Kolejne miliony na powiatowe drogi – w dwóch gminach

Reklamy

Spółka Centralny Port Komunikacyjny podpisała w środę, 12 kwietnia w Warszawie umowy z 13 samorządami w ramach programu „Bezpieczne Drogi”. Wśród nich jest sochaczewski samorząd powiatowy. Celem projektu jest poprawa stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w szczególności pieszych i rowerzystów. Program wyniesie blisko 80 mln zł i pozwoli sfinansować ponad 40 projektów.

 Program „Bezpieczne Drogi” przeznaczony jest na dofinansowanie zadań planistycznych, projektowych i realizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego w otoczeniu projektowanego Centralnego Portu Komunikacyjnego. Chodzi o obszar czterech powiatów i dziewięciu gmin. Objęty jest nim powiat grodziski z gminami: Baranów, Jaktorów oraz z gminą i miastem Grodzisk Mazowiecki; powiat sochaczewski z gminami: Nowa Sucha i Teresin; powiat warszawski zachodni z gminą i miastem Błonie, a także powiat żyrardowski z gminą Radziejowice, gminą i miastem Wiskitki oraz miastem Żyrardów.

Zgodnie z propozycjami samorządów istniała możliwość aplikowania o dofinansowanie wspólnie z innymi gminami lub powiatami. Wpłynęły trzy łączone wnioski. Jeden od powiatu sochaczewskiego i gminy Nowa Sucha i dwa od powiatu żyrardowskiego.

Jeśli chodzi o nasz samorząd – powiat otrzymał łącznie 10 milionów złotych. 5 milionów na rozbudowę drogi powiatowej na odcinku Orłów – Rokotów w gminie Nowa Sucha. Modernizowany odcinek na długości niespełna 2,5 km zakładać będzie m.in. poszerzenie drogi do 6 m, wykonanie poboczy gruntowych, przebudowę zjazdów. Do tej inwestycji swoje 2,5 miliona złotych pozyskane również od CPK dołoży samorząd gminy Nowa Sucha. Natomiast 4,7 miliona złotych powiat otrzymał na remont drogi w gminie Teresin na odcinku Jeżówka – Skotniki – Strugi. Remont zakłada obszar alei zabytkowej drzew na odcinku niespełna 2,2 km.

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej w Warszawie podczas podpisywania umów reprezentowali: starosta Jolanta Gonta, wicestarosta Tadeusz Głuchowski oraz skarbnik powiatu Teresa Pawelak.

Jak wskazała w rozmowie z mediami Jolanta Gonta starosta sochaczewski pozyskane przez powiat ogromne dofinansowanie w kwocie 10 milionów złotych stanowi prawie 6-procentową równowartość całego budżetu powiatu. – CPK to przedsięwzięcie, które ma zarówno zwolenników, widzących w nim szanse olbrzymiego rozwoju, ale i przeciwników, dla których ta inwestycja jest również wielką niewiadomą, budzącą szereg obaw o przyszłość. Zarząd i Rada Powiatu solidaryzuje się z mieszkańcami, czego dowodem było chociażby podjęcie uchwały w sprawie planowanych wariantów przebiegu Kolei Dużych Prędkości. Jednakże Zarząd Powiatu obserwuje działania związane z powstającą inwestycją CPK, a zwłaszcza postępy w procesie legislacyjnym i od samego początku zdawał sobie sprawę, że ta inwestycja raczej zostanie zrealizowana. A w związku z tym trzeba się skupić na wykorzystaniu wszelkich możliwych szans, aby mieszkańcy naszego powiatu odnieśli z tego powodu maksimum korzyści, przy jak najmniejszych kosztach społecznych. (…) Cieszy fakt, że inwestycje powiatu sochaczewskiego w ramach tego programu będą jeszcze większe o 2,5 miliona zł z racji tego, że władze gminy Nowa Sucha przeznaczą należne gminie dofinansowanie na remont drogi powiatowej, za co składam serdeczne podziękowania. Należy jeszcze wspomnieć o gminie Teresin, która pozyskała 7,5 miliona złotych na inwestycje, które zrealizuje na terenie naszego powiatu. Program „Bezpieczne Drogi” to ważny krok i ukłon ze strony spółki CPK w stosunku do mieszkańców terenów, które są zlokalizowane najbliżej tej inwestycji. To wyjście naprzeciw mieszkańcom i pewnego rodzaju rekompensata za uciążliwości i niedogodności związane z budową CPK – komentowała starosta.

Uczestniczący również w ministerialnym spotkaniu Tadeusz Głuchowski, wicestarosta zaznaczył, iż powiat nie miał dużej dowolności w wyborze gmin, na których mogłyby być realizowane inwestycje, gdyż pod uwagę brane były gminy zlokalizowane najbliżej CPK. – Programem zostały objęte dwie nasze gminy. Otrzymaliśmy także 300 tysięcy złotych na zakup ciągnika rolniczego, zamiatarki ciągnikowej wraz z osprzętem, m.in. do czyszczenia poboczy – do bieżącego utrzymania dróg powiatowych – na potrzeby Powiatowego Zarządu Dróg w Sochaczewie – mówi wicestarosta.

Jak podkreślał na spotkaniu wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK „Bezpieczne Drogi” okazały się strzałem w dziesiątkę i cieszą się dużym zainteresowaniem wśród samorządów. Pieniądze na realizację programu pochodzą z Programu Społeczno-Gospodarczego CPK. Fundusze podzieliliśmy na trzy pule w zależności od szczebla jednostki samorządowej: po 10 mln zł dla powiatu, 5 mln zł dla gminy miejsko-wiejskiej i 2,5 mln zł dla gminy wiejskiej.

źródło i fot: Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz