Poezja na obcasach po raz piąty

Nasz patronat

W Kramnicach Miejskich jak co roku od 5 lat odbył się wieczór poetycko – muzyczny „Poezja na obcasach”. Głównym organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Bohema, które wsparli jako partnerzy Miejska Biblioteka Publiczna w Sochaczewie oraz Klub Piosenki działający przy Sochaczewskim Centrum Kultury. Imprezę wsparł Urząd Miasta w Sochaczewie, Starosto Powiatowe, Urząd Gminy Sochaczew oraz Porozumienie Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego. Publiczność nie zawiodła, przybyła bardzo licznie.

Zgromadzonych gości przywitała Mirona Miklaszewska, prezes stowarzyszenia „Bohema”, która historię tego wiosennego spotkania dla kobiet i o kobietach. Bohaterką wieczoru była Małgorzata Marcinkowska, autorka tomików wierszy z Turku i członek Stowarzyszenia Bohema i jak sama mówi, nie jest poetką, a osoba piszącą, a poezja jest najdoskonalszą formą ludzkiej mowy, gdyż najlepiej oddaje uczucia i wszelkie inne emocje. Wywiad z poetką poprowadziła Danuta Chyła, znana warszawska poetka, również należąca do Bohemy. Małgorzata Marcinkowska zaprezentowała w trakcie  wieczoru kilka swoich wierszy z różnych okresów życia. Utwory były pełne pasji i lirycznego ciepła. Zachwycały zwłaszcza sonety szekspirowskie, w których Małgorzata wzorowała  się na Wiliamie Szekspirze i jego mistrzowskich sonetach. Bardzo subtelne i kobiece ujęcie poezji spodobało się publiczności. Wiersze Małgorzaty Marcinkowskiej wzbogaciły piosenki w wykonaniu Klubu Piosenki z Sochaczewskiego Centrum Kultury. Swoje liryczne i nastrojowe utwory przy akompaniamencie Joli Kawczyńskiej, instruktorki z SCK zaprezentowali Otylia Stawicka i Wiktor Szczepanik. Nostalgiczne piosenki w interpretacji młodych, zdolnych wokalistów nagrodzone zostały brawami. Do śpiewania tych bardziej znanych utworów włączyła się publiczność, wtórując wykonawcom. Dynamiczny i stylowy repertuar na saksofonie zaprezentował Fabian Filipiak. Równie nastrojowy klimat zapewnił występ młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego w Załuskowie.

Poetycko-muzyczny wieczór zakończył się Turniejem Jednego Wiersza o tematyce kobiecej. Zgłoszonych zostało 17 utworów o kobietach. Jury konkursowe w składzie Małgorzata Marcinkowska, Urszula Olkiewicz oraz Hanna Jażdżyk nagrodziło 7 utworów.

Pierwsze miejsce przyznali dwóm autorom – Oliwii Chęcik za wiersz „Kobieta jak cały rok” oraz Zbigniewowi Smusowi za utwór „Fryzjerka”. Drugą nagrodę dostał Czesław Nowak za wiersz „Dziewczynka z zapałkami”, a trzecią – Bogumiła Nowak za utwór „Róża”.

Przyznane zostały też trzy wyróżnienia. Otrzymali je Sławek Trojanowski za utwór „Sochaczewskie love story”, Mirona Miklaszewska za „Kosmopolitkę” i Oliwia Wąsowicz za „Zawsze warto”. Wieczór zakończył saksofonowy koncert w wykonaniu Fabiana Filipiaka. Zaprezentowane zostały też w pozakonkursowym Hyde Parku utwory – Aliny Anny Kuberskiej, Jerzego Sekleckiego oraz dodatkowo również Sławka Trojanowskiego. Również i tu zaprezentowane zostały utwory o kobietach.

Jerzy Szostak

Fot. Romana Borecka

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz