystaw statycznych organizatorzy zapraszają na wojskową grochówkę i gawędy przy ognisku, gdzie będzie można upiec kiełbaskę. Dla najmłodszych miłośników historii przygotujemy oddzielną strefę gier i zabaw historycznych ale także konkursów z atrakcjami. Nie zabraknie lodów dla ochłody i innych łakoci.

To już trzecie tego rodzaju przedsięwzięcie na sochaczewskich schronach, które mamy nadzieję ponownie zgromadzi tłumy mieszkańców naszego miasta i miłośników historii z całej Polski. Odwiedzając nas będziecie Państwo mogli w jednym miejscu dotknąć wciąż żywej historii naszego miasta z okresu mrocznej, okupacyjnej jego historii. Z nami spędzicie mile czas oraz poznacie ludzi, dla których historia naszego miasta stanowi niezwykle ważny element ich codzienności. Ubiegłoroczne wydarzenie pokazało, że organizacja tego rodzaju przedsięwzięcia jest warta trudu jaki wkładamy w jego przygotowanie. Piknik odniósł ogromny sukces w regionie, przyczyniając się nie tylko do wzrostu rozpoznawalności naszego regionalnego „Projektu – Sochaczewskie Fortyfikacje” ale przysparzając nam kolejnych zwolenników. Coraz więcej osób interesuje się tą niełatwą ale naszą przeszłością historyczną Sochaczewa i jego mieszkańców. Dzięki naszym działaniom widzimy jak wzrasta poziom społecznej świadomości i rozpoznawalności militarnych reliktów przeszłości, które dotychczas spoczywały w zaroślach sochaczewskich pól, drzew i zarośli. Chcemy aby pamięć o mieszkańcach naszego regionu, których niemiecka machina wojenna zaprzęgła, wbrew ich woli do kopania potężnej linii umocnień nie poszła w zapomnienie – powiedział Artur Gałecki, koordynator i realizator Projektu Sochaczewskie Fortyfikacje.

Główna część Pikniku odbędzie się przy ul. Lubiejewskiej, obok schronów Regelbau 668 i Ringstand 58c, ale zwiedzanie rozpoczynamy przy schronie Regelbau 701 (ul. Kątowa, Władysławów-wjazd z ul. Płockiej). Na odwiedzających sochaczewskie schrony organizatorzy czekają od godziny 13:00. Zakończenie pikniku planowane jest na godzinę 19.00. Piknik będzie doskonałą okazją, aby zobaczyć trzy zrewitalizowane schrony i fragment rowu przeciwpancernego. Przewidziano ciekawe rekonstrukcje historyczne przy schronach.

Sochaczewskie fortyfikacje a to efekt przymusowej pracy mieszkańców naszego miasta i powiatu, w tym braci Franciszkanów z Niepokalanowa. W sierpniu 1944 roku na rozkaz niemieckiego okupanta mieszkańcy pracowali przy okopach, rowach przeciwczołgowych i wykopach pod żelbetowe schrony, które miały powstrzymać sowiecką ofensywę. Organizacją Rodzinnego Pikniku Historycznego chcemy także przywrócić pamięć historyczną tych wydarzeń – dodaje Zbigniew Gerasik, Prezes Zarządu Fundacji Ochrony Zabytków Mazowsza.

 

Pokazy grup rekonstrukcyjnych i współczesnego wyposażenia żołnierzy Wojska Polskiego.

Nasi sochaczewscy miłośnicy historii zaprezentują wyposażenie i umundurowanie żołnierzy 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich w okresie 1918 -1939 r. m.in. rzędy wierzchowe użytkowane w Pułku i tym samy w polskiej kawalerii. Będzie drewniany koń osiodłany rzędem wierzchowym oraz możliwość założenia kurtki mundurowej sukiennej nowego wzoru i zrobienie sobie zdjęć, oraz prezentacja cięć szablą z drewnianego konia. Jak zawsze będą z nami koledzy ze Stowarzyszenia MGHR im. II batalionu 18 pułku piechoty, która zaprezentuje m.in. umundurowanie, uzbrojenie i wyposażenie polskich żołnierzy z czasu II wojny światowej. Przyjadą do nas także rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Złoty Krzyż ze Zduńskiej Woli oraz . Na pikniku historycznym zaprezentują m.in. sylwetkę żołnierza WH z okresu wojny. Pokażą w co był wyposażony i jak obozował żołnierz w czasie wojny. Uczestnicy Pikniku powinni przygotować się na mocne wrażenia słuchowe bo zaprezentujemy również replikę karabinu MG34 z gazowym symulatorem hukowym – zatem będzie głośno!. Będą także z nami koledzy ze Stowarzyszenia Historycznego ,,Piska Pozycja Ryglowa”. Niezwykle ciekawie zapowiada się pokaz sprzętu
i militarnych pamiątek z Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Oprócz nieprezentowanych na co dzień w muzeum pamiątek z okresu wojny będzie można zobaczyć jeżdżącą replikę tankietki TKS, użyczoną przez Biuro Rekonstrukcyjno – Technologiczne Zabytkowej Inżynierii Pojazdowej oraz moździerz 160 mm wz. 43 będący na uzbrojeniu Armii Radzieckiej i Wojska Polskiego od 1943 roku. Moździerze tego typu używane były jako artyleria przełamania oraz do niszczenia ciężkich umocnień stałych.

Zobaczymy także 76 mm armatę polową wz. 1902, czyli standardową rosyjską armatę polową kalibru 76,2 mm z okresu sprzed I wojny światowej, używaną jeszcze podczas II wojny światowej. Wojsko Polskie używało co najmniej kilkuset armat tego typu od roku 1918.                                                                                         Pokażemy także działoczyny i strzelania szwedzką armatę przeciwpancerną 37 mm Bofors z okresu międzywojennego, która w 1936 roku przyjęta została na uzbrojenie Wojska Polskiego jako „armatka 37 mm wz. 36”. Będzie głośno ale bezpiecznie!.

Dowiesz się jak zostać żołnierzem zawodowym lub jak odbyć dobrowolną zasadniczą służbę wojskową!

Wydarzenie to będzie również doskonałą okazją do promocji służby wojskowej w lokalnym środowisku
w ramach kampanii „Zostań Żołnierzem”.   Na zainteresowanych służbą w szeregach żołnierzy Wojska Polskiego czy też w Wojskach Obrony Terytorialnej czekać będą przedstawiciele Wojskowego Centrum Rekrutacji. Prawdziwą atrakcją Pikniku będą pokazy uzbrojenia i wyposażenia żołnierzy polskiej armii. Zobaczymy trenażery polskich karabinków „Grot”, tak zachwalanych niedawno przez ukraińskich żołnierzy. Będzie można zapoznać się z naszym przeciwlotniczym zestawem rakietowym „Piorun”, którym Ukraińcy zestrzelają rosyjskie śmigłowce. Wszystko to dzięki udziałowi w pikniku naszych, sochaczewskich żołnierzy-rakietowców z 3. Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej. Zaprezentujemy również najnowocześniejsze uzbrojenie i wyposażenie żołnierzy WOT z 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Nie lada gratka czeka też na miłośników współczesnej broni indywidualnej.

Odwiedzą nas odważni strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej KSRG Młodzieszyn i nie zabraknie również w tym roku naszych sochaczewskich motocyklistów z Loose Brothers.

Od godziny 15.30 będziemy nieodpłatnie degustować wojskową grochówkę, będą gawędy pokoleniowe przy ognisku i pieczenie kiełbasek.

Strefa gier i zabaw dla dzieci.

Dla najmłodszych przygotujemy strefę gier, zabaw i konkursów z wieloma atrakcjami m.in. stanowiska
z malowaniem twarzy, z rzutkami do tarczy, z grami planszowymi, kolorowankami, hula hop i innymi zabawami. O dobrą zabawę zadbają m.in. nasi przyjaciele z Klubu Wolontariuszy przy CUS Sochaczew. Będą też przejażdżki konne, zarówno wierzchem jak i bryczką oraz inne atrakcje.

Zobaczymy także stanowisko pracowni CNC współpracującej z Sochaczewskim Centrum Kultury, która skupia miłośników nowości i techniki, gdzie będzie można zobaczyć sposób projektowania i wydrukowany na drukarce 3D jeden z sochaczewskich schronów.

Nie zabraknie lodów dla ochłody, gofrów i innych łakoci a także degustacji wyczarowanych z ziemniaka pyszności.
Zachęcamy do zabrania kocy, karimat i dobrego nastroju!

„Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Gmina Miasto Sochaczew”

 Zapraszamy całe rodziny do wspólnego piknikowania!

Do udziału w pikniku zapraszamy również pasjonatów militariów lub chcących zaprezentować swoje zbiory
i pamiątki. Napisz do nas!

 

2.Rodzinny Piknik Forteczny „Śladami sochaczewskich fortyfikacji”

5 czerwca 2022 r. (niedziela),

13:00 – początek przy ul. Kątowej (Władysławów) – schron Regelbau 701,

główna część przy ul. Lubiejewskiej (schrony Regelbau 668 i Ringstand 58c);

– koniec pikniku 19.00

Projekt Sochaczewskie Fortyfikacje, Fundacja Ochrony Zabytków Mazowsza

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz