Z historii pieczątek klasztornych

Reklamy

NIEPOKALANÓW W niepokalanowskim klasztorze przybywający pielgrzymi, jak też odwiedzający klasztor turyści mogą zobaczyć niezwykła wystawę sfragistyczną, czyli związaną z nauką o pieczątkach. Można też podziwiać stare, klasztorne pieczęcie, jak i te nowsze, nadal używane przez zakonników.

Sfragistyka jest odrębną dyscypliną naukową zajmującą się pieczęciami oraz ich historia i pochodzeniem. Korzenie tej nauki sięgają czasów antycznych, kiedy to powstawały pierwsze pieczęcie w takich krajach jak starożytny Egipt, państwa Hatii, Asyria, Babilon czy też starożytne Chiny, jak i państwa Azteków i Majów. Tam też żaden ważny dokument dla dziejów poszczególnych nacji nie mógł obyć się bez dołączenia pieczęci. Nie inaczej było w wiekach późniejszych – w średniowieczu i renesansie. Jednak pieczątek aż tak dawnych nie ma na wystawie w Niepokalanowie. Ta wystawa niejako podkreśla dzieje franciszkańskiego klasztoru, który zbliża się już do setnej rocznicy swego powstania.

Od samego początku stosowano w Niepokalanowie pieczęcie. I właśnie dziś część z tych cudem ocalałych w pożogi wojennej można podziwiać. Są wśród nich zachowane pieczęcie, które zgromadzone są w Votarium, miejscu przechowywania cennych pamiątek. Można przyjrzeć się ich wyglądowi, gdyż treść, kształt i budowa pieczęci przekazuje wiele informacji o klasztorze i jego historii. Zakonnicy wybrali na wystawę najbardziej charakterystyczne i ciekawe pieczęcie. Można przy tym zobaczyć też odciski pieczęci na papierze, by zobaczyć wyraźniej ich formę i treść. Kustoszem ekspozycji jest ojciec Aleksander Soczewka. Wystawa została urządzona w Muzeum Papieskim i czynna jest codziennie do sierpnia tego roku.

BN

Fot. Pixabay

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz