Kocham moją ulicę

Reklamy

Redakcje  Expressu Sochaczewskiego, Ziemi  Sochaczewskiej oraz Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą rozpoczynają wspólny projekt „Kocham moją ulicę”. Do udziału w projekcie zapraszamy mieszkańców Sochaczewa. Projekt ma na celu prezentację zdjęci z historii miasta znajdujących się w archiwach domowych mieszkańców Sochaczewa.

Redakcje Expressu Sochaczewskiego , Ziemi Sochaczewskiej, oraz Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą rozpoczynają wspólny projekt „Kocham moją ulicę”. Aby wziąć w nim udział wystarczy tylko chcieć. Chcieć podzielić się z mieszkańcami Sochaczewa wspomnieniami o Sochaczewie, jak również zdjęciami miasta. I nie chodzi tylko o fotografie z sprzed 1945 roku, choć te też będą mile widziane, ale zdjęcia obrazujące jak Sochaczew zmieniał się na przestrzeni lat. Dla tych starszych będą to lata pięćdziesiąte, sześćdziesiąte, czy osiemdziesiąte a dla młodszych ostatnie dekady. Warto się nimi podzieli i zachować dla potomnych.

Wraz z nimi wraca przeszłość melancholijnego Sochaczew. Miasta dzieciństwa, które obojętnie gdzie jesteśmy pozostanie z nami na zawsze. Szczególnie ulica, przy której wyrośliśmy. Dla nas jest ona jedna, jedyna. Bez względu na to jak się zmieniała przez lata. Jest to prawda. Przez wiele lata mieszkałem w Kijowie. I pokochałem to miasto nad Dnieprem i ulicę Tatarską, przy której mieszkałem. Ale nie tak jak ulicę Reymonta, bowiem tylko nad ulicą mojego dzieciństwa jest księżyc co wieczór i tylko na niej jest pies co noc – mówi Jerzy Szostak, redaktor naczelny Expressu Sochaczewskiego.

Zdjęcia, która zostaną przez Państwa przyniesione do naszych redakcji zostaną przez nas ze skanowane i oddane właścicielom. A następnie wraz z opisem lub Państwa wspomnieniem zostaną opublikowana na łamach   Expressu Sochaczewskiego i Ziemi Sochaczewskiej

Planuje także wydanie ich w formie książki. Będzie ona zapisem wspomnień o naszym mieście, o bliskich, przyjaciołach, znajomych, o ważnych wydarzeniach z życia. Ponieważ wszyscy oni zasługują na naszą pamięć i na nasz szacunek.

Na początek sentymentalnej podróży po Sochaczewie trzy zdjęcia miasta pochodzące z archiwum Expressu Sochaczewskiego i Ziemi Sochaczewskiej. Jeżeli ktoś z Państwa rozpoznał siebie na się na tych fotografiach prosimy do nas napisać.

Podpis pod zdjęcie: Skrzyżowanie 1 Maja i Reymonta

Skrzyżowanie 1 Maja i Reymonta lata dziewięćdziesiąte ubiegłego wieku. W tym miejscu miesi się obecnie siedziba sochaczewskiego inspektoratu ZUS. Jednak zanim zostały wybudowane widoczne na zdjęciu budynki stała tam budka z piwem pana Pastwy, kiosk RUCH-u a także sklep odzieżowy i mały sklepik spożywczy. Z czasem kiosk RUCH-u, przeniesiono na drugą stronę ulicy Reymonta. Natomiast pan Pastwa przeniósł się z budki do pawilonu na ulicę Reymonta na wprost parku, a sklep odzieżowy i sklepik zburzono.

Fot. Archiwum Expressu Sochaczewskiego

Podpis pod zdjęcie: Plac Obrońców Sochaczew – pierzeja zachodnia lata sześćdziesiąte ubiegłego wieku.

Plac Obrońców Sochaczew – pierzeja zachodnia lata sześćdziesiąte ubiegłego wieku.

W zachodniej zabudowie dawnego rynku a dziś parku, a dokładnie Placu Obrońców Sochaczewa mieściły się sklepy, w tym sklep pani Głuchowskiej, mleczarnia, kolektora Totolotka oraz warsztat ślusarski, gdzie można było między innymi naostrzyć łyżwy. Sam park powstał dopiero na początku lat 60 XX wieku, do tego czasu na placu funkcjonował targ. Park otrzymał także nazwę: Plac Armii Ludowej. Ciekawostka jest to, że w tej części parku, po jego utworzeniu, mieszkańcy zachodniej pierzei „wypasali” na trawnikach wszelkiego rodzaju drób, wiążąc go do drzew lub do wbitych w ziemię palików.

Kolejna metamorfozę park przeszedł w ostatnich latach, kiedy został przebudowany. Przy okazji zmieniono jego nazwę na Plac Obrońców Sochaczewa.

Fot. Archiwum Expressu Sochaczewskiego

Podpis pod zdjęcie: Boisko Szkoły Podstawowej nr 3 rok 1991

Boisko Szkoły Podstawowej nr 3 rok 1991. Boisko mieściło w zagłębieniu wykopanym na części tak zwanego polu „Szczepka”, czyli polu i ogrodu ogród pana Szczepińskiego. Z kolei na drugiej części ogrodu w latach 70. XX wieku wybudowano osiedle mieszkaniowe i siedzibę sochaczewskiego sądu. Warto wspomnieć o tym, że jeszcze w latach dziewięćdziesiątych XX w. Szkoły Podstawowe 1 i 3 korzystały z wspólnej małej sali sportowej zlokalizowanej pomiędzy obydwoma szkołami. Następnie przy SP nr 3 wybudowano hala sportową. Podobny obiekt powstał także przy Jedynce. Natomiast na budowę boiska z prawdziwego zdarzenia dla obydwu szkół, trzeba było czekać aż do 2017 roku.

Fot. Archiwum Expressu Sochaczewskiego/ Ziemi Sochaczewskiej

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz