Wraca budżet obywatelski

fot.archiwum
Reklamy
Po trzyletniej przerwie wystartuje kolejna edycja Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy rozdysponują z budżetu miasta w przyszłym roku 1,2 mln zł, na projekty małe do 100 tys. i duże do 870 tys. zł. Głosowanie odbędzie się w dniach 11-25 września. Tymczasem do 27 marca trwają konsultacje społeczne projektu uchwały, którą dzień później zajmą się radni miasta.

– Niezmiernie cieszę się z powrotu SBO. Budżet obywatelski pokazuje rzeczywistą działalność mieszkańców na rzecz lokalnej społeczności. Daje im też w pewnym stopniu autonomię i niezależność. To największa wartość wszystkich budżetów partycypacyjnych. To sochaczewianie, najpierw zgłaszając projekty a później głosując na nie, swoją aktywnością powodują, że ich pomysły są realizowane przez miasto – mówi naczelnik Wydziału Sportu i Organizacji Pozarządowych, Agata Kalińska.

Zrealizowane pomysły

W dotychczasowych siedmiu edycjach Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego udało się wprowadzić w życie wiele ciekawych propozycji mieszkańców. Przypomnijmy sobie po kolei, jak sochaczewianie zmieniali swoje miasto.

W 2014 roku pojawiły się siłownie zewnętrzne, w lato zorganizowany został pierwszy sezon kina plenerowego, a po mobilizacji społeczności szkolnej w Chodakowie, tamtejsza „siódemka” zyskała nowy obiekt sportowy. Później tym samym tropem poszedł Boryszew i nowe boisko powstało przy Szkole Podstawowej nr 2. W tym samym czasie zwyciężyła również propozycja utworzenia plaży miejskiej z pomostem do cumowania kajaków w miejscu istniejącej jeszcze wówczas dawnej przystani nad Bzurą przy ul. Moniuszki.

Efekty czwartej edycji SBO to m.in. kolejne szkolne boisko – tym razem przy podstawówkach nr 1 i 3, ale również doposażenie stadionów MOSiR w dwie elektroniczne tablice wyników, z powodzeniem wykorzystywane do dzisiaj. Zwycięski pomysł 2018 roku to budowa bulwarów nad Bzurą. Przedsięwzięcie to zostało zrealizowane w o wiele szerszym zakresie niż pierwotnie zakładano, w ramach kompleksowej modernizacji terenów rekreacyjnych nad Bzurą prowadzonej stopniowo w ostatnich latach przez samorząd miejski.

Największy zwycięski projekt roku 2019 to z kolei park linowy w Chodakowie. Tereny MOSiR przy ul. Chopina 101 zyskały też w edycji 2020. Jedną ze zwycięskich propozycji był początkowy etap przebudowy stadionu chodakowkiej Bzury. W ostatniej jak dotychczas zrealizowanej edycji SBO miasto zakupiło też m.in. pięć defibrylatorów AED, które jak pokazała rzeczywistość, zdążyły już niejednej osobie uratować życie. Kolejny raz zwyciężyło też kilka projektów zakładających doposażenie miejskich placów zabaw w nowe urządzenia i sprzęty do zabaw dla dzieci.

SBO 2024

W ramach Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego 2024 można zgłaszać propozycje projektów, które dotyczą całego miasta i wszystkich spraw, które należą do zadań własnych gminy, są ogólnodostępne dla mieszkańców i możliwe do zrealizowania na gruntach będących własnością miasta w ciągu jednego roku budżetowego. Podobnie jak w poprzednich edycjach propozycje zostaną podzielone na „projekty duże”, czyli takie, których szacowany koszt mieści się w przedziale kwotowym od 100 do 870 tys. zł, oraz z wydzieloną łączną pulą 330 tys. zł, na „projekty małe”, których koszt nie przekracza 100 tys. zł.

Propozycje projektów będzie można zgłaszać w dniach 12-26 czerwca. Każdy z mieszkańców Sochaczewa ma prawo przedstawić dowolną liczbę pomysłów, pod warunkiem, że będą one spełniać określone wymogi formalne, a także będą one zgodne z prawem i wykonalne technicznie. Formularze zgłaszania projektów będą dostępne m.in.: na platformie internetowej do konsultacji budżetu obywatelskiego pod adresem: https://budzet.sochaczew.pl, w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego, w pływalni „Orka”, czy we wszystkich filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej. Do każdego z formularzy wnioskodawcy muszą dołączyć kartę poparcia zawierającą co najmniej 20 podpisów mieszkańców Sochaczewa. Wypełniony formularz w formie elektrycznej należy złożyć za pośrednictwem platformy https://budzet.sochaczew.pl lub w tradycyjnej papierowej formie zostawić w Biurze Obsługi Klienta, przy ul. 1 Maja 16.

Po terminie przyjmowania projektów powołany przez burmistrza zespół do spraw Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego sprawdzi wnioski pod względem formalnym i merytorycznym. Ostateczną listę projektów poddanych pod głosowanie poznamy na koniec lipca. Głosowanie odbędzie się w dniach 11-25 września. Uprawniony do głosowania będzie każdy mieszkaniec Sochaczewa, lecz będzie mógł to zrobić tylko raz, wskazując poparcie dla maksymalnie dwóch projektów z listy. Wyniki poznamy najpóźniej 17 października.

UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz