Rocznica Radia Niepokalanów

Reklamy

W tym roku równo 1 marca minęła 28 rocznica wznowienia audycji przez Radio Niepokalanów. Rozgłośnia w sumie powstała przed 85. laty, ale przez dłuższy czas była zablokowana. Równo przez 57 lat Radio Niepokalanów nie miało możliwości emitowania audycji. Dziś to znana i lubiana przez słuchaczy lokalna stacja radiowa.

 Swój pierwszy, próbny program zakonnicy z Niepokalanowa przygotowali 8 grudnia 1938 roku. To było jeszcze za życia ojca Maksymilana Kolbe, który był pomysłodawcą i twórcą tej rozgłośni, która miała trafiać ze swym przekazem do wiernych. Po wyemitowaniu dwóch próbnych audycji, po których Radio Niepokalanów przestało nadawać, św. Maksymilian pisał do ówczesnego generała zakonu – „Nasza Stacja Radiowa, która w dniu święta Niepokalanej roznosiła Jej chwałę na falach eteru po całym świecie, teraz ze względu na atak czynników akatolickich milczy, lecz Niepokalana bez wątpienia w końcu odniesie zwycięstwo”.

Wtedy na początku brakowało nieco funduszy, choć była pasja i zapał, by stworzyć radio i trafić do wiernych poprzez audycje. Jednak wkrótce wybuchła II wojna światowa, która bardzo dotkliwie odbiła się na niepokalanowskim zakonie. W obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu zamordowany został ojciec Kolbe. Zginęło też w tym czasie wielu franciszkanów. Po zakończeniu wojny pomimo starań nie udało się franciszkanom uzyskać koncesji na nadawanie audycji. I tak trwało przez 57 lat, że choć były możliwości techniczne to nie było zgody na rozgłośnie.

Dopiero 1 września 1994 roku Prowincja Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych – z inicjatywy ówczesnego gwardiana klasztoru w Niepokalanowie, ojca Kazimierza Więska, otrzymała koncesję na emisję lokalnego programu radiowego o charakterze społeczno-religijnym. Jednak pierwsza audycja została nadana dopiero po około pół roku, gdyż trzeba było się przygotować. Zebrać sprzęt, przygotować pomieszczenia, dokupić część aparatury, by wszystko było na dobrym poziomie technicznym i profesjonalne.

Pierwsza audycja, po reaktywacji nadana została w Środę Popielcową, 1 marca 1995 roku po 57 latach przerwy. W sumie radio będzie obchodziło w tym roku swą 85. rocznicę od jego założenia. Od tego czasu wznowienia emisji wiele się w stacji zmieniło. Rozbudowała się, unowocześniła i rozbudowała programy, które nadaje. Zmieniła się też treść, forma i przybyło wiele ciekawych tematów z różnych dziedzin życia. Radio stało się mimo pracy pasjonatów – radiowców w pełni profesjonalne.

Wierzymy, że istnienie Radia Niepokalanów to – jak każde dzieło, prowadzone w Niepokalanowie, wola Niepokalanej. Jej właśnie podporządkowujemy swoje działania.

Czy św. Maksymilian byłby z nas zadowolony? Trudno powiedzieć, ale pewne jest, że podążamy w kierunku wyznaczonym przez naszego założyciela – do Chrystusa przez Niepokalaną – mówią zakonnicy.

Ja dodają, Radio Niepokalanów jest jedynym radiem na świecie, założonym przez świętego i właśnie to nobilituje i napędza rozgłośnię, by stale się rozwijać. Choć przeszkód nie brakuje, to nadal jest wiele pomysłów i osób, które pragną je realizować. Obecnie Radio Niepokalanów współpracuje aktywnie przy realizacji wielu projektów i akcji z samorządami, organizacjami pozarządowymi oraz innymi mediami.

Bogumiła Nowak

Fot. Radio Niepokalanów

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz