Uwaga na oszustów

Fot. Pixabay
W ubiegłym tygodniu niektórzy mieszkańcy powiatu sochaczewskiego odebrało telefon od osoby podającej się za policjanta. Był to oszust, który usiłował wyłudzić pieniądze. Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności w kontaktach z nieznajomymi!
W ubiegłym tygodniu do starszych mieszkańców powiatu sochaczewskiego dzwoniły osoby podające się za policjantów. Mówiły o wypadku drogowym w którym brała udział bliska seniorowi osoba i konieczności przekazania pieniędzy w zamian za uniknięcie konsekwencji prawnych.

Pamiętajcie, że metod działania sprawców jest wiele. Dzisiaj oszukują „na policjanta”, a jutro mogą „na zdalny pulpit”.

Przypominamy!

  • nigdy nikomu nie podawaj ile posiadasz pieniędzy,
  • nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz,
  • nigdy nie zostawiaj pieniędzy w bramach, koszach na śmieci lub innych miejscach wyznaczonych przez rozmówcę,
  • jeżeli dzwoni do Ciebie osoba podająca się za syna, córkę, wnuczka i potrzebuje od Ciebie pieniędzy, rozłącz się i zadzwoń do najbliższych (najlepiej z innego telefonu), by to potwierdzić,
  • nie wypłacaj z banku dużych sum pieniędzy bez konsultacji z najbliższymi. Ty działasz pod presją czasu z nadzieją, że pomożesz osobie najbliższej. Twoja rodzina może mieć inne spojrzenie na tą sytuację.
  • jeśli ktoś próbował Cię oszukać lub padłeś ofiarą oszustów – natychmiast powiadom najbliższą jednostkę Policji.

Zapamiętajcie!

Jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 czy 997 – zanim zadzwonisz na te numery, sprawdź czy na pewno rozłączyłeś poprzednią rozmowę, a najlepiej skorzystaj z innego aparatu telefonicznego np. od sąsiada.

asp. Agnieszka Dzik

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz