Remont ulic bez poparcia opozycji

fot. Archiwum Expressu Sochaczewskiego
Reklamy

Mimo początkowych zawirowań miejski samorząd przystąpi do remontu 33 ulic w ramach zadania „Mała Ojczyzna Chopina” oraz do budowy Strefy Aktywności nad Bzurą. Stanie się to możliwe dzięki decyzji radnych PiS i Sochaczewskiego Forum Samorządowego, którzy na ostatniej sesji rady miasta zgodzili się na przesunięcia w budżecie miasta. Pozwolą one na pozyskaniu dodatkowych środków potrzebnych na realizację inwestycji. Za zamianami w budżecie Sochaczewa nie głosowali natomiast radni opozycji, którzy na już na początku sesji opuścili salę obrad.

 Jak wynika z naszych informacji w połowie kwietnia władze miasta podpiszą umowy z wykonawcami największych tegorocznych, które zostaną zrealizowane na terenie Sochaczewa. Chodzi o przebudowę 33 ulicy w ramach projektu „Mała Ojczyzna Chopina” oraz do budowy Strefy Aktywności nad Bzurą. Wartość obydwu inwestycji to prawie 35 milionów złotych. Z czego większość środków to datacje, jakie miasto otrzymało z rządowego programu Polski Ład.

Jednak realizacja tych inwestycji stała pod znakiem zapytania. Na ogłoszone przez miasto przetargi wpłynęły oferty, które znacznie przewyższały zarezerwowane w budżecie miasta środki na te cele.

Przypomnijmy, że na przebudowę 33 ulic miejski samorząd otrzymał 21,85 mln zł, a na Strefę Aktywności 5 mln zł rządowego wsparcia. Pierwszy przetarg na dotyczący przebudowę 33 ulic został unieważniony, ponieważ złożona oferta przekraczała zarezerwowane środki o 7 mln zł. przekraczała środki odłożone na to zadanie w budżecie. Dlatego ogłoszono kolejny przetarg. I także w jego przypadku oferty były wyższe niż zakładano. Do podobnie sytuacji doszło i z wyłonieniem wykonawcy Strefy Aktywności, czyli ostatniego etapu zagospodarowania terenów nad Bzurą. W tym przypadku miast wraz z dotacjami dysponowało kwotą 5,9 mln złotych. I tu również unieważniło pierwszy przetarg i ogłoszono kolejny. Co prawda tym razem oferty było niższe, ale i tak przekraczały zarezerwowane na ten cel środki.

– Te dwa przetargi wyraźnie pokazały, że wzrost cen w budowlance jest ogromny i z pewnością taniej już nie będzie. W tej sytuacji zadaliśmy sobie pytanie, czy stać nas na oddanie prawie 27 mln dotacji z Polskiego Ładu, pokrywającej w przypadku dróg 77 proc. a w przypadku Strefy Aktywności 56 proc. kosztów? Czy mamy się poddać, zwrócić historyczną dotację i próbować ponownie po nią sięgnąć za kilka lat? Odpowiedź wydawała się oczywista. To jedyna szansa i drugiej już nie będzie, a wszelkie wątpliwości rozwiały dwie liczby. Wykładając 10,5 mln środków własnych możemy stworzyć mieszkańcom majątek wart 37,4 mln. W każdych stu złotych wydanych na te dwa zadania nasz wkład to 28 zł, a rządowe wsparcie 72 zł – mówi burmistrz Piotr Osiecki, który od dodatkowe środki potrzebne na realizację obydwu inwestycji poprosił radnych podczas ostatniej sesji rady miasta.

Do prośby burmistrza przychylili się radni PIS i Sochaczewskiego Forum Samorządowego. Nie poprali jej natomiast radni opozycji, którzy już na początku sesji opuścili salę obrad.

Przypomnijmy, że dzięki decyzji radnych PiS i SFS nad Bzurą, w Strefie Aktywności zostanie wybudowany m.in. tor rowerowy i skate park. Natomiast   nakładka asfaltowa pojawi się na   następujących ulicach: Wierzbowa, Bora-Komorowskiego, Zapolskiej (wraz z oświetleniem ulicznym), Planowa, Iwaszkiewicza (wraz z oświetleniem ulicznym), Radosna, Hugo–Badera, Kasztanowa, Srebrna, Bajeczna, Porzeczkowa (wraz z oświetleniem ulicznym), ks. Twardowskiego, Leśmiana, Lema, Żwirowa, Jana Kazimierza, Jasna, Roweckiego, Kasprowicza, Graniczna (od Jagiellońskiej do Podgórnej), Wczasowa (od Asnyka do Zalewowej), Wojska Polskiego, od Ziemowita do 15 Sierpnia (wraz z kanalizacją deszczową), Żytnia, od Olimpijskiej do Warszawskiej (wraz z kanalizacją deszczową) Reymonta, od 1 Maja do Piłsudskiego (wraz z kanalizacją deszczową) Bolechowskich Kwiatowa, Armii Krajowej, Wróblewskiego (od torów do Wojska Polskiego), Cmentarna (odcinek równoległy do Traugutta), Jesionowa (od Radosnej), Łąkowa (od Trojanowskiej do Twardowskiego), Tomickiego (do Bojowników) oraz Brzozowa (od Radiowej do Kasztanowej).

Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz