25 osób zatrzymanych. KAS i CBŚP zlikwidowały tytoniową grupę przestępczą

Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) i Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP), pod nadzorem Lubelskiego Pionu Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej, przejęły ponad 2 tony tytoniu oraz urządzenia do produkcji i pakowania papierosów. Grupa przestępcza produkowała i handlowała papierosami, działała również za granicą.   25 osób zatrzymanych, 10 osób aresztowano. 

Kontrole w sześciu województwach

Funkcjonariusze KAS z Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie oraz Zarządu w Lublinie i Gdańsku (CBŚP), pod nadzorem Lubelskiego Pionu Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej w Lublinie, przeszukali 47 domów, mieszkań, biur i innych obiektów w woj. lubelskim, lubuskim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim, pomorskim i podlaskim, gdzie produkowano, przechowywano i skąd dystrybuowano papierosy i tytoń bez polskich znaków akcyzy.

Efekty przeszukań

Funkcjonariusze znaleźli ponad 2 tony tytoniu i prawie 13 tys. szt. papierosów bez polskich znaków akcyzy. Nielegalne papierosy były produkowane w Polsce lub przemycane z Białorusi. 

Zabezpieczyli maszyny do produkcji, paczkowania i foliowania papierosów i komponenty do ich produkcji oraz laptopy, telefony komórkowe, samochody i dokumentację.

Straty budżetu państwa związane z nielegalną produkcją papierosów są szacowane na ok. 200 mln zł.

Międzynarodowa grupa przestępcza

Grupa działała od 2015 r., nie tylko w Polsce.

Członkowie grupy przemycali wyroby tytoniowe do Wielkiej Brytanii, Szwecji i Francji. Korzystali w tym celu z firm transportowych, zarejestrowanych wyłącznie na potrzeby przestępczej działalności.

W rozpracowaniu grupy przestępczej pomogła brytyjska służba HM Revenue & Customs.

Nie tylko papierosy i tytoń

Podczas przeszukań posesji, funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli broń palną, amunicję oraz środki odurzające. Zabezpieczyli także 1,3 mln zł, pieniądze były ukryte w domu członka rodziny jednego z podejrzanych.

Zatrzymania, zarzuty

25 osób zatrzymano. Zostały przesłuchane w Prokuraturze Krajowej w Lublinie.

24 zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i zarzuty karne skarbowe, w tym jednej osobie postawiono zarzut kierowania grupą. Ponadto, jedna osoba usłyszała zarzut prania pieniędzy i utrudniania postępowania.

Zabezpieczono mienie podejrzanych o wartości ponad 10 mln zł.

Decyzją sądu, 10 podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych.

Sprawa jest rozwojowa. Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

KAS

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz