27 – latek stracił 1700 złotych przez oszusta

fot. Pixabay
Reklamy
W poniedziałek (17.04) do sochaczewskiej komendy zgłosił się 27-letni mężczyzna, który padł ofiarą oszustwa i stracił 1700 złotych. Kolejny raz prosimy o zachowanie czujności, zwłaszcza wtedy, gdy odbieracie telefon i słyszycie od rozmówcy, że wasze środki zgromadzone na koncie są zagrożone.

Mężczyzna został namówiony do zainstalowania oprogramowania do zdalnego pulpitu, a następnie podał sześciocyfrowy kod do płatności wygenerowany przez aplikację bankową i przekazał rozmówcy wierząc, że w ten sposób zablokuje konto. Zatwierdzenie transakcji zakończyło się wypłatą 1700 złotych w jednym z bankomatów w Warszawie.

Ponownie przypominamy!

Aplikacja do zdalnego pulpitu umożliwia dostęp do urządzenia, na którym zostało zainstalowane. Oznacza to, że inna osoba może mieć wgląd do waszego telefonu lub komputera, może wykonywać na nim różnego rodzaju operacje.

Zawsze bądź ŚWIADOMY-CZUJNY-BEZPIECZNY

  • Nigdy nie instaluj na telefonie lub komputerze aplikacji niewiadomego pochodzenia, lub aplikacji dających pełny dostęp obcym osobom do Twojego urządzenia.
  • Pamiętaj, że żaden pracownik banku nie będzie prosić Cię o login i hasło do Twojego konta. Nie będzie Cię prosić o zainstalowanie aplikacji do obsługi zdalnego pulpitu.
  • Nie będzie Cię prosić również o podanie kodu do płatności wygenerowanego w aplikacji mobilnej.
  • Jeśli odbierasz telefon i osoba podająca się za pracownika banku informuje o zagrożeniu środków na koncie – nie panikuj, rozłącz się i zadzwoń na oficjalną infolinię banku lub pójdź do najbliższego oddziału.
  • Jeśli jednak oszustowi udało się uśpić Twoją czujność i straciłeś pieniądze, natychmiast poinformuj o tym zdarzeniu bank i najbliższą jednostkę Policji.

Projekt pn.” Świadomy-Czujny-Bezpieczny” jest realizowany przez Komendę Wojewódzką Policji zs. w Radomiu z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

asp. Agnieszka Dzik

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz